 Pristagarna för 2006 - Francis Obikwelu och Carolina Klüft - med sina troféer. Foto: alj 12 sep, 2012.Europaförbundet utser varje höst inte bara sina stjärnskott (manligt och kvinnligt) för året utan också sina bästa alla kategorier. Pris som tidigare erövrats av bl a Christian Olsson ('03 och '04) och Carolina Klüft ('03 och '06).
De tillhör därmed den exklusiva skara som har vunnit två gånger och som i övrigt består av Jonathan Edwards, Jan Zelezny, Jelena Isinbajeva och Blanka Vlasic.
Tidigare vinnare som är nominerade nu för 2012 - och som alltså även de kan gå upp på två triumfer - är Mo Farah, Christian Lemaitre och Maria Savinova. De två senare lär inte räcka till denna gång men dubbel OS-vinnaren Farah får nog finna sig i ett klart favoritskap den här gången.
Detta trots att han ställs mot kanske än mer dominanta grenvärldsettor som Lavillenie, Harting och Pars plus ytterligare fyra OS-vinnare.
Även bland kvinnorna finns åtta OS-ettor bland de 15 nomineringarna. Man kan väl ana att Jessica Ennis är populärast hos den samlade europeiska allmänheten men sådana som Tjitjerova, Spotakova, Zaripova och Spotakova har egentligen minst lika starka meritlistor 2012.
Direkt till röstformuläret för allmänheten
|