Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 26 augusti 2016

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Magnus Fridell
redaktör
073-506 21 74

Information och media

Fredrik Trahn
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Säsongsdebut för Angelica

JAN
15

I morgon lördag gör Angelica Bengtsson årsdebut när hon hoppar i den årliga franska stavhoppstouren Perche Elite Tour, som i morgon gör nedslag i Orleans. Även klubbkompisen i Hässelby, Lisa Gunnarsson, är anmäld. De möter några av Frankrikes bästa stavhoppare, Vanessa Boslak, Marion Lotout och Marion Fiack.
     Här hemma i Sverige drar tävlingshelgen igång redan i dag när tredagarstävlingen Scandic Indoor Games i Huddinge startar. Även om många av de bästa svenska seniorerna fortfarande väntar med sina tävlingsdebuter, många har ännu inte kommit hem från sina träningsläger runt om i världen, bjuder tävlingarna i Huddinge på ett flertal spännande aktiva i startlistorna. Tävlingen är den första större flerdagarstävlingen med seniorprofil i den östra delen av landet.
     
     Årsdebut av JEM-mästare
     En som gör säsongsdebut är Turebergs Gustav Kjell som i somras var i junior-EM-final på 100 meter och var med i stafettlaget som tog ett sensationellt guld.
     Andra som ska tävla i Huddinge är Hammarbys häcklöpare Amir Shaker, Hellas stavhoppare Calle Sténson, Eskilstunas Nasir Dawoud och mångkampsjuniorerna Emelie Nyman Wänseth och Bianca Salming.
     I Karlskrona är det KA 2-spelen med såväl ungdoms- och juniorklasser som seniorklasser. I Sprinterträffen i Lund är det också seniorer blandat med barn, ungdomar och juniorer. Ale inomhusspel i Bohus är dock en ren barn- och ungdomstävling.
     På söndag avgörs i Borås en distriktsmatch för ungdomar mellan Västergötland, Bohuslän-Dal, Värmland samt de två norska distrikten Akershus och Vestfold.
     Se alla helgens tävlingar i vår tävlingskalender.
     /Magnus Fridell

Senaste veckan
Veckan 19.8 - 26.8

Förvånad Khaddi vann 100 meter
Khaddi Sagnia, Ullevi, tog ett oväntat SM-guld...

Svenskt juniorrekord!
Malmös Austin Hamilton satte nytt svenskt juniorre...

Härstedt trivdes i Rio
Axel Härstedt, Malmö, var en av de mest framgå...

Från OS i Rio till SM i Sollentuna
Knappt har de 15 svenska OS-deltagarna kommit hem ...

Live: Presskonferens inför SM
...

Så följer du Friidrotts-SM
Klockan 15.30 börjar första gren i årets Friidrott...

DL: Rogestedt nia i Lausanne
Johan Rogestedt visade vid kvällens Diamond League...

Hanna siktar på pallen i SM-debuten
Hanna Hermansson är fotbollstjejen som blev me...

LIVE: Presskonferens inför Friidrotts-SM
...

Nu startar Friidrottskanalen
Svensk Friidrott öppnar idag en ny videoplattform ...

På TV i kväll:
Johan Rogestedt i Lausanne

Knappt har OS-friidrotten tagit slut så går Diamon...

Save the date: Träff för långloppsarrangörer 26-27/11, Stockholm
I år arrangeras rekordmånga Godkända lopp inom fri...

Starkare än innan är Joel på väg tillbaka från skadan
Starkare än innan är Joel på väg tillbaka från ska...

SM i siffror och återkomster
På fredag inleds den 121:a upplagan av de svenska ...

Bara enstaka platser kvar till Finnkampsbåten
Finnkampsbåten är båten som tar den svenska friidr...

På lördag startar Castoramasäsongen
På lördag startar årets Castorama-säsong. Castoram...

A. Lennart Julin om sista OS-dagen
OS är slut och den sista svenska friidrottsins...

Daniel Ståhl över 64m i Helsingborg
Det var en solig och trivsamt varm eftermiddag när...

Flera fina resultat under andra 22-årsmästerskapsdagen
Hammarbys Javob Ewertzh var en av dem som prestera...

OS9: Sofie 7:a i höjdfinalen
Höjdhoppsfinalen kom som väntat att präglas av det...

OS9: Sofies OS-final
Vi kommer att som tidigare under detta OS följa up...

Sofi Flink en av flera mästare
Under den första dagen av Nordiska-Baltiska junior...

Lag-USM: Kamp om guldet hela vägen
På lördagen genomfördes Lag-USM för 15–17-åringar ...

OS9: Inför nattens höjdfinal
I natt kl 01.30 är det dags för den allra sista "s...

OS8: Hur fort sprang Bartoletta?
Att längdmästarinnan Tianna Bartolettas blixtrande...

OS8: Nattens fem finaler - med facit
Det näst sista nattpasset på den olympiska friidro...

OS8: Nattens fem finaler
Det näst sista nattpasset på den olympiska friidro...

Ett extra öga på kastare och hoppare
När Nordisk-Baltiska juniormästerskapen avgörs i h...

Julin kommenterar sjunde OS-dagen
Den sjunde OS-dagen blev framgångsrik för sven...

Fanny jagar nytt pers på hemmaplan
I Småland har det den senaste veckan pågått en täv...

Ovanliga starter i lag-USM
14 föreningar gör upp i lag-ungdoms-SM som avgörs ...

OS-deltagare intar Helsingborg
När årets sista Folksam Challenge-tävling avgörs i...

OS7: Lovisa 10:a på 800m!
Citat ur vår förhandsnotis: "Ser man till personl...

Förra veckan
Veckan 12.8 - 19.8

Ett extra öga på kastare och hoppare
Julin kommenterar sjunde OS-dagen
Fanny jagar nytt pers på hemmaplan
Ovanliga starter i lag-USM
OS-deltagare intar Helsingborg
OS7: Lovisa 10:a på 800m!
OS-natten: Lovisa springer semi
OS7: Sofies bästa någonsin
- klar för OS-final!

Julin kommenterar sjätte OS-dagen
OS7: Sofie & Erika i höjdkval
Flera löpledarutbildningar i höst
OS6: Fattades 1½ meter för Kim
OS6 natten: Kim i spjutkval
OS6: Den kenyanska paradoxen
Julin kommenterar femte OS-dagen
OS6: Lovisa till semi med nytt pers
Julin kommenterar Bahtas sjätteplats
OS6: Lovisa eftermiddagens svensk
OS5: Vägen till 6:e platsen
OS5: Meraf 6:a på 1500m
OS5: Inför Merafs final i natt
OS5: Inga avancemang
OS: Får man vinna på fall?
OS5: Fyra nya svenskar + Meraf
Sommarens friidrottsskolor lockade tusentals barn
Från Folksam GP till världsrekord!
Julin analyserar tredje OS-dagen
Tre veckor till Finnkampen - ungdomstruppen klar
Sofie Skoog om sina OS-minnen
OS3: Bolt och ett världsrekord!
OS3: Meraf klar för final!
Sverige trea i landskampen
OS3: Meraf i natt
OS-natten: Inget svenskt, men ....
Sverige totaltvåa efter första dagen i 19-årslandskampen
Etiopisk dubbel dubbel på Söder
A. Lennart Julin analyserar första
OS-svenskarna

OS2: Axel 10:a i OS-debuten
OS2: Charlotta 0.62 från final
OS2: Charlotta & Axel
Med pappa vid sin sida ska Kim till OS
OS: Meraf klar för semi
OS över för Michel
OS: Sarahs väg till rekordkrossen
OS: Axel säkert till final
OS: Sarah Lahti 12:a på 31:28!
Nu börjar OS!
Magisk stämning på söders höjder
Juniorlandskamp i regn och rusk

Två veckor sedan
Veckan 5.8 - 12.8

OS: Meraf klar för semi
OS över för Michel
OS: Sarahs väg till rekordkrossen
OS: Axel säkert till final
OS: Sarah Lahti 12:a på 31:28!
Nu börjar OS!
Magisk stämning på söders höjder
Juniorlandskamp i regn och rusk
"Släggparadoxen"
Med inspirationskällan vid sin sida ska Sofie Skoog till Rio de Janeiro
OS: Fredagens startlistor
OS: De första startlistorna ...
Fyra års längtan är över
Jonny Holm tillbaka i OS-truppen
Svenska längd-hoppet lever sin dröm
JSM-USM: 52 nya svenska årsbästan
Nordiska 19-årskampen och Nordiska Baltiska 22-årsmästerskapen väntar
Diskutera SM-utredningen -
inbjudan till Workshop i Göteborg

Till Rio via Rio -
lyckat förläger i Rio Maior

JSM3: Simon över 63 i diskus!
USM3: Sprint OCH häck
JSM3: Sex killar på 21.32-21.42!
USM3: Soloföreställning och tvärtom
JSM3: Dominant kasttrio i P17
USM3: Snabbhet vs uthållighet
JSM3: Säkra distansvinnare
JSM3: Trivsamt för trestegen
USM3: Ragnars & Elinas tredje guld
JSM3: Häck i mot och med
USM3: Flitigt medel/långdubblande
JSM3: Sex gånger 800 meter
USM3: Axelinas andra dagens första
JSM3: Söndagens första mästare
USM2: Sistahoppsmästaren Carl
USM2: Längst när det gäller
USM2: Högklassiga 800m-dueller
JSM2: Andreas vann jämn längdstrid
JSM2: Ny överraskning i spjut
USM2: Styra från täten från start vinnarreceptet på 1500m
JSM2: Anna på väg mot 50 i diskus
USM2: Tre klara häckvinnare
JSM2: Hur tacklar man 1500 i blåst?
JSM2: I vindens våld
USM1: Släggans dag
USM1: Suveräna sprintmästare
USM1: Långdistanserna
JSM1: Isak Oskarsson dagens skräll
JSM1: Hopparnas fredag
JSM1: 100-vinnarna från 6 olika klubbar i 6 olika distrikt
JSM1: Amanuel i långa loppet
JSM-USM: Alexander förste mästaren