 Pers och VM-femman besegrad avslutade juni för "Månadens friidrottare" Foto: Hasse Sjögren 5 jul, 2004.När friidrott.se skulle utse "Juni månads friidrottare" fanns det ett digert utbud av goda prestationer att värdera. Månaden innehöll ju bl a Europacupen, två SM (marathon och stafett) och två Folksam GP-galor plus många internationella galor med svenskt deltagande.
Men när allt analyserats var det ändå ett specifikt namn som stämde klart bäst in på kriteriet att "prestationen - eller serien av prestationer - skall karaktäriseras av begrepp som 'positiv', 'glädjande' och gärna också 'överraskande'" - Jenny Kallur!
Ty det var just i juni månad 2004 som Jenny tog det stora utvecklingsklivet upp till "internationell klass"!
Jenny började med att snudda vid det gamla perset 13.04 i både Sevilla den 5:e och Ostrava den 8:e, innan hon fixade "dröm-13" (12.97) och tog en sensationell fjärdeplats vid Golden League-galan i Bergen den 11:e!
Att det inte var bara en enstaka lyckträff visade Jenny sedan med att komma trea i Europacupen den 20:e, femma på nya perset 12.96 i Super GP-galan i Gateshead den 27:e och genom att den 29:e på FGP i Växjö sänka sig till 12.88 och vinna före VM-femman Trywianska!
Och mitt i detta internationella genombrott - mellan Bergen och Europacupen - hann Jenny dessutom med att bryta vänstra tummen så att de sista tävlingarna genomfördes med ett blått stödbandage och en modifierad startställning.
Men det hindrade alltså inte Jenny Kallur från att fortsätta att förbättra sig och att därmed samla ihop de meriter som gjorde henne till en självklar "Månadens friidrottare" för juni 2004 här på friidrott.se.
Läs mer om "Månadens friidrottare" och de fem som uppmärksammats tidigare i år.
|