Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 17 november 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Efter 4.61 här i Oslo, 4.65 i Stockholm, 4.72 i Lausanne och 4.60 i Monaco gör Angelica sin femte DL-start för året i Birmingham.

Efter 4.61 här i Oslo, 4.65 i Stockholm, 4.72 i Lausanne och 4.60 i Monaco gör Angelica sin femte DL-start för året i Birmingham.
Foto: Deca Text & Bild

På TV lördag eftermiddag:
4 x SWE i DL Birmingham

AUG
18

Efter fyra veckors paus för bl a EM återstartar Diamond League på lördagen i Birmingham. Det är säsongens tolfte och sista kvaltävling inför finalerna i Zürich och Bryssel 30-31 augusti.
     Angelica Bengtsson ligger just nu 9:a poängmässigt i stav och bör ha goda möjligheter att ta en finalplats. Detta även om hon möter ”alla”: Från Europa samtliga de fem som besegrade henne på EM utom Sidorova och från övriga världen Morris, Nageotte, McCartney och Silva!
     Det planerade höjningschemat: 4.40 – 4.52 – 4.62 – 4.72 – 4.82 – 4.90 – 4.96 – 5.02.
     Fanny, Nappe och Kalle
     För Fanny Roos i kula lär det behövas en topp-5-placering i Birmingham för att slå sig in som en av de åtta som starta i finalen. Tufft men inte omöjligt om Fanny kommer en bit över 18 meter.
     På löparbanan har vi Napoleon Solomon, som springer i ett något överbefolkat (18 startande) hinderlopp anfört av Kipruto, El Bakkali och Kigen, och Kalle Berglund, som i ett än mer överbefolkat (17 startande) majllopp har goda möjligheter att bli Sveriges 13:e drömmilare.
     Vilka är allra snabbast?
     Internationellt är kvinnliga 200m och manliga 100m de mest välbesatta löpningarna: På 200m Asher-Smith, Miller-Uibo, Schippers, Ta Lou, Jackson, Thomas och Prandini, på 100m Lyles, Coleman, Hughes, Rodgers, Simbine, Blake, Prescod och Ujah.
     På kvinnlig medeldistans däremot möter de stora namnen tyvärr inte varandra utan har spritts ut på olika distanser: Muir springer 1000m, Hassan 1500m och Obiri 3000m.
     Galan i Birmingham kommer även att fungera som tack-och-avsked för längdhopparen Greg Rutherford, som åren 2012-2016 tog ett OS-guld, ett VM-guld, två EM-guld och ett Samväldes-guld.
     Några viktiga klockslag: 14.00 K Stav börjar, 14.47 K Kula börjar, 15.33 M 3000m hinder, 16.14 M 1 mile, 16.44 K 200m final och 16.53 M 100m final.
     TV4 sänder (och C More streamar) live lördag kl 15.00-17.00.
     / A. Lennart Julin

Senaste veckan
Veckan 10.11 - 17.11

Fanny Runheim nominerad på Galan:
”Helt skakis – ringde mamma direkt”

Efter flera år av hälso- och skadeproblem har ...

Internationell kastkonferens i Växjö
Fredag-söndag samlas tränare för kastgrenar från h...

Nadja Casadei leder Friidrottsgalan
Uppladdningen för Årets Friidrottsgala pågår för f...

Sök föreningsstöd fram till 9/12
Nu är det är hög tid att ansöka föreningsstöd för ...

Nominerad till ”Rising Star” i världen
– nu kan han ta hem totalt 8 (!) priser

Nomineringarna till de stora galorna fortsätter at...

Simon nominerad på Friidrottsgalan:
”Jag är väldigt nöjd med min säsong”

Simon Pettersson har 2018 verkligen visat att han ...

TEM: Adhanom får chansen direkt
Landslagsledare Lorenzo Nesi har nu gjort en först...

Fokus på veteran-VM under
veteranombudskonferensen

I helgen arrangerades en veteranombudsträff på Bos...

Tre nomineringar till Idrottsgalan
I dag släpptes vilka idrottare som är nominerade t...

Emma ambassadör för U20EM i Borås
Även om Emma Green lade ner sin karriär som aktiv ...

Meraf Bahta tar timeout
Meraf Bahta väljer att i samråd med Svenska Friidr...

USA-terräng: Isabelle & Otto
springer Nationals på lördag

Den amerikanska universitetsfriidrotten har sin te...

Sofie nominerad till årets prestation
på FGP: ”Utan tvekan höjdpunkterna”

Nytt årsbästa på 1.93, två segrar varav en i högso...

Ansök om SM-tävlingar 2020
Vill ni som förening ta chansen att arrangera en S...

Det har varit Förbundsdomarkurs
Förbundsdomarutbildningen vänder sig primärt till ...

Lansering: Idrottens egen
ombudsman och visselblåsartjänst

Idrottens gemensamma arbete för trygga miljöer for...

Meraf Bahtas ärende anmält till Dopingnämnden
Dopingkommissionen (DopK) har beslutat att anmäla ...

IAAF återgår till "vanlig" kvalificering för VM 2019
Internationella friidrottsförbundet, IAAF, har bes...

Terräng-NM: Nio svenska medaljer!
Nordiska mästerskapen i Reykjavik resulterade i he...

Terräng-NM: Suveränt guld av Gergis
Turebergs Amanuel Gergis stod för en imponerande i...

Terräng-NM: Svenskt lagguld efter rafflande avslutning
Kvinnliga 7.5 km-loppet i terräng-NM på Island ble...

Terräng-JNM: Tre svenska medaljer
P19-loppet över 6 km i Reykjavik slutade med två s...

Terräng-JNM: Emilia femma
Terräng-NM för seniorer och juniorer inleddes i Re...

Förra veckan
Veckan 3.11 - 10.11

Terräng-NM: Nio svenska medaljer!
Terräng-NM: Suveränt guld av Gergis
Terräng-NM: Svenskt lagguld efter rafflande avslutning
Terräng-JNM: Tre svenska medaljer
Terräng-JNM: Emilia femma
Playitas: SOK-talanger på läger
Tillgängliga för landslaget!
Terräng-NM: Blir det nya blågula medaljer i Reykjavik på lördag?
Kulstötaren från Hörby: Peter stötte
över tolv (!) meter i sin första tävling

En helg med långsprint
Uppmärksammad hoppträff i Karlstad
– flera svenska världsstjärnor på plats

Ta med friidrotten till din skola!
Ansök till Ungdomsrådet – nu!
Emma Green invald i EAA Athletes Committee
NYCM: Caroline Almkvist 2:36!
På TV söndag eftermiddag:
New York City Marathon

Två veckor sedan
Veckan 27.10 - 3.11

Nomineringar till Friidrottsgalan
13:00 Följ nomineringarna live på FB
DL-programmet klart för 2019
Nominera ledare till ”Årets Eldsjäl”
Toppkastare på träff i Växjö
Hela truppen till terräng-NM
Malmö AI segrare i SM-pokalen
Spårvägen bästa klubb i terräng-SM
TSM: Reprisen på dag 2 i morgon
M 12 km: Trio gjorde upp om guldet
K 8 km: Charlotta utmanade Meraf
M22: Andra guldet för Gabriel
K22: Suverän sololöpning av Sara
P19: Guld för Omar på hemmaplan!
F19: Emilia försvarade titeln
F16: Malin suverän vinnare
P16: Andra guldet för Sharmarke
Terräng-SM: Missa inget från dag 1
P17: Duellen med stort D
K 4 km: Spännande hela vägen
M 4 km: Nappe försvarade guldet
F17: Vera mot Gaël
P15: Spurten avgjorde – första guldet för Albin Wallenius
F15: Suverän löpning av Tilde
VSM: Dubbla segrar för Studenterna
VSM terräng: Vilken spurt!
VSM: Johanna första vinnaren
Följ terräng-SM i Friidrottskanalen
Sökes: Kvaltävlingsarrangörer