 12 sep, 2012.Den storinternationella galasäsongen satte en ganska diskret punkt i söndags i italienska Rieti. Nästan varje år har man häpnat över de resultat som presterats där, framförallt på medel/lång, i säsongens sista skälvande minut.
Men i år var det mer stillsamt överlag och de stjärnaktiva såg i allmänhet så trötta ut som man kunde förväntat.
T ex på 3000m där de meriterade kenyanerna kom bort (OS-trean på 5000m Longosiwa 7:a) och det i stället blev en överlägsen seger för australiensaren Birmingham (som misslyckades på OS),
Men allt var inte blekt: 800m-loppen lyste där 1500m-mästaren Makhloufi pressades ned till 1:43.74 av 18-årige JVM-trean Mellys 1:43.81 och där årets fynd Niyonsaba precis som i Bryssel ett par dagar tidigare inte gav OS-ettan Savinova någon chans.
"Den eviga mästerskaps-4:an" (två VM och ett OS) på långa häcken Spencer följde upp sin starka Diamond-sommar med att sololöpa hem 400m slätt på 50.63. Och Sjkolina tog andra raka över Tjitjerova i höjd med 2.01 och supernära på 2.05.
Kulsuveränen Adams dunkade förstås åter ut kulan stadigt bortom 20m-linjen med 20.77 i topp.
Alla resultaten i Rieti
|