Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 17 juni 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


 

Tidsprogram med svenska ögon


Sammanställningen redovisar det av Europeiska Friidrottsförbundet fastställda "slutliga" tidsprogrammet.

Observera dock att ändringar i det "definitiva" tidsprogrammet erfarenhetsmässigt görs ända in i det sista. Oftast är ändringarna marginella, dvs det kan handla om flyttningar 5-10-15 minuter i någon riktning för ett antal grenar.

Mycket riktigt har programmet justerats en del de senaste dagarna primärt därför att antalet slutligt anmälda deltagare i kvinnliga 400m, 800m och 1500m samt manliga 1500m inte var högre än att man kunde gå direkt från försök till final (tidigare planerade semifinaler utgår alltså). Alla dessa ändringar är nu gjorda också i vår tablå här.

I programmet nedan har sedan lagts in det svenska deltagande som anmälts.

(Naturligtvis är deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp och på sträckor från 10000m och uppåt är det "final direkt".)

Uppdaterat: 31 juli 2010

 
TISDAG 27 JULI  
08.05 M 20 km gång / FINAL  Anatole Ibanez
09.30 M Slägga / kval 1  
10.00 K 400m häck / försök h1: Sofie Persson (topp-3 + 4 tider)
10.30 K Kula / kval Gr2: Helena Engman (direktkval: 17.50)
11.00 M 400m / försök  
11.05 M Slägga / kval 2 Gr2: Mattias Jons (direktkval: 75.50)
12.30 K Längd / kval Gr1: Carolina Klüft (direktkval: 6.65)
12.45 K Diskus / kval 1 Gr1: Anna Söderberg (direktkval: 60.00)
13.55 K Diskus / kval 2 Gr2: Sofia Larsson (direktkval: 60.00)
-    
19.05 K Spjut / kval 1  
19.10 M Höjd / kval Gr2: Linus Thörnblad (direktkval: 2.28)
19.15 M 100m / försök h1: Tom Kling-Baptiste (topp-4 + 4 tider)
19.35 K Kula / FINAL Helena Engman
20.10 K 800m / försök  
20.20 M Tresteg / kval  
20.30 K Spjut / kval 2  
21.05 M 10000m / FINAL   
     
ONSDAG 28 JULI  
08.05 K 20 km gång / FINAL  
10.00 M Tiokamp / 100m h1 kl 10.00: Nicklas Wiberg
    h2 kl 10.07: Daniel Almgren
10.10 K Slägga / kval 1  Gr1: Tracey Andersson (direktkval: 69.00)
10.30 K Stav / kval Gr2: Hanna-Mia Persson (direktkval: 4.40)
10.40 K 100m / försök h3 kl 10.56: Lena Berntsson (topp-4 + 4 tider)
11.00 M Tiokamp / längd Gr1: Nicklas Wiberg, Daniel Almgren
11.30 K 3000m hinder / försök h2 kl 11.45: Ulrika Johansson (topp-4 + 4 tider)
12.00 K Slägga / kval 2  
12.10 M 800m / försök h1 kl 12.10: Mattias Claesson (topp-3 + 4 tider)
    h3 kl 12.24: Anton Asplund
    h4 kl 12.31: Joni Jaako
12.30 M Tiokamp / kula Gr1: Nicklas Wiberg, Daniel Almgren
12.50 M 400m häck / försök  
-    
18.00 M Tiokamp / höjd Gr1: Nicklas Wiberg, Daniel Almgren
18.30 K Diskus / FINAL Anna Söderberg
18.35 K 400m / försök h2 kl 18.44: Helene Nordquist (topp-2 + 2 tider)
19.10 M 400m / semi  
19.50 M 100m / semi  
20.00 K Längd / FINAL Carolina Klüft
20.15 K 400m häck / semi  
20.25 M Slägga / FINAL  Mattias Jons
20.40 M 1500m / försök  h1 kl 20.40: Rizak Dirshe (topp-4 + 4 tider)
21.05 K 10000m / FINAL  
21.45 M 100m / FINAL  
21.55 M Tiokamp / 400m  h1 kl 21.55: Nicklas Wiberg
    h3 kl 22.05: Daniel Almgren
     
TORSDAG 29 JULI  
10.05 M Tiokamp / 110m häck h1 kl 10.05: Daniel Almgren
10.15 M Stav / kval  
10.45 M 110m häck / försök h2 kl 10.52: Philip Nossmy (topp-3 +4 tider)
11.00 M Tiokamp / diskus 1 Gr1: Daniel Almgren
11.30 M 200m / försök h3 kl 11.46: Johan Wissman (topp-3 +4 tider)
12.30 K Tresteg / kval  
12.30 M Tiokamp / diskus 2  
14.15 M Tiokamp / stav  Gr 1: Daniel Almgren
- -  
17.30 M Tiokamp / spjut 1 Daniel Almgren
18.30 M Höjd / FINAL Linus Thörnblad
18.45 M 5000m / försök h1 kl 18.45: Oskar Käck (topp-5 +5 tider)
    h2 kl 19.05: Johan Wallerstein
19.00 M Tiokamp / spjut 2 Daniel Almgren
19.30 M 400m häck / semi  
19.40 M Tresteg / FINAL  
19.55 M 200m / semi s2 kl 20:02: Johan Wissman (topp-3 + 2 tider)
20.20 K 100m / semi  
20.40 K Spjut / FINAL  
20.50 M 800m / semi  
21.10 M Tiokamp / 1500m  Daniel Almgren
21.45 K 100m / FINAL  
     
FREDAG 30 JULI  
07.35 M 50 km gång / FINAL Andreas Gustafsson
10.00 K 100m häck / försök  
10.05 K Höjd / kval Gr1: Ebba Jungmark (direktkval: 1.92)
    Gr2: Emma Green
10.20 M Spjut / kval 1 Gr1: Gabriel Wallin (direktkval: 81.00)
11.00 K Sjukamp / 100m häck h1 kl 11.00: Jessica Samuelsson, Nadja Casadei
11.30 M Kula / kval Gr1: Niklas Arrhenius (direktkval: 20.00)
11.40 M 3000m hinder / försök h2 kl 11.55: Mustafa Mohamed (topp-4 + 4 tider)
12.00 M Spjut / kval 2  
12.05 K Sjukamp / höjd Gr1: Jessica Samuelsson
12.20 K 200m / försök h1 kl 12.20: Elin Backman (topp-3 + 4 tider)
-    
18.30 K Stav / FINAL  
18.35 M 110m häck / semi s1 kl 18.35: Philip Nossmy (topp-3 + 2 tider)
18.35 M Längd / kval Gr2: Michel Tornéus (direktkval: 8.00)
18.45 K Sjukamp / kula Gr2: Jessica Samuelsson
19.00 K 200m / semi  
19.25 M 200m / FINAL  
19.35 K 400m / FINAL  
19.50 M 110m häck / FINAL  
20.00 K 1500m / försök h2 kl 20.12: Charlotte Schönbeck (topp-4 + 4 tider)
20.20 K Slägga / FINAL  Tracey Andersson
20.25 K 3000m hinder / FINAL   
20.55 K Sjukamp / 200m h1 kl 20.55: Jessica Samuelsson
21.25 M 400m / FINAL  
21.40 K 400m häck / FINAL  
21.50 K 800m / FINAL  
22.00 M 1500m / FINAL  
     
LÖRDAG 31 JULI  
10.05 K Marathon / FINAL Isabellah Andersson, Anna von Schenck,
    Lena Gavelin
10.10 M Diskus / kval 1 Gr1: Niklas Arrhenius (direktkval: 63.50)
10.15 M 4x100m / försök  
10.45 K 4x100m / försök h2 kl 10.55: Sverige
11.15 K Sjukamp / längd Gr1: Jessica Samuelsson
11.20 M 4x400m / försök  
11.40 M Diskus / kval 2  
11.50 K 4x400m / försök  
-    
16.15 K Sjukamp / spjut 1 Gr1: Jessica Samuelsson
18.00 K Sjukamp / spjut 2  
18.00 M Stav / FINAL  
18.30 M Kula / FINAL  
19.05 K 100m häck / semi  
19.10 K Tresteg / FINAL  
19.35 M 800m / FINAL  
19.50 K 200m / FINAL  
20.05 M Spjut / FINAL  
20.10 M 400m häck / FINAL  
20.25 K 100m häck / FINAL  
20.45 K Sjukamp / 800m Jessica Samuelsson
21.20 M 5000m / FINAL  
     
SÖNDAG 1 AUGUSTI  
10.05 M Marathon / FINAL Erik Petersson, Kristoffer Österlund,
    Adil Bouafif
-    
19.30 K Höjd / FINAL Emma Green
19.35 M 4x100m / FINAL  
19.45 M Diskus / FINAL  
19.50 K 4x100m / FINAL Sverige
20.10 M Längd / FINAL Michel Tornéus
20.15 M 3000m hinder / FINAL  
20.40 K 5000m / FINAL  
21.15 K 1500m / FINAL  
21.40 K 4x400m / FINAL  
21.55 M 4x100m / FINAL  

 

>