Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 18 juni 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


JEM22 em3: Finalernas tid

 15 jul, 2017.Med tiokampen igång följer även semi/finaler för flera svenskar. Eftermiddagens hålltider finns nedan.
     15.45 Tiokamp höjd
     Efter förmiddagens uppstart av tiokampen ligger Fredrik Samuelsson femma (10.98 – 7.21–13.98). En tydligt besviken Fredrik tar nu nya tag inför eftermiddagens alla grenar. Kevin och Sebastian har inför höjdhoppet placeringarna 11 och 17.
     15.48 K 400 m häck semi
     Johanna Holmén Svensson och Hanna Palmqvist springer i heat 2 respektive 1. Johanna kommer få jagas av tyskan Jackie Baumann, snabbast från försöken.
     16.05 K Kula FINAL
     Fanny och Sara tog sig utan problem vidare från kvalomgången. Fanny har som bäst en fjärdeplats från ett internationellt juniormästerskap (JEM22 2015). Det har även blivit en femte-och en sjätteplats (JEM19 2013 och JVM 2014).
     16.09 M 400 m häck semi
     Upsalas Isak Andersson visade god form när han i försöken kunde sänka farten ordentligt och ändå gå i mål på 50.69. Isak har fjärde bästa tid inför semifinalen.
     16.35 K Tresteg kval
     Jesper Hellström slutade 9:a i längdfinalen på 7.49, ett av hans bättre resultat i år. I eftermiddag hoppar han trestegskval i gupp B. Jesper behöver öka på sitt pers några decimeter för att ha chans på final.
     16.52 M 200m semi
     Felix Svensson tog sig avstannande i försöksheat 3 vidare till semi. Från försöken visade fransmannen Gautier Dautremer storform med snabbast (pers)tiden från försöken: 20.74. I semifinalen möter han svensken.
     18.50 M Höjd FINAL
     I Fabian Delryds höjdhoppsfinal startar 13 hoppare därav flera med säsongsbästan över 2.25. Som mål inför finalen har Fabian att persa.
     19.30 K Slägga FINAL
     I Marinda Peterssons final finns två kastare förutom henne själv med säsongsbästa över 70 meter. I försöken fick hon med sig 63.71. Vad kan krävas för medalj?
     19.40 Tiokamp 400m
     Dagens avslutande mångkampsgren för Fredrik, Kevin och Sebastian. Svenskarna är alla fördelade över de tre olika heaten med Kevin och Sebastian på varsin ytterbana och Fredrik på tvåan.
     20.48 M 200m FINAL
     /Frida Hogstrand

Senaste veckan
Veckan 11.6 - 18.6

Hände också i helgen
Tävlingshelgerna före midsommar är alltid ytterst ...

800m-kvartetten redo för Sollentuna
Hanna Hermansson, Yolanda Ngarambe, Lovisa Lindh o...

14:00: Stjärnorna inför Sollentuna GP
I morgon är det dags för årets första Folksam ...

Rabat: Nej, Dacres vann på 70.78!?!
Två timmar efter det att diskustävlingen i Rabat h...

Rabat: Tredje raka för Daniel!
Anm:Ett par timmar efter det att nedanstående text...

På TV i kväll:
Rabat med Daniel & Andreas

Efter tre stopp i Europa har Diamond League-cirkus...

Jesper över 18 - Oscar över 5
Spårvägens kulstötare Jesper Arbinge passerade 17m...

Oslo PS2: Fanny klev in i världseliten!
Fram till i torsdags på Bislett hade Fanny Roos gj...

Oslo PS1: Erika ny DL-ledare i höjd!
Att Daniel Ståhl leder Diamond League-poängjakten ...

Ta chansen – boka biljetter till
VM i Doha med Grand Travel

Vill ni se årets största Friidrottshändelse LIVE p...

Högby bästa klubb i SM-milen
Ölandsklubben Högby IF hade en bra dag i SM-milen ...

Kalle slog Gärderuds svenska rekord
En bra svensk Diamond League-kväll i Oslo kröntes ...

Charlotta och Robel SM-vinnare
Charlotta Fougberg tog hem sitt första SM-guld på ...

Fanny Roos suverän DL-trea
Fanny Roos gjorde sitt livs tävling i Diamond Leag...

Nyblivna mästare till SM-milen
Det väntas bli fina löparförutsättningar när fjärd...

På TV ikväll: Bislett med Mondo!
Efter en sväng söderut till Rom har Diamond League...

Uppmaning till alla föreningar
Arbetet med att ta fram ett resultat- och statisti...

Mondo hemma i Sverige – redo för
säsongens första Diamond League

Efter EM-guldet i Berlin har Armand Duplantis ...

Fem uttagningar till U20-EM
Efter en intensiv mångkampshelg fylls juniormäster...

Truppen till U23-EM i Gävle fylls på
Elva nya namn tillkom till U23-EM-truppen den här ...

Yolanda åter nära VM-kvalgränsen
Det var sol, 22 grader och publikrekord med 13.345...

Inget flyt för Daniel Ståhl
I diskustävlingen på Paavo Nurmi Games i Åbo gjord...

På TV ikväll: Daniel Ståhl i Åbo
En rad intressanta svenskar tävlar i Paavo Nurmi G...

VM-truppen i maraton uttagen
Fyra löpare kommer representera Sverige i maraton ...

Intensiv sommar väntar för YALA
Drygt halva tiden har passerat för Ungdomsrådets u...

Förra veckan
Veckan 4.6 - 11.6

Yolanda åter nära VM-kvalgränsen
Inget flyt för Daniel Ståhl
På TV ikväll: Daniel Ståhl i Åbo
VM-truppen i maraton uttagen
Intensiv sommar väntar för YALA
Tävlingspaus för Montler
NM-mångkamperna:
1 guld, 3 silver och 2 brons

Mångkampslandskampen:
Tre visade U23-EM-form

Hengelo: Erika 1.96 - Thobias 8.14
Missa inte att rösta före måndag kl 12
Mångkamperna i halvtid
Fanny elva på Ultra Trail-VM
Angelica 4.61 som vinnare
Jena: Kim pressade Röhler
Från Linus till Angelica:
Svenska Diamond League-vinnare

Sju svenska hopp i Portugal
inför VM Ultra Trail på lördag

Henrik snuddade vid svenska rekordet
Rom DL: Andreas nära rekordet
Rom DL:
Seger & svenskt rekord för Angelica

På TV i kväll:
DL i Rom med Angelica & Andreas

NCAA: 5.95 för att besegra Mondo
Lahti: Yolanda persade igen: 4:07!
Nu öppnas friskfriidrott.se – Ny
hälsoplattform för unga friidrottare

Tio nya uttagningar till U23-EM
SM-milen: Det börjar dra ihop sig..
Sju uttagna till sommarens U20-EM

Två veckor sedan
Veckan 28.5 - 4.6

SM-milen: Det börjar dra ihop sig..
Sju uttagna till sommarens U20-EM
Första VM-uttagningen presenterad
Live: Upptaktsträff Folksam GP
Dubbla finalplatser för IFK Växjö
Upsalas första Lag-SM-final på 29 år
Personbästa av Sara och Max
Och idag är det Lag-SM-kval
Maraton-SM: Seger för Adhanom
Överlägset SM-guld för Mikaela
Vanessa upp som trea genom tiderna
Svenskt rekord av Fanny
För fyrtioförsta året i rad .....
Blågula Bauhaus 4 – Kast:
Youth-seger 2010 – seniorseger nu!

Blågula Bauhaus 3 – Medel/lång:
Yolanda tog vara på chansen

Blågula Bauhaus 2 - Sprint/häck:
Hampus persade i blåsten

Blågula Bauhaus 1 - Hopp:
Ny toppinsats av Erika

Lååångt i längd av Tilde!
Hur går det i maraton-SM?
... liksom Thobias!
Bauhausgalan: Daniel en vinnare ...
Daniel och Thobias dagens namn
Bauhausgalan: Häng med i vår live-rapportering
Bauhausgalan med svenska ögon:
Från Fanny till Nappe!

Bauhausgalan: Se framtiden redan nu!
Big Shot: Banrekord är garanterat!
Se presskonferensen inför
BAUHAUS-galan på Friidrottskanalen

Årsbästalistorna har rullat igång
Två mångkampstrupper uttagna
Sju uttagningar till U23-EM i Gävle
USA: Fem kvalade in till NCAA