21 aug, 2012.- Jag var grymt laddad och redo att köra. Då kom funktionärerna och sa till mig att vänta med mitt sista kast tills 1500m-loppet var klart. Jag blev orolig att jag skulle tappa mitt fokus då, berättar Sofi.
När Sofi till slut fick göra sitt allra sista kast i JVM-finalen så seglade spjutet iväg en bra bit bakom den utsatta 55-meterslinjen och landade till slut 61 meter och 40 centimeter bort.
- Jag blev väldigt överraskad över mig själv! Det var helt oroligt att jag kunde klara av det.
Redan i kvalomgången hade Sofi kastat 58.16, vilket innebar nytt svenskt rekord och personligt rekord med cirka tre meter.
- Jag kände då att jag hade mer att ge till finalen. Det var som att min nivå bara höjdes helt plötsligt. Just det kastet kändes som vilket 54-meterskast som helst. Jag blev därför överraskad när jag såg siffrorna!
Redan förra året var Sofi silvermedaljör på Ungdoms-VM. Men inför JVM i Barcelona ville hon dock vara försiktig med sin målsättning.
- Jag vågade inte sätta för högt mål. Jag ville först och främst ta mig till final och där ville jag kasta alla sex kast. Jag tänkte dock under träningarna i våras att jag skulle vara bland de tre bästa på JVM, men det var mest en dröm.
Drömmen gick i uppfyllelse under den där kvällen i juli och inte nog med att Sofi vann guldet, hon bättrade även på sitt dagsfärska svenska rekord med över tre meter.
- Det är häftigt och väldigt kul att jag redan nu är bäst i Sverige genom tiderna. Men jag försöker att inte tänka så mycket på det. Jag ska bara försöka fortsätta utvecklas och kasta ännu längre.
Sofi började med friidrott som 8-9-åring och började kasta spjut när hon var 11. Men det var inte förrän hon var 15 år, alltså för bara två år sedan, som hon började satsa helt på spjutkastningen.
Varför det släppte just på JVM och hon slog sitt personliga rekord med 6½ meter vet inte Sofi, men att hon är en mästerskapskastare av hög kvalitet är något som är lätt att räkna ut. Sofi menar att förändringar i henne träning också kan förklara hennes utveckling.
- Jag hade en grym träning under hela försäsongen och vinterträningen gick bättre än den gjort tidigare. Jag hade en bra toppning och inga skavanker eller känningar någonstans. Jag har också fått regelbunden kiropraktisk behandling, vilket jag tror hjälpt mycket.
- Det här året har vi också haft bättre planering kring träningen. Jag har tränat mer från grunden, eftersom jag hade en skada innan. Det har gjort att jag blivit mycket starkare. Vi åker också till Finland två gånger per år där jag kastar med en finsk tränare.
Idrotten är en stor del av Sofis liv och just nu går hon sitt andra år på ett Idrottscollege i Västerås, där hon har möjlighet att träna under skoltid. Hur framtiden ser ut vet hon inte, men målet med hennes spjutkastande står klart.
- Det är så kul att man får träffa nya människor hela tiden och resa runt och se nya platser. Utan idrotten så vet jag inte vem jag hade varit eller vad jag hade gjort.
- Mitt mål är att bli bäst på att kasta spjut och på vägen dit vill jag till OS i Rio 2016.
|