Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 14 november 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


EM Göteborg 2006

 

Tidsprogram med svenska ögon


Uppdaterat: 12 augusti 2006

Nedanstående sammanställning redovisar det kompletta tidsprogrammet med det nominerade svenska deltagandet infört.

Naturligtvis är det deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast på 10000m och längre sträckor samt i mångkamp är det "final direkt".

MÅNDAG 7 AUGUSTI  
10.05 M Kula/kval Jimmy Nordin
10.10 K Sjukamp/100mH Carolina Klüft
10.20 K Slägga/kval 1 Cecilia Nilsson
10.35 M 100m/försök Daniel Persson
11.05 K Sjukamp/höjd Carolina Klüft
11.40 K 400m häck/försök Erica Mårtensson, Nadja Petersen, Anneli Melin
11.50 K Slägga/kval 2 Tracey Andersson
12.15 M 400m/försök Thomas Nikitin
-    
17.30 K Sjukamp/kula Carolina Klüft
17.45 M Höjd/kval Stefan Holm, Linus Thörnblad
17.50 K 800m/försök  
18.10 M Spjut/kval Daniel Ragnvaldsson
18.35 M 100m/kvart  
18.45 M Kula/FINAL  
19.10 M 1500m/försök Rizak Dirshe, Joel Bodén
19.30 M Spjut/kval Magnus Arvidsson
19.40 K Sjukamp/200m Carolina Klüft
19.45 M Längd/kval  
20.10 K 10000m/FINAL  
     
TISDAG 8 AUGUSTI  
10.05 K Tresteg/kval Camilla Johansson
10.10 K Diskus/kval 1  
10.20 K 400m/försök Lena Aruhn, Beatrice Dahlgren
11.00 M 400m häck/försök  
11.25 K Diskus/kval 2 Anna Söderberg
11.35 K Sjukamp/längd Carolina Klüft
11.50 K 100m/försök Emma Rienas
-    
17.05 K Sjukamp/spjut Carolina Klüft
17.15 M 20 km gång/FINAL  
17.20 K 100m/kvart  
17.25 M Längd/FINAL  
17.45 K 800m/semi  
18.10 M 100m/semi  
18.45 K Höjd/kval Kajsa Bergqvist, Emma Green
18.50 M 400m/semi  
19.15 K 400m häck/semi Erica Mårtensson
19.30 K Slägga/FINAL  
19.40 M 100m/FINAL  
19.55 K Sjukamp/800m Carolina Klüft
20.20 M 10000m/FINAL  
     
ONSDAG 9 AUGUSTI  
10.05 M Slägga/kval 1  
10.10 M 3000m hinder/försök Mustafa Mohamed
10.35 K Stav/kval Hanna-Mia Persson, Linda Persson, Maria Rendin
11.10 M 200m/försök Johan Wissman, Johan Engberg
11.30 M Slägga/kval 2  
11.50 K 800m rullstol/försök  
-    
17.15 K 20 km gång/FINAL Monica Svensson
17.40 M 400m häck/semi  
17.45 K Tresteg/FINAL Camilla Johansson
18.10 M Höjd/FINAL Stefan Holm, Linus Thörnblad
18.15 K 100m/semi  
19.05 K 400m/semi  
19.10 M Spjut/FINAL Magnus Arvidsson
19.20 M 1500m/FINAL Rizak Dirshe
19.35 M 200m/kvart Johan Wissman
20.10 K 400m häck/FINAL  
20.25 K 100m/FINAL  
20.45 M 400m/FINAL  
     
TORSDAG 10 AUGUSTI  
09.40 M 50 km gång/FINAL Fredrik Svensson
10.05 K 3000m hinder/försök Ida Nilsson, Christin Johansson,
    Ebba Stenbäck Morrison
10.10 M Stav/kval Alhaji Jeng, Jesper Fritz, Gustaf Hultgren
10.30 M Diskus/kval 1  
10.45 K 100m häck/försök Susanna Kallur, Jenny Kallur
11.25 M Tiokamp/100m Nicklas Wiberg
11.55 M 800m/försök Mattias Claesson
12.00 M Diskus/kval 2 Niklas Arrhenius
12.20 M Tiokamp/längd Nicklas Wiberg
12.30 K 200m/försök  
-    
16.20 M Tiokamp/kula Nicklas Wiberg
17.00 M 1500m rullstol/försök  
17.20 K 800m rullstol/FINAL  
17.35 M Tiokamp/höjd Nicklas Wiberg
17.40 M 5000m/försök Henrik Skoog
18.25 K 200m/kvart  
18.50 K 400m/FINAL  
19.15 M 200m/semi Johan Wissman
19.20 M Tresteg/kval Christian Olsson
19.30 K Diskus/FINAL Anna Söderberg
19.40 M 400m häck/FINAL  
20.05 K 800m/FINAL  
20.20 M Tiokamp/400m Nicklas Wiberg
20.45 M 200m/FINAL Johan Wissman
     
FREDAG 11 AUGUSTI  
10.05 M Tiokamp/110m häck Nicklas Wiberg
10.10 K Kula/kval Helena Engman
10.45 K 1500m/försök  
10.55 M Tiokamp/diskus 1 Nicklas Wiberg
11.25 M 110m häck/försök Robert Kronberg, Joakim Blaschke
11.55 M Tiokamp/diskus 2 Nicklas Wiberg
-    
15.00 M Tiokamp/stav Nicklas Wiberg
17.00 M Tiokamp/spjut 1 Nicklas Wiberg
17.40 K Längd/kval Carolina Klüft, Daniela Lincoln Saavedra
17.45 M 1500m rullstol/FINAL  
18.00 M Tiokamp/spjut 2 Nicklas Wiberg
18.10 K 100m häck/semi Susanna Kallur, Jenny Kallur
18.30 K Höjd/FINAL Kajsa Bergqvist, Emma Green
18.45 K 200m/semi  
19.05 M 800m/semi Mattias Claesson
19.25 M 3000m hinder/FINAL Mustafa Mohamed
19.50 K 100m häck/FINAL Susanna Kallur, Jenny Kallur
20.15 M Tiokamp/1500m Nicklas Wiberg
20.45 K 200m/FINAL  
     
LÖRDAG 12 AUGUSTI  
10.30 K Spjut/kval 1 Annika Petersson
12.00 K Spjut/kval 2  
12.10 K Marathon/FINAL Anna Rahm, Lena Gavelin, Lisa Blommé
13.35 K Kula/FINAL  
13.45 M Slägga/FINAL  
15.00 K Stav/FINAL  
15.05 K 4x400m/försök Sverige
15.30 M 4x400m/försök Sverige
15.50 M Tresteg/FINAL Christian Olsson
15.55 M 110m häck/semi Robert Kronberg
16.15 K 3000m hinder/FINAL Ida Nilsson
16.30 M Diskus/FINAL  
16.35 K 4x100m/försök Sverige
16.55 M 4x100m/försök Sverige
17.15 K 5000m/FINAL  
17.40 M 110m häck/FINAL Robert Kronberg
     
SÖNDAG 13 AUGUSTI  
12.10 M Marathon/FINAL Said Regragui, Kent Claesson,
    Kristian Algers, Kristoffer Österlund
    Marek Poszepczynski
12.45 M Stav/FINAL Alhaji Jeng, Gustaf Hultgren
14.35 K Spjut/FINAL  
14.50 K 4x100m/FINAL Sverige
15.10 M 800m/FINAL  
15.15 K Längd/FINAL Carolina Klüft
15.35 M 4x100m/FINAL  
15.55 K 1500m/FINAL  
16.15 K 4x400m/FINAL  
16.40 M 5000m/FINAL Henrik Skoog
17.10 M 4x400m/FINAL  
>