 Fyllde 18 år på måndagen - sprang 1:48.15 på tisdagen! Foto: Hasse Sjögren 28 jul, 2004.För att en IAAF Super GP-tävling som DN Galan inte skall bli bara en show av utländska storheter vill det till att de svenska deltagarna verkligen tar vara på chansen att på hemmaplan få tävla i ett storinternationellt sammanhang.
Och det handlar då inte bara om våra egna etablerade superstjärnor utan minst lika mycket om skiktet närmast under och den unga generationen. Även i det avseendet var DN Galan 2004 en årgång att minnas.
Vi fick t ex se Mustafa Mohamed plocka bort ca fyra sekunder från hinderperset och bli tredje svensk (efter Gärderud och Glans) någonsin under 8:20 på hinder.
Musses 8:19.31 gav 10:e plats i loppet och 23:e plats på världsårsbästa, men om man räknar bara tre kenyaner (som på OS) blir placeringarna 7:a resp 15:e! Och han besegrade nu OS-klare keyanen Brimin Kipruto! Så nog måste SOK på allvar fundera på Musses Athen-värdighet.
Sanna Kallurs 13.15 i vindstilla i första starten efter vårens allvarliga muskelbristning var också en positiv insats som visar att hon kanske trots allt hinner komma tillbaka i OS-mässig form i tid.
OS i Athen är absolut inte aktuellt för sådana som Mattias Claesson och Jesper Fritz, men Beijing 2008 är väl ingen omöjlighet att döma av deras insatser nu.
Trots ett pers sisådär 30-40-50 cm under alla konkurrenters visade Jesper ingen överdriven blygsel i stavhoppet. 5.30 med luft i första, nya svenska juniorrekordet 5.45 med luft i andra och seriösa försök på 5.55!
Mattias Claessons första 800m-lopp för säsongen gick på förtävlingarna men hade verkligen varit värt att upplevas av ett fullsatt Stadion. Med ett "classical Kipketer/Borzakovskij"-upplägg, dvs inte rusa eller trängas i början och sedan "trycka" på andra varvet krossade Mattias all konkurrens och Rickard Pells svenska juniorrekord 1:49.12!
Mellantiderna: 54.7 - 1:21.1 - 1:48.15. Dvs Mattias hade halvor på 54.7/53.5 och den första tvåhundringen på andra varvet gick på 26.4!!! Och då sprang Mattias ändå ute på bana 2-3 genom den kurvan eftersom han från sin sista plats vid klockan rundade hela fältet på utsidan!
|