Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 20 september 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Tidsprogram med svenska ögon


Uppdaterat: 3 mars 2007

Nedanstående sammanställning redovisar den aktuella versionen av det kompletta tidsprogrammet med det hittills nominerade svenska deltagandet infört. Observera dock:

1. Erfarenhetsmässigt görs det ända in i det sista ändringar i det s k "definitiva" tidsprogram som fastställts. Oftast är ändringarna marginella, dvs det kan handla om flyttningar 5-10-15 minuter i någon riktning för ett antal grenar.

2. Naturligtvis är det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp är det "final direkt".

FREDAG 2 MARS  
10.30 K Femkamp/60m häck Carolina Klüft
10.45 M 60m häck/försök Robert Kronberg
11.00 M Tresteg/kval  
11.15 K Femkamp/höjd Carolina Klüft
11.30 M Stav/kval  
11.50 K 400m/försök  
12.05 M Kula/kval  
12.15 M 3000m/försök Henrik Skoog, Erik Sjöqvist
12.45 M 400m/försök Johan Wissman
13.15 K Längd/kval Daniela Lincoln Saavedra
14.30 K Femkamp/kula Carolina Klüft
-    
15.50 INVIGNING  
16.45 K 60m häck/försök Susanna Kallur
17.00 K Femkamp/längd Carolina Klüft
17.10 M 60m häck/semi Robert Kronberg
17.15 K Höjd/kval gr 1 Emma Green
17.25 K 800m/försök  
17.50 M Kula/FINAL  
17.55 M 800m/försök Mattias Claesson
18.25 K 1500m/försök  
18.40 K Tresteg/kval  
18.45 K 400m/semi  
19.05 M 400m/semi Johan Wissman
19.10 K Höjd/kval gr 2  
19.20 K 60m häck/FINAL Susanna Kallur
19.30 M 60m häck/FINAL Robert Kronberg
19.40 K Femkamp/800m Carolina Klüft
     
LÖRDAG 3 MARS  
10.00 K Stav/kval gr 1 Linda Berglund
10.05 M Längd/kval gr 1  
10.10 M Höjd/kval gr 1 Stefan Holm
10.30 K 60m/försök Susanna Kallur
11.10 M 60m/försök  
11.30 M Längd/kval gr 2  
11.40 M Sjukamp/60m  
12.10 M Höjd/kval gr 2 Linus Thörnblad
12.30 K Kula/kval Helena Engman
12.40 K Stav/kval gr 2 Hanna-Mia Persson
13.00 M Sjukamp/längd  
-    
14.15 K Höjd/FINAL  
14.25 M Sjukamp/kula  
14.35 M Tresteg/FINAL  
14.55 M Stav/FINAL  
15.00 K 800m/semi  
15.20 M 1500m/försök Rizak Dirshe
15.40 M 800m/semi Mattias Claesson
16.00 K 60m/semi Susanna Kallur
16.15 K Längd/FINAL  
16.20 M 60m/semi  
16.40 M 3000m/FINAL Erik Sjöqvist
16.45 M Sjukamp/höjd  
16.55 K 1500m/FINAL  
17.10 K 400m/FINAL  
17.20 M 400m/FINAL Johan Wissman
     
SÖNDAG 4 MARS  
10.15 M Sjukamp/60m häck  
11.30 M Sjukamp/stav  
-    
13.45 K Kula/FINAL Helena Engman
14.15 K Tresteg/FINAL  
15.00 M Höjd/FINAL Stefan Holm, Linus Thörnblad
15.05 K Stav/FINAL  
15.40 M Sjukamp/1000m  
15.55 K 800m/FINAL  
16.00 M Längd/FINAL  
16.10 M 800m/FINAL Mattias Claesson
16.25 K 3000m/FINAL  
16.50 M 1500m/FINAL  
17.05 K 60m/FINAL Susanna Kallur
17.20 M 60m/FINAL  
17.30 K 4x400m/FINAL  
17.45 M 4x400m/FINAL  
>