Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 21 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Tidsprogram med svenska ögon

 


Sammanställningen redovisar det av Europeiska Friidrottsförbundet fastställda "slutliga" tidsprogrammet.

Observera dock att ändringar i det "definitiva" tidsprogrammet erfarenhetsmässigt görs ända in i det sista. Oftast är ändringarna marginella, dvs det kan handla om flyttningar 5-10-15 minuter i någon riktning för ett antal grenar.

I programmet nedan har sedan lagts in det svenska deltagande som hittills tagits ut.

(Naturligtvis är deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp och på sträckor från 5000m och uppåt är det "final direkt".)

* = Tävlingen genomförs inte på huvudarenan utan på en tillfällig kastplan på "Museitorget" ("Museumplein") i centrala Amsterdam!

Observera det nya upplägget för sprintgrenarna: De 12 bästa enl årsbästa är automatiskt klara för semi. Övriga springer en kvalomgång från vilken de främsta fyller upp semifinalfälten till 24 deltagare.

Uppdaterat: 9 juli 2016

 
ONSDAG 6 JULI  
10.45 K Slägga / kval 1 Marinda Petersson (direktkval 70.00)
10.50 M Tiokamp / 100m Marcus Nilsson (h1, kl 10.50),
    Fredrik Samuelsson (h3, kl 11.02)
11.00 K Höjd / kval Erika Kinsey (gr1), Sofie Skoog (gr2) (1.92)
11.40 K 100m häck / kval Elin Westerlund (h2, kl 11.46),
    Susanna Kallur (h4, kl 11.58) (topp-2 + 5 tider)
11.45 M Tiokamp / längd Marcus Nilsson (gr1), Fredrik Samuelsson (gr2)
12.00* K Diskus / kval 1 Sofia Larsson (58.00)
12.20 K Slägga / kval 2 Tracey Andersson (70.00)
12.10 K 200m / kval Pernilla Nilsson (h3, kl 12.22)(topp-3 + 4 tider)
12.40 M 100m / kval  
13.05 M Längd / kval Michel Tornéus (gr1, 8.00)
13.10 K 400m / kval  
13.15* K Diskus / kval 2 Julia Viberg (58.00)
13.25 M Tiokamp / kula Fredrik Samuelsson (gr1), Marcus Nilsson (gr2)
13.35 M 400m / kval  
-    
15.30 M Tiokamp / höjd Marcus Nilsson (gr1), Fredrik Samuelsson (gr2)
17.05* M Spjut / kval 1 Gabriel Wallin (81.50)
17.05 M 400m häck / kval  
17.30 K 200m / semi Pernilla Nilsson
17.50 M Stav / kval Melker Svärd Jacobsson (gr2, 5.65)
17.55 M 3000m hinder / försök Emil Blomberg (h1, 17.55),
    Elmar Engholm (h2, 18.08)(topp-5 + 5 tider)
18.25 K 800m / försök Lovisa Lindh (h1, kl 18.25), 
    Anna Silvander (h3, kl 18.39)(topp-4 + 4 tider)
18.40* M Spjut / kval 2 Kim Amb (81.50)
18.40 K Längd / kval Erica Jarder (gr1), Malin Marmbrandt (gr2),
    Khaddi Sagnia (gr2) (6.60)
19.00 K 10000m / FINAL Sarah Lahti
19.10 K Kula / kval Fanny Roos (gr2, 17.30)
19.38 M Tiokamp / 400m Fredrik Samuelsson & Marcus Nilsson (h2, kl 19.44)
     
TORSDAG 7 JULI  
09.30 M Tiokamp / 110m häck Marcus Nilsson (h1, kl 09.30),
    Fredrik Samuelsson (h2, kl 09.37)
09.35 K Stav / kval Michaela Meijer, Lisa Gunnarsson (gr1), 
    Angelica Bengtsson (gr2) (direktkval 4.55)
10.20 M Tiokamp / diskus 1 Fredrik Samuelsson
10.40 M Tresteg / kval  
10.50 M 200m / kval Johan Wissman (h1, kl 10.50),
    Tom Kling-Baptiste (h3, kl 11.04) (topp3 + 5 tider)
11.35 M 800m / försök Kalle Berglund (h4, kl 11.56)(topp-3 + 4 tider)
11.40 M Tiokamp / diskus 2 Marcus Nilsson
12.00* K Spjut / kval 1 Anna Wessman (direktkval 60.00)
12.15 K 100m / kval  
13.00 M Tiokamp / stav Fredrik Samuelsson (gr1), Marcus Nilsson (gr2)
13.35* K Spjut / kval 2 Sofi Flink (direktkval 60.00)
-    
16.05 M Tiokamp / spjut 1 Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson
16.15 M 400m häck / semi  
16.35* M Diskus / kval 1 Daniel Ståhl (direktkval 64.00)
16.45 M 400m / semi  
17.05 K Kula / FINAL  
17.10 K 100m häck / semi Susanna Kallur (s1, kl 17.10)(topp-2 + 2 tider)
17.10 M Tiokamp / spjut 2  
17.30 K Höjd / FINAL Sofie Skoog
17.35 K 400m / semi  
18.00 M 100m / semi  
18.15* M Diskus / kval 2 Axel Härstedt, Niklas Arrhenius (direktkval 64.00)
18.20 M Längd / FINAL Michel Tornéus
18.20 M 1500m / försök Johan Rogestedt (h1, kl 18.20),
    Jonas Leanderson (h2, kl 18.27)(topp-3 + 3 tider) 
18.35 M Spjut / FINAL Kim Amb
18.45 K 800m / semi Anna Silvander (s1, kl 18.45)
    Lovisa Lindh (s2, kl 18.52)(topp-2 + 2 tider)
19.10 K 200m / FINAL  
19.20 M Tiokamp / 1500m Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson
19.40 K 100m häck / FINAL  
19.50 M 100m / FINAL  
     
FREDAG 8 JULI  
12.15 K Sjukamp / 100m häck  
12.30 M Slägga / kval 1  
12.55 M 110m häck / kval  
13.00 K Sjukamp / höjd  
13.10 K Tresteg / kval  
13.30 K 3000m hinder / försök Maria Larsson (h2, kl 13.45) (topp-5 + 5 tider)
13.50 M Slägga / kval 2  
14.15 K 400m häck / kval Frida Persson (h3, kl 14.31) (topp-2 + 6 tider)
-    
18.05 K Sjukamp / kula  
18.10 K Slägga / FINAL Tracey Andersson
18.15 K 1500m / försök  
18.35 M 800m / semi  
18.50 M 200m / semi Johan Wissman (s2, kl 18.58),
    Tom Kling-Baptiste (s3, kl 19.06) (topp-2 + 2 tider)
19.10 M Stav / FINAL Melker Svärd Jacobsson
19.15 K 100m / semi  
19.20 K Längd / FINAL Khaddi Sagnia
19.40 M 400m häck / FINAL  
19.50 M 400m / FINAL  
20.00 K Sjukamp / 200m  
20.15 K Diskus / FINAL  
20.25 K 400m / FINAL  
20.35 M 200m / FINAL  
20.45 M 10000m / FINAL  
21.25 M 3000m hinder / FINAL Emil Blomberg
21.45 K 100m / FINAL  
     
LÖRDAG 9 JULI  
13.00 K Sjukamp / längd  
13.05 M Kula / kval Leif Arrhenius (gr1)(direktkval 20.30)
13.55 K 4x400m / försök  
14.10 M Höjd / kval  
14.20 K Sjukamp / spjut 1  
14.25 M 4x400m / försök Sverige (h2, kl 14.35)(topp3 + 2 tider)
15.25 K Sjukamp / spjut 2  
-    
18.45 K Spjut / FINAL  
19.15 M 110m häck / semi  
19.20 K Stav / FINAL Angelica Bengtsson, Michaela Meijer,
19.40 M 4x100m / försök Sverige (h1, kl 19.40)(topp-3 + 2 tider)
19.45 M Tresteg / FINAL  
20.00 K 4x100m / försök Sverige (h1, kl 20.00)(topp-3 + 2 tider)
20.20 K 400m häck / semi  
20.35 M Diskus / FINAL Daniel Ståhl
20.45 K Sjukamp / 800m  
21.05 K 5000m / FINAL Meraf Bahta
21.30 M 110m häck / FINAL  
21.40 K 800m / FINAL Lovisa Lindh
21.50 M 1500m / FINAL  
     
SÖNDAG 10 JULI  
09.30 K Halvmarathon / FINAL Cecilia Norrbom, Frida Lundén, Emma Nordling
09.50 M Halvmarathon / FINAL Mikael Ekvall, Mustafa Mohamed,
    Fredrik Uhrbom, David Nilsson
-    
17.00 M Höjd / FINAL  
17.05 K 400m häck / FINAL  
17.10 M Slägga / FINAL  
17.15 K 3000m hinder / FINAL  
17.25 K Tresteg / FINAL  
17.30 M Kula / FINAL  
17.35 K 4x100m / FINAL  
17.45 K 1500m / FINAL  
17.55 M 4x100m / FINAL  
18.10 M 5000m / FINAL  
18.30 M 800m / FINAL  
18.40 K 4x400m / FINAL  
18.50 M 4x400m / FINAL  





 

>