Söndag 26 maj 2013

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Fredrik Trahn
010-476 53 31
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter

Svenskgren 1: M Längd

 31 jul, 2012.Under de närmaste dagarna kommer vi att titta litet närmare på utgångsläget och den aktuella situationen i de OS-grenar som kommer att ha svenskt deltagande. Först ut är manlig längd.
     
     Ingen har hoppat längre än 8.35 i år, en oväntat låg standard ett OS-år. Med tolv man inom en decimeter ser grenen oerhört öppen ut. VM-tvåan Mitchell Watt var obesegrad fram till Monaco, och ändå behövde han inte hoppa längre än 8.28 (just i London, om än på Crystal Palace) för att hålla den sviten.
     Faktum är att flertalet av de bästa resultaten har kommit till på mindre tävlingar med undantag för EM där stabile Sebastian Bayer vann på 8.34. Han är en av de tre av de 42 anmälda på OS med personliga rekord som sticker ut. 8.71i kom dock på Turins språngbräda under IEM för tre år sen.
     Regerande mästaren Irving Saladinos 8.73 är från 2009. De två senaste åren har präglats av skador, men en liten ljusning syntes i Monaco, där han alltså besegrade Watt. Den sista DL-galan före OS gav det märkliga beskedet att bara tre man mäktade åtta meter i behagligt sommarväder och vindstilla.
     Den tredje var Chris Tomlinson, britten med tre VM- och tre EM-finaler. Men han är inte värdnationens främsta hopp. Störst potential borde ojämne Greg Rutherford ha, med världsårsbästat 8.35 och den klaraste DL-segern (8.32 i Rom). Statistikledningen delar han med Sergej Morgunov, den ryske vinnaren av JEM och JVM, som i år slagit det 40 år gamla juniorvärldsrekordet och hoppat stadigt över åtta meter.
     En annan ryss med lägstanivå över åtta meter är Aleksandr Menkov, som begränsade sitt internationella tävlande till våren, då han vann DL i Doha och var trea i Rom. Mästerskapsnerverna har han bra koll på. Efter två JEM-titlar har 21-åringen spätt på med seger på Lag-EM, sjätte plats i VM-debuten ifjol och brons i vintras på IVM. Med andra ord vore det en stor överraskning om han inte kvalar in till OS-finalen.
     Av övriga medaljörer i vintras har nye brassen Mauro da Silva inte alls lyckats under den inhemska säsongen, som varade i maj, och australiensaren Henry Fraynes två första sommartävlingar häromveckan var av ännu lägre dignitet.
     Den store mästerskapsspecialisten Dwight Phillips (4 VM- och en OS-titel) är skadad och den trio som USA skickar till OS ger ingen skrämselhicka. Den tidigare JVM-ettan Marquise Goodwin vann visserligen både NCAA och OS-uttagningarna, så han kanske kan lyfta sig igen även om han har haft en säsong som varat sen i slutet på januari och varit fylld av minst lika många sprintinsatser som längdtävlingar. Will Claye är huvudsakligen trestegshoppare, men kan sprätta till längre än Goodwin även i längd.
     Till medaljkandidaterna måste alltid den återkommande silvermannen Godfrey Mokoena räknas. I år har han tävlat flitigt utan att riktigt få till det, men ändå plockat tre DL-pallplatser.
     Den tredje av de 42 Londonresenärerna med ett ståtligt pers är Louis Tsátoumas (8.66), men han har nästan aldrig hoppat något riktigt långt utanför Grekland och i sommar har det inte ens blivit åtta meter på hemmaplan.
     Michel Tornéus visade upp en nyvunnen högre mästerskapssäkerhet på EM. Han är dessutom den ende som har bättrat på perset efter kvalperioden med det pinfärska rekordet, 8.22.
     I regel har det räckt med kring åtta meter för att ta sig till final och bara några centimeter till för att nå en poängplats (undantaget 8.17 i Daegu). Medaljerna har börjat delas ut från 8.20 och en och en halv decimeter uppåt.
     Men hur blir det i London om typiskt brittiskt väder slår till och vilka är det som kommer att klara av det bäst?

Senaste veckan
Veckan 19.5 - 26.5

DL NY: 1:a, 2:a och 5:a!
På ett kallt, blåsigt och blött Icahn Stadium den ...

Halle: Kim 81 & Axel 61!
Och persande tonåringar!

Vid kastgalan i tyska Halle tog Kim Amb en mycket ...

Götzis dag 1: Före pers
Efter första dagen i Götzis ligger Ellinore Hallin...

Stafetterna: Rekord av MAI
Båda de korta stafetterna blev uppgörelser mellan ...

DL NY: Erica 5:a i längd!
Riktigt ruskväder har precis som häromåret drabbat...

En dag för split vision
Det händer mycket denna dag: Kl 12.00 drar staf...

Fyra svenskor i New York
Årets tredje Diamond League-hållplats är Icahn Sta...

Växlingsrikt på Källbrink
Förra veckan var det halvmaran och om en vecka bli...

Världen kommer till Karlstad
Manlig slägga har varit en fokusgren de senaste år...

Halle = Kast, kast, kast, ....
Kastdagarna i Halle i säsongsupptakten startade re...

Mångkampernas mångkamp
- med Sofia, Ellinore & Petter

Traditionen började redan på 1970-talet - alltseda...

Fortsatt värdegrundsarbete
Under 2012 intensifierades värdegrundsarbetet inom...

Superhelg stundar
Det kanske inte blir riktigt lika många tävlingar ...

Tre vinnare i Brandbu
Friska vindar och tidvis paraplyväder var inga dir...

Blir 2013 spjutets år?
Upptakten på den svenska spjutsommaren har varit s...

Många i Norge ikväll
I kväll i Brandbu några mil norr om Oslo startar d...

Friidrotten åter i Fågelboet
Det har gått fem år sedan sist men idag återvände ...

Mycket mer än ETT varv
Visserligen är tävlingsnamnet i singularis - Göteb...

Eftermiddags-TV: Beijing
Det är som bekant Shanghai och inte huvudstaden Be...

Till VM 100 km
Ursprungligen var det sagt att årets VM 100 km sku...

Standaren efter halvmaran
Efter ett uppehåll på tre månader sedan inne-SM i ...

Seniorhelgen:
Kim vs Gabbe del 1

Förra sommaren möttes spjutkastarna Kim Amb och Ga...

Junior/ungdomshelgen
Det var framförallt kastare och mångkampare som un...

Förra veckan
Veckan 12.5 - 19.5

Seniorhelgen:
Kim vs Gabbe del 1

Junior/ungdomshelgen
På TV i natt: Ponce
Shanghai: Angelica 4.40
SM: Isabellahs femte
SM: Mikaels första
Varvet: Ugandas första
Två regerande mästare
Friidrottspingst:
På arenor i när och fjärran

Friidrottspingst: På TV
Friidrottspingst:
Matcher för unga & vuxna

Friidrottspingst:
I skuggan av Varvet

Årets intensivaste helg!
Snart börjar en ny skoltermin
Nya JSM-distanser
Solig löpningsonsdag - 1
Solig löpningsonsdag - 2
Solig löpningsonsdag - 3
Nya nationella paragrafer
Svenskt mästerskap på lördag
Hände också i helgen
Två dussin förbundsdomare
Det individuella i lag-SM
VM/EM 24 timmar
Lag-SM-frågans svar

Två veckor sedan
Veckan 5.5 - 12.5

Det individuella i lag-SM
VM/EM 24 timmar
Lag-SM-frågans svar
Vilka tävlar i Halmstad under SM-veckan?
Du nalkas, ljuva sommar!
Vilket lopp - och Abeba vann!
Erica: – Men det var inte ett perfekt hopp!
Doha: Johan 1:48.30
Abeba 3:56.60!!!
Doha: Erica 6.66!
På TV i kväll: Doha
En mås som söker sitt namn
DL: Tre svenskar i Doha
Doha: Början på maj -
men ändå lysande startfält!

Nu stänger vi innestatistiken
Diamond League årgång 4
En fullmatad TV-sommar
Vår Ruset: Men är det inte?
Dags att byta namn från
Vår Ruset till Sommar Ruset?

Livet som "Athlete's liaison"
Mångkamps-SM till Kalmar
Långa kast landet runt
USA: Leffe över 20 igen