Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 21 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter



Tidsprogram med svenska ögon

 


Sammanställningen redovisar det av Europeiska Friidrottsförbundet fastställda "slutliga" tidsprogrammet.

Observera dock att ändringar i det "definitiva" tidsprogrammet erfarenhetsmässigt görs ända in i det sista. Oftast är ändringarna marginella, dvs det kan handla om flyttningar 5-10-15 minuter i någon riktning för ett antal grenar.

Den 21 juni gjordes några ändringar av denna typ - plus att man plockade bort en omgång på kvinnliga 800m. Dessa ändringar är inarbetade nedan.

I programmet nedan har sedan lagts in det svenska deltagande som anmälts.

(Naturligtvis är deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp och på sträckor från 5000m och uppåt är det "final direkt".)

Uppdaterat: 30 juni 2012

 
ONSDAG 27 JUNI  
08.00 K Längd / kval  
08.10 M Tiokamp / 100m h1 kl 08.10: Marcus Nilsson
    h2 kl 08.18: Björn Barrefors
    h4 kl 08.34: Petter Olson
08.45 M Kula / kval gr1: Leif Arrhenius (kvalgräns 20.30)
09.00 K 100m / försök  
09.15 K Höjd /kval gr1: Emma Green Tregaro (kvalgr 1.92)
    gr2: Ebba Jungmark (kvalgr 1.92)
09.35 M Tiokamp / längd gr1: Petter Olson, Marcus Nilsson
    gr2: Björn Barrefors
09.50 M 400m häck / försök  
10.40 M 100m / försök h5 kl 11.12: Stefan Tärnhuvud (topp-4 + 4 tider)
11.15 M Tiokamp / kula gr1: Björn Barrefors, Petter Olson
    gr2: Marcus Nilsson
11.25 K Tresteg / kval  
12.35 M 400m / försök h2 kl 12.43: Johan Wissman (topp-4 + 4 tider
12.40 M Tiokamp / höjd gr1: Petter Olson,
    gr2: Marcus Nilsson, Björn Barrefors
12.45 K Spjut / kval 1  
13.30 K 400m häck / försök h3 kl 13.46: Frida Persson (topp-3 + 4 tider)
14.00 K Spjut / kval 2  
14.10 M 800m / försök h3 kl 14.26: Johan Rogestedt (topp-4 + 4 tider
    h4 kl 14.34: Johan Svensson (topp-4 + 4 tider)
-    
16.50 K 400m / försök h1 kl 16.50: Moa Hjelmer (topp-3 + 4 tider)
    h4 kl 17.14: Josefin Magnusson (topp-3 + 4 tider)
17.10 M Höjd / kval  
17.15 M Spjut kval 1 Gabriel Wallin (kvalgr 83.00)
17.30 M 3000m hinder / försök  
18.10 M Tiokamp / 400m h2 kl 18.15: Björn Barrefors
    h3 kl 18.22: Marcus Nilsson
    h4 kl 18.29: Petter Olson
18.40 M 5000m / FINAL Adil Bouafif (25 startande)
18.45 M Spjut / kval 2 Kim Amb (kvalgr 83.00)
19.05 K 100m / semi  
19.15 M 100m / semi s1 kl 19.15: Stefan Tärnhuvud
     
TORSDAG 28 JUNI  
08.00 M Tiokamp / 110m häck h1 kl 08.00: Marcus Nilsson
    h2 kl 08.07: Petter Olson
    h3 kl 08.14: Björn Barrefors
08.05 K Stav / kval gr1: Angelica Bengtsson (kvalgr 4.45)
    gr2: Malin Dahlström (kvalgr 4.45)
08.45 M Tiokamp / diskus 1 Marcus Nilsson
09.30 K 400m häck / semi  
10.05 M Tiokamp / diskus 2 Björn Barrefors, Petter Olson
10.40 K 3000m hinder / försök  
11.20 M Tresteg / kval  
11.30 K Kula / kval gr2: Helena Engman (kvalgr 17.40)
11.40 M Tiokamp / stav gr2: Björn Barrefors, Petter Olson, Marcus Nilsson
11.30 K Kula / kval Helena Engman
12.15 M 400m häck / semi  
12.55 M Slägga / kval 1 Mattias Jons (kvalgr 77.50)
14.10 M Slägga / kval 2  
-    
15.25 M Tiokamp / spjut 1 Björn Barrefors, Petter Olson, Marcus Nilsson
16.15 K 400m / semi s1 kl 16.15: Moa Hjelmer (topp-3 + 2 tider)
16.25 K Längd / FINAL  
16.35 K 5000m / FINAL  
16.35 M Tiokamp / spjut 2 Björn Barrefors, Petter Olson, Marcus Nilsson
16.45 K Höjd / FINAL Emma Green Tregaro, Ebba Jungmark
17.05 M 800m / semi  
17.30 K 100m / FINAL  
17.40 M 400m / semi s2 kl 17.48: Johan Wissman
17.45 M Spjut / FINAL Kim Amb, Gabriel Wallin
18.05 K 800m / försök  h2 kl 18.15: Viktoria Tegenfeldt
18.30 M Tiokamp / 1500m Björn Barrefors, Petter Olson, Marcus Nilsson
18.45 M 100m / FINAL  
     
FREDAG 29 JUNI  
08.00 M Diskus / kval 1 Leif Arrhenius (kvalgr 66.00)
08.30 K 100m häck / försök  
09.15 M Diskus / kval 2 Niklas Arrhenius (kvalgr 66.00)
09.40 K Sjukamp / 100m häck h3 kl 10.16: Jessica Samuelsson
10.35 K Slägga / kval 1 gr1: Tracey Andersson (kvalgr 71.00)
10.55 K Sjukamp / höjd gr1: Jessica Samuelsson
11.30 M 200m / försök h2 kl 11.38: Nil de Oliveira (topp-4 + 4 tider)
11.50 K Slägga / kval 2   
12.50 M Längd / kval gr1: Andreas Otterling
    gr2: Michel Tornéus
13.00 K 200m / försök  
13.25 K Sjukamp / kula gr2: Jessica Samuelsson
-    
17.00 K Kula / FINAL Helena Engman
17.20 K Sjukamp / 200m h3 kl 17.36: Jessica Samuelsson
17.40 M Höjd / FINAL  
18.05 M 3000m hinder / FINAL  
18.30 K Spjut / FINAL  
18.40 M 800m / FINAL  
19.00 K 400m häck / FINAL  
19.25 M 200m / semi Nil de Oliveira
19.55 K 200m / semi  
20.00 K Tresteg / FINAL  
20.20 M Kula / FINAL  
20.25 M 400m / FINAL  
20.45 K 800m / FINAL  
21.05 M 400m häck / FINAL  
21.25 K 400m / FINAL Moa Hjelmer
     
LÖRDAG 30 JUNI  
10.00 K Diskus / kval 1  
10.20 M 4x100m / försök h1 kl 10.20: Sverige
11.00 K Sjukamp / längd gr2: Jessica Samuelsson
11.10 K 1500m / försök  
11.35 K Diskus / kval 2  
12.05 K 4x100m / försök h2 kl 12.15: Sverige
12.15 M Stav / kval gr1: Alhaji Jeng (kvalgr 5.60)
12.45 M 1500m / försök  
13.10 K Sjukamp / spjut 1  
13.45 M 110m häck / försök Philip Nossmy
14.15 K Sjukamp / spjut 2 gr2: Jessica Samuelsson
-    
18.00 K Sjukamp / 800m h2 kl 18.08: Jessica Samuelsson
18.05 M Tresteg / FINAL  
18.10 M Diskus / FINAL  
18.15 K Stav / FINAL Angelica Bengtsson
18.35 K 100m häck / semi  
18.55 K 3000m hinder / FINAL  
19.25 M 4x400m / försök  
19.50 K 200m / FINAL  
20.00 M 10000m / FINAL Adil Bouafif, Mustafa Mohamed
20.05 M Slägga / FINAL Mattias Jons
20.50 K 4x400m / försök  
21.20 M 200m / FINAL Nil de Oliveira
21.35 K 100m häck / FINAL  
     
SÖNDAG 1 JULI  
15.00 K Slägga / FINAL  
15.10 K 1500m / FINAL  
15.15 M Stav / FINAL  
15.35 M 110m häck / semi s1 kl 15.35: Philip Nossmy (topp-2 + 2 tider)
16.05 K 4x100m / FINAL  
16.25 K 10000m / FINAL  
16.45 M Längd / FINAL Michel Tornéus
17.05 K Diskus / FINAL  
17.25 M 4x100m / FINAL  
17.50 M 1500m / FINAL  
18.10 M 110m häck / FINAL Philip Nossmy
18.25 K 4x400m / FINAL  
18.45 M 4x100m / FINAL  

 

>