Torsdag 24 juli 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Fredrik Trahn
010-476 53 31
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter

Ett svenskt monopol - nästan

 

foton: Hasse Sjögren


Guldet 2004 togs av våra fyra mest medaljerade, fr v: Erik Petersson (3 guld), Henrik Skoog (3 guld, 1 silver), Claes Nyberg och Erik Sjöqvist (båda fem guld, 2 silver).


När de svenska seniorherrarna blev lagmästare vid terräng-NM 2008 i Köpenhamn innebar det sjunde raka guldet och nionde av tolv möjliga sedan tävlingen hade premiär 1997.


Hur har denna snudd på monopolställning uppstått och vidmaktshållits? Har det varit därför att i princip samma gäng löpare gjort jobbet år efter år?

För att få svar på detta har vi gjort nedanstående sammanställning av hur de svenska lagen (fyra bästa löparna i mål har utgjort resp lag) varit sammansatta år för år:


Namn 97 98 99 00 01 02 03 04 05 06 07 08 G S
                             
Claes Nyberg S G G   S G G G         5 2
Erik Sjöqvist     G S S   G G     G G 5 2
Henrik Skoog       S   G   G   G     3 1
Erik Petersson               G   G   G 3  
Magnus Bergman   G     S G             2 1
                             
Kristian Algers       S     G   G       2 1
Mustafa Mohamed       S     G     G     2 1
Mattias Persson   G G                   2  
Henrik Ahnström                 G   G   2  
Oskar Käck                 G     G 2  
                             
Johan Wallerstein                     G G 2  
Johnny Jönsson S G                     1 1
Per Jacobsen         S         G     1 1
Kent Claesson     G                   1  
Gustav Svedbrandt           G             1  
                             
Lars Johansson                 G       1  
Olle Walleräng                     G   1  
Arvid Levinsson S                         1
Göran Axelsson S                         1
                             
  97 98 99 00 01 02 03 04 05 06 07 08 G S



Guld 2008: Oskar Käck, Johan Wallerstein, Erik Sjöqvist och Erik Petersson.


En sammanställning som ger flera intressanta och även oväntade besked:

  • Två nyckelpersoner skiljer ut sig kraftigt: Claes Nyberg och Erik Sjöqvist som båda gjort sju starter och som båda samlat på sig 5 guld och 2 silver.
  • Men i övrigt har omsättningen varit ganska stor faktiskt och totalt har 15 ytterligare löpare bidragit vid mellan 1 och 3 tillfällen till de svenska lagsegrarna.
  • Ganska oväntat har Mustafa Mohamed faktiskt bara medverkat till två av gulden, medan en "doldis" som Erik Petersson i lördags tog sitt tredje.
  • Att det verkligen inte handlar om "återanvändning" av samma lag år efter år kan man se av perioden 2004-2007: Ingen i guldlaget 2004 var med i guldlaget 2005, ingen i det laget var med och vann 2006 och ingen i det laget ingick i gulduppsättningen 2007!!! Totalt under dessa fyra år delades alltså de 16 guldmedaljerna ut till 11 olika löpare och ingen enda fick mer än två.
  • Också ett bevis för att det framförallt handlat om toppbredd: Bara tre av de nio lagtriumferna har baserats på att vi har haft den individuelle vinnaren. I stället har vi samlat ihop inte mindre än 10 silver, 6 brons och 6 fjärdeplatser!

Guld 2007: Johan Wallerstein, Erik Sjöqvist, Olle Walleräng och Henrik Ahnström


Guld 2006: Per Jacobsen, Erik Petersson, Mustafa Mohamed och Henrik Skoog.


Guld 2005: Lars Johansson, Henrik Ahnström, Kristian Algers och Oskar Käck.


Guld 2003: Claes Nyberg, Mustafa Mohamed, Erik Sjöqvist och Kristian Algers.


Guld 2002: Magnus Bergman, Claes Nyberg, Gustav Svedbrandt och Henrik Skoog


Silver 2001: Per Jacobsen, Erik Sjöqvist, Magnus Bergman och Claes Nyberg.


Silver 2000: Mustafa Mohamed, Erik Sjöqvist, Kristian Algers och Henrik Skoog.


Guld 1999: Bakre ledet Mattias Persson, Erik Sjöqvist, Mats Erixon (ledare) och Kent Claesson. Främre ledet Claes Nyberg, Sven-Åke Jåfs (ledare), Göran Axelsson och Henrik Skoog. I guldlaget ingick Mattias, Erik, Kent och Claes.


Guld 1998: Claes Nyberg, Mattias Persson, Johnny Jönsson och Magnus Bergman.


Silver 1997: Göran Axelsson, Claes Nyberg, Arvid Levinsson och Johnny Jönsson.