 Två Arrhenius, fyra olika kastredskap och
ett antal klippiga berg. Foto: Anders Arrhenius 10 sep, 2012.Bara tre dagar efter 3.597-serien gjorde Leif Arrhenius i fredags sin andra Castorama för året och adderade då 52 poäng till 3.649 p efter bl a 60.14 i diskus och nya spjutperset 51.68.
Därmed klättrade Leif även upp till fjärde platsen genom alla tider i Castorama bakom bara Henrik Wennberg, Göran Svensson och Mattias Borrman.
Nu i fredags körde också storebror Niklas en serie och med bl a 62.07 i diskus noterades han för 3.478 totalt och gick in som klar tvåa för året.
Visserligen har Castorama-säsongen bara precis kommit igång, men det är ändå svårt att se någon som är kapabel att spräcka en slutlig dubbel för "The Arrhenius Brothers".
Dessutom har de två nu lagt en mycket god grund för Spårvägens möjligheter att på allvar utmana de senaste årens vinnare Ullevi i kampen om lagtiteln (räknat på klubbens 12 bästa).
Per den 10 september är hittills 22 tävlingar inrapporterade: Aktuella Castorama-resultatbörsen.
Alla föreningar som kan mobilisera minst 12 deltagare är automatiskt med i lagmomentet och har då chansen att vinna presentkort att använda för inköp av kastredskap.
Allt om Castorama 2012
|