Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 8 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Tidsprogram med svenska ögon


Sammanställningen redovisar det av Europeiska Friidrottsförbundet fastställda "slutliga" tidsprogrammet.

Observera dock att ändringar i det "definitiva" tidsprogrammet erfarenhetsmässigt görs ända in i det sista. Oftast är ändringarna marginella, dvs det kan handla om flyttningar 5-10-15 minuter i någon riktning för ett antal grenar.

I programmet nedan har sedan lagts in det svenska deltagande som tagits ut.

(Naturligtvis är deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp och på sträckor från 5000m och uppåt är det "final direkt".)

Uppdaterat: 16 augusti 2014

 
TISDAG 12 AUGUSTI  
10.04 M Kula / kval Leif Arrhenius (gr2, direktkval 20.10)
10.11 M Tiokamp / 100m Marcus Nilsson (h1, kl 10.11), Fabian Rosenquist (h2, kl 10.18)
10.30 K Stav / kval Angelica Bengtsson (gr2, direktkval 4.50)
10.35 K 1500m / försök Abeba Aregawi (h1, kl 10.35)(topp-4 + 4 tider)
10.50 K Spjut / kval 1  
11.00 M 400m häck / försök  
11.35 M Tiokamp / längd Fabian Rosenquist (gr1), Marcus Nilsson (gr2)
11.42 K 100m / försök Daniella Busk (h1, kl 11.42)(topp-4 + 4 tider)
12.16 K Spjut / kval 2 Sofi Flink (direktkval 57.50)
12.20 M 3000m hinder / försök Daniel Lundgren (h1, kl 12.20)(topp-5 + 5 tider)
12.46 M 400m / försök Johan Wissman (h4, kl 13.10)(topp-4 + 4 tider)
13.05 M Tiokamp / kula Fabian Rosenquist (gr1), Marcus Nilsson (gr2)
13.12 M Tresteg / kval  
13.30 K 100m häck / försök  
-    
17.15 M Diskus / kval 1 Daniel Ståhl (direktkval 64.00)
17.20 M Tiokamp / höjd Marcus Nilsson (gr1), Fabian Rosenquist (gr2)
18.00 K 400m / försök  
18.28 M 100m / försök Odain Rose (h2, kl 18.35), Tom Kling-Baptiste (h3, kl 18.42), Patrik Andersson (h4, kl 18.49) (topp-4 + 4 tider)
18.45 M Diskus / kval 2 Axel Härstedt, Niklas Arrhenius (direktkval 64.00)
19.05 M 800m / försök Rickard Gunnarsson (h1, kl 19.05), Andreas Almgren (h3, kl 19.21), Johan Rogestedt (h4, kl 19.29)(topp-3 + 4 tider)
19.34 M Kula / FINAL  
19.42 M Tiokamp / 400m Marcus Nilsson (h1, kl 19.42), Fabian Rosenquist (h2, kl 19.49)
20.07 K Längd / kval Erica Jarder (gr1, direktkval 6.65)
20.10 K 10000m / FINAL  
20.56 K 100m häck / semi  
     
ONSDAG 13 AUGUSTI  
09.20 M 20 km gång / FINAL Perseus Karlström, Andreas Gustafsson
10.05 M Tiokamp / 110m häck Fabian Rosenquist (h1, kl 10.05)
10.07 M Höjd / kval  
10.50 M Tiokamp / diskus 1 Fabian Rosenquist
10.55 K 400m häck / försök  
11.40 M 110m häck / försök Alexander Brorsson (h2, kl 11.48)(topp-3 + 4 tider)
12.03 M Tiokamp / diskus 2   
12.22 K 800m / försök Lovisa Lindh (h1, kl 12.22)(topp-3 + 4 tider)
13.15 K Slägga / kval 1 Tracey Andersson (direktkval 69.50)
13.40 M Tiokamp / stav Fabian Rosenquist (gr1)
14.35 K Slägga / kval 2 Ida Storm (direktkval 69.50)
-    
17.55 M 400m häck / semi  
17.58 M Tiokamp / spjut 1 Fabian Rosenquist
18.17 K 100m / semi  
18.30 K Tresteg / kval  
18.40 K 400m / semi  
18.54 M 400m / semi  
19.10 M Tiokamp / spjut 2 Fabian Rosenquist
19.23 M 100m / semi  
19.50 M 10000m / FINAL Mikael Ekvall, Adil Bouafif
20.00 K Längd / FINAL Erica Jarder
20.27 K 100m / FINAL  
20.35 M Diskus / FINAL Axel Härstedt
20.36 M Tiokamp / 1500m Fabian Rosenquist
21.08 M 800m / semi Andreas Almgren (s1, kl 21.08), Johan Rogestedt (s2, kl 21.16)(topp-3 + 2 tider)
21.34 K 100m häck / FINAL  
21.49 M 100m / FINAL  
     
TORSDAG 14 AUGUSTI  
09.10 K 20 km gång / FINAL  
10.07 M Slägga / kval 1  
10.15 M Stav / kval Melker Svärd Jacobsson (gr1), Alhaji Jeng (gr2) (direktkval 5.65)
10.30 K Sjukamp / 100m häck Jessica Samuelsson (h1, kl 10.30)
11.10 K 200m / försök Irene Ekelund (h2, kl 11.18)(topp-4 + 4 tider)
11.32 M Slägga / kval 2 Markus Johansson (direktkval 75.00)
12.05 K Sjukamp / höjd Jessica Samuelsson (gr1)
12.05 M 200m / försök Johan Wissman (h2, kl 12.13), Nil de Oliveira (h3, kl 12.21)
-    
17.30 M Spjut / kval 1 Gabriel Wallin (direktkval 81.00)
18.10 K 400m häck / semi  
18.38 K 800m / semi Lovisa Lindh (s2, kl 18.48)
18.45 M Spjut / kval 2 Kim Amb (direktkval 81.00)
19.15 M 110m häck / semi  
19.19 K Stav / FINAL Angelica Bengtsson
19.42 K 200m / semi Irene Ekelund (s3, kl 19.56)
19.50 K Sjukamp / kula Jessica Samuelsson (gr2)
20.10 M Tresteg / FINAL  
20.15 M 200m / semi  
20.40 K Spjut / FINAL Sofi Flink
20.45 M 3000m hinder / FINAL  
21.12 K Sjukamp / 200m Jessica Samuelsson (h2, kl 21.21)
21.50 M 110m häck / FINAL  
     
FREDAG 15 AUGUSTI  
09.10 M 50 km gång / FINAL Andreas Gustafsson, Anatole Ibanez,
10.04 K Kula / kval Frida Åkerström (direktkval 17.50)
10.10 K Diskus / kval 1 Julia Wiberg (direktkval 57.50)
10.35 K Höjd / kval Emma Green (gr1, direktkval 1.94)
11.00 K 3000m hinder / försök Charlotta Fougberg (h2, kl 11.20)(topp-5 + 5 tider)
11.30 K Diskus / kval 2 Sofia Larsson (direktkval 57.50)
11.40 K Sjukamp / längd Jessica Samuelsson (gr2)
11.50 M 1500m / försök Jonas Leandersson (h2, kl 12.05)(topp-4 + 4 tider)
-    
18.04 K Sjukamp / spjut 1 Jessica Samuelsson
18.50 M 400m / FINAL  
19.10 K 400m / FINAL  
19.15 K Sjukamp / spjut 2  
19.25 K 1500m / FINAL Abeba Aregawi
19.30 M Längd / kval Michel Tornéus (gr2, direktkval 8.00)
19.46 M Höjd / FINAL  
19.55 M 800m / FINAL  
20.25 K 200m / FINAL  
20.40 K Slägga / FINAL  
20.52 M 400m häck / FINAL  
21.15 K Sjukamp / 800m  
21.49 M 200m / FINAL  
     
LÖRDAG 16 AUGUSTI  
09.00 K Marathon / FINAL Hanna Lindholm, Lena Eliasson, Frida Lundén,
    Charlotte Karlsson, Anneli Johansson
-    
15.00 M Slägga / FINAL  
15.03 M Stav / FINAL  
15.10 K 4x100m / försök Sverige (h1, kl 15.10) (topp-3 + 2 tider)
15.35 M 4x100m / försök Sverige (h1, kl 15.35) (topp-3 + 2 tider)
16.05 K 800m / FINAL  
16.20 K 4x400m / försök  
16.40 K Tresteg / FINAL  
16.45 K Diskus / FINAL Sofia Larsson
16.48 M 4x400m / försök  
17.15 K 400m häck / FINAL  
17.40 K 5000m / FINAL Meraf Bahta
     
SÖNDAG 17 AUGUSTI  
09.00 M Marathon / FINAL Mustafa Mohamed, Emil Lerdahl, Patrik Engström,
    Fredrik Johansson, David Nilsson, Daniel Woldu
-    
15.00 K Kula / FINAL  
15.05 M 1500m / FINAL  
15.16 K Höjd / FINAL Emma Green
15.22 K 4x400m / FINAL  
15.42 M 4x400m / FINAL  
15.56 M Längd / FINAL Michel Tornéus
16.08 K 3000m hinder / FINAL Charlotta Fougberg
16.11 M Spjut / FINAL  
16.30 M 5000m / FINAL  
17.05 M 4x100m / FINAL  
17.22 K 4x100m / FINAL Sverige

 

>