Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 20 september 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


IEM Madrid 2005

 

Tidsprogram med svenska ögon


Uppdaterat: 5 mars 2005


Nedanstående sammanställning redovisar det kompletta preliminära tidsprogrammet med det nominerade svenska deltagandet infört. Naturligtvis är det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp är det "final direkt".

FREDAG 4 MARS  
10.00 K Femkamp/60m häck Carolina Klüft
10.05 M Tresteg/kval  
10.10 K Kula/kval  
10.55 M 3000m/försök Erik Sjöqvist (h1), Henrik Skoog (h2, kl 11.10)
11.05 K Femkamp/höjd Carolina Klüft
11.30 M Kula/kval Jimmy Nordin
11.35 K 400m/försök Lena Aruhn (h2, kl 11.43)
12.05 M 400m/försök  
12.35 K Längd/kval  
12.50 K 60m/försök  
13.20 M 60m/försök Daniel Persson (h1)
13.20 K Femkamp/kula Carolina Klüft
  -  
15.30 M Stav/kval Alhaji Jeng, Jesper Fritz
16.50 K Höjd/kval Emma Green
17.05 K Sjukamp/längd Carolina Klüft
17.20 K 800m/försök  
17.55 M 800m/försök Mattias Claesson (h2, kl 18.03)
18.30 K Stav/kval Hanna-Mia Persson, Linda Persson, Kirsten Belin
18.30 K 1500m/försök  
19.05 M 400m/semi  
19.20 M 1500m/försök  
19.35 K Tresteg/kval  
19.40 K 60m/semi  
19.55 M 60m/semi  
20.10 K Femkamp/800m Carolina Klüft
20.30 K 3000m/försök  
21.00 - INVIGNING -  
     
LÖRDAG 5 MARS  
09.30 M Sjukamp/60m  
10.15 M Sjukamp/längd  
10.30 M Höjd/kval Stefan Holm, Linus Thörnblad
11.25 M Sjukamp/kula  
11.30 K 200m/försök  
11.55 M Längd/kval  
12.15 M 200m/försök Johan Wissman (h1)
12.40 M Sjukamp/höjd  
  .  
17.00 K 60m häck/försök Jenny Kallur (h2, kl 17.06),
Susanna Kallur (h3, kl 17.12)
17.05 M Tresteg/FINAL  
17.15 K Kula/FINAL  
17.25 M 60m häck/försök Robert Kronberg (h1, kl 17.25),
Philip Nossmy (h4, kl 17.43)
17.30 M Stav/FINAL Alhaji Jeng
18.00 K 800m/semi  
18.20 K Höjd/FINAL Emma Green
18.30 K 200m/semi  
18.45 M 200m/semi Johan Wissman (s2, kl 18.53)
18.50 K Längd/FINAL  
19.00 K 1500m/FINAL  
19.10 M Kula/FINAL  
19.15 K 400m/FINAL  
19.30 M 400m/FINAL  
19.45 K 60m/FINAL  
20.00 K 60m/FINAL  
20.15 M 3000m/FINAL Henrik Skoog
     
SÖNDAG 6 MARS  
10.00 M Sjukamp/60m häck  
11.00 M Sjukamp/stav  
11.30 K 60m häck/semi Jenny Kallur (s1, kl 11.30)
Susanna Kallur (s2, kl 11.36)
11.50 M 60m häck/semi Philip Nossmy (s1, kl 11.50)
Robert Kronberg (s2, kl 11.56)
  -  
16.30 K 200m/FINAL  
16.35 K Tresteg/FINAL  
16.45 M 200m/FINAL  
16.50 K Stav/FINAL  
17.00 M Sjukamp/1000m  
17.20 K 800m/FINAL  
17.30 K 3000m/FINAL  
17.35 M Höjd/FINAL Stefan Holm
17.45 M 800m/FINAL  
18.00 K 60m häck/FINAL Susanna Kallur, Jenny Kallur
18.05 M Längd/FINAL  
18.15 M 60m häck/FINAL Robert Kronberg, Philip Nossmy
18.35 K 4x400m/FINAL  
19.00 M 4x400m/FINAL  
19.15 M 1500m/FINAL  
19.40 - AVSLUTNING -  

 

>