Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 13 december 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Tidsprogram med svenska ögon


Nedanstående sammanställning redovisar det av Europeiska Friidrottsförbundet fastställda "slutliga" tidsprogrammet.

Observera dock att ändringar i det s k definitiva tidsprogrammet erfarenhetsmässigt görs ända in i det sista. Oftast är ändringarna marginella, dvs det kan handla om flyttningar 5-10-15 minuter i någon riktning för vissa grenar.

Tiderna nedan är angivna i svenska klockslag, som är lika med tiden i Berlin.

I tablån har det slutligen uttagna svenska deltagandet prickats in.

(Naturligtvis är det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp och på distanser från 5000m och uppåt är det givet med "final direkt".)

* = Ej på Olympiastadion.

 

Uppdaterat: 11 augusti 2018


MÅNDAG 6 AUGUSTI  
16.05 M Slägga / kval 1 Anders Eriksson (direktkval 76.00)
16.30 M 100m / försök Erik Hagberg (h1, kl 16.30), Henrik Larsson (h2,
    kl 16.36), Dennis Leal (h4, kl 16.48)(topp-2 + 5 tider)
16.35 M Längd / kval Thobias Nilsson Montler (gr1), 
    Michel Tornéus (gr2)(direktkval 8.00)
17.05 M 400m häck / försök Isak Andersson (h4, kl 17.26)(topp2 + 5 tider)
17.30 M Slägga / kval 2  
17.35 M Kula / kval 1*  
17.45 K 100m / försök  
18.55 M Kula / kval 2*  
     
TISDAG 7 AUGUSTI  
08.35 M 50 km gång / FINAL Anders Hansson, Ato Ibanez
08.35 K 50 km gång / FINAL  
09.30 M Tiokamp / 100m Marcus Nilsson (h1, kl 09.30), 
    Fredrik Samuelsson (h3, kl 09.42)
09.40 M Diskus / kval 1 Daniel Ståhl & Axel Härstedt (direktkval 64.00)
10.00 K 400m häck / försök Johanna Holmén Svensson (h3, kl 10.14)
    (topp-3 + 3 tider)
10.10 K Kula / kval Fanny Roos (gr1), Frida Åkerström (gr2)
    (direktkval 17.20)
10.25 M Tiokamp / längd Fredrik Samuelsson  (gr1), Marcus Nilsson (gr2)
10.35 M 400m / försök Erik Martinsson (h4, kl 10.56)(topp-3 + 3 tider)
11.05 K 800m / försök Lovisa Lindh (h3, kl 11.17), Hanna
    Hermansson (h4, kl 11.23)(topp-3 + 4 tider)
11.10 M Diskus / kval 2 Simon Pettersson (direktkval 64.00)
11.40 M 3000m hinder / försök Emil Blomberg (h1, kl 11.40), Napoleon
    Solomon (h2, kl 11.55)(topp-5 + 5 tider)
11.50 M Tiokamp / kula Marcus Nilsson (gr1), Fredrik Samuelsson (gr2)
-    
18.30 M Tiokamp / höjd Fredrik Samuelsson (gr1) , Marcus Nilsson (gr2)
18.45 M Slägga / FINAL  
19.05 K 100m / semi  
19.05 K Stav / kval Angelica Bengtsson (gr1), Lisa Gunnarsson (gr2)
    (direktkval 4.55)
19.25 M 100m / semi  
19.45 M 400m häck / semi  
20.20 M 10000m / FINAL  
20.33 M Kula / FINAL  
21.00 M Tiokamp / 400m Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson
21.30 K 100m / FINAL  
21.50 M 100m / FINAL  
     
ONSDAG 8 AUGUSTI  
09.35 M Tiokamp / 110m häck Marcus Nilsson (h2, kl 09.42), 
    Fredrik Samuelsson (h3, kl 09.49)
10.10 K 100m häck / försök Elin Westerlund (h2, kl 10.18)(topp-3 + 2 tider)
10.20 M Tiokamp / diskus 1 Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson
10.50 M 200m / försök Felix Svensson (h3, kl 11.06)(topp-3 + 2 tider)
11.05 K Tresteg / kval  
11.30 K 400m / försök Matilda Hellqvist (h4, kl 11.54)(topp-2 + 6 tider)
11.40 M Tiokamp / diskus 2  
12.15 M Tiokamp / stav 1 Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson
12.15 M 1500m / försök Johan Rogestedt (h1, kl 12.05), Kalle Berglund
    (h2, kl 12.15), Elmar Engholm (h3, kl 12.25)
    (topp-3 + 3 tider)
13.00 M Spjut / kval 1  
13.15 M Tiokamp / stav 2  
14.25 M Spjut / kval 2 Jiannis Smalios (direktkval 82.00)
-    
17.50 M Tiokamp / spjut 1 Marcus Nilsson
18.25 K Höjd / kval Erika Kinsey (gr1), Sofie Skoog (gr2)(direktkval 1.92)
19.00 M Tiokamp / spjut 2 Fredrik Samuelsson
19.05 K 400m häck / semi  
19.30 M 400m / semi  
19.40 M Längd / FINAL Thobias Nilsson Montler, Michel Tornéus
19.55 K 800m / semi Lovisa Lindh (s1, kl 19.55), Hanna 
    Hermansson (s2, kl 20.02)(topp-3 + 2 tider)
20.09 K Kula / FINAL Fanny Roos
20.15 M 200m / semi  
20.20 M Diskus / FINAL Daniel Ståhl, Simon Pettersson
20.40 K 10000m / FINAL Meraf Bahta, Charlotta Fougberg
21.35 M Tiokamp / 1500m Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson
     
TORSDAG 9 AUGUSTI  
09.30 K Diskus / kval 1 Vanessa Kamga (direktkval 58.50)
10.00 K Sjukamp / 100m häck Bianca Salming & Lisa Linnell (h1, kl 10.00)
10.30 K Längd / kval Khaddi Sagnia (gr1)(direktkval 6.67)
10.55 M 110m häck / försök  
11.00 K Diskus / kval 2  
11.05 K Sjukamp / höjd Bianca Salming (gr1), Lisa Linnell (gr2)
11.30 M 800m / försök Andreas Kramer (h3, kl 11.44)(topp3 + 4 tider)
12.30 K Spjut / kval 1  
13.50 K Spjut / kval 2 Sofi Flink (direktkval 60.50)
-    
19.15 K Sjukamp / kula Lisa Linnell (gr1), Bianca Salming (gr2)
19.20 K Stav / FINAL Angelica Bengtsson
19.25 K 100m häck / semi  
19.30 M Höjd / kval  
19.50 K 400m / semi  
20.15 M 400m häck / FINAL  
20.22 M Spjut / FINAL  
20.30 K Sjukamp / 200m Bianca Salming, Lisa Linnell
21.05 M 200m / FINAL  
21.20 M 3000m hinder / FINAL Napoleon Solomon
21.50 K 100m häck / FINAL  
     
FREDAG 10 AUGUSTI  
10.00 K Slägga / kval 1  
10.30 M Stav / kval Armand Duplantis (gr1), Melker Svärd Jacobsson (gr2)
    (direktkval 5.66)
10.50 K Sjukamp / längd Bianca Salming & Lisa Linnell (gr2)
11.25 K 200m / försök  
11.30 K Slägga / kval 2 Ida Storm (direktkval 70.00)
12.00 K 1500m / försök Anna Silvander (h1, kl 12.00), Hanna
    Hermansson (h2, kl 12.09)(topp-4 + 4 tider)
12.25 K 3000m hinder / försök Caroline Högardh (h1, kl 12.25)(topp-5 + 5 tider)
12.40 M Tresteg / kval  
12.50 K Sjukamp / spjut 1  
13.05 M 4x400m / försök Sverige (h1, kl 13.05)(topp-3 + 2 tider)
13.40 K 4x400m / försök Sverige (h2, kl 13.51)(topp-3 + 2 tider)
14.05 K Sjukamp / spjut 2  
-    
19.10 M 110m häck / semi  
19.22 K Höjd / FINAL Erika Kinsey
19.32 M 800m / semi Andreas Kramer (s1, kl 19.32)(topp-3 + 2 tider)
19.48 K 200m / semi  
20.07 K Tresteg / FINAL  
20.20 K Sjukamp / 800m  
20.25 K Spjut / FINAL Sofi Flink
20.50 K 400m häck / FINAL  
21.05 M 400m / FINAL  
21.20 K 800m / FINAL Lovisa Lindh
21.35 M 110m häck / FINAL  
21.50 M 1500m / FINAL  
     
LÖRDAG 11 AUGUSTI  
09.05 K 20 km gång / FINAL  
10.55 M 20 km gång / FINAL Perseus Karlström
-    
20.00 M Höjd / FINAL  
20.05 K Längd / FINAL Khaddi Sagnia
20.12 K 400m / FINAL  
20.20 K Diskus / FINAL  
20.30 M 800m / FINAL Andreas Kramer
20.45 K 200m / FINAL  
20.55 M 5000m / FINAL  
21.30 M 4x400m / FINAL  
21.50 K 4x400m / FINAL  
     
SÖNDAG 12 AUGUSTI  
09.05 K Marathon / FINAL Mikaela Larsson, Hanna Lindholm,
    Malin Starfelt, Cecilia Norrbom
10.00 M Marathon / FINAL Mikael Ekvall
-    
19.10 M Stav / FINAL Armand Duplantis
19.20 K 4x100m / försök Sverige (h2, kl 19.28)(topp-3 + 2 tider)
19.30 K Slägga / FINAL  
19.40 M 4x100m / försök Sverige (h1, kl 19.40)(topp-3 + 2 tider)
19.55 M Tresteg / FINAL  
20.00 K 1500m / FINAL Hanna Hermansson
20.15 K 5000m / FINAL Linn Nilsson, Charlotta Fougberg
20.55 K 3000m hinder / FINAL  
21.20 K 4x100m / FINAL Sverige
21.35 M 4x100m / FINAL Sverige



















































 

>