Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 21 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


 

 

Tidsprogram med svenska ögon


Nedanstående sammanställning redovisar det av Europeiska Friidrottsförbundet fastställda "slutliga" tidsprogrammet.

Observera dock att ändringar i det s k "definitiva" tidsprogrammet erfarenhetsmässigt görs ända in i det sista. Oftast är ändringarna marginella, dvs det kan handla om flyttningar 5-10-15 minuter i någon riktning för ett antal grenar.

(Naturligtvis är det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp är det "final direkt".)

 

Uppdaterat: 7 mars 2009

 
FREDAG 6 MARS  
09.30 K Femkamp / 60m häck   
09.45 K 60m häck / försök  
10.00 M Tresteg / kval  
10.10 M 60m häck / försök Robert Kronberg (h3, kl 10.27)
10.40 K Femkamp / höjd  
10.45 K 400m / försök  
11.05 K Kula / kval Helena Engman
11.15 M 400m / försök Johan Wissman (h1, kl 11.15)
11.45 M 3000m / försök Oskar Käck (h1, kl 11.45)
    Johan Wallerstein, Olle Walleräng (h2, kl 11.57)
12.15 K Längd / kval  
13.35 K Femkamp / kula   
-    
15.45 K 60m häck / semi  
15.50 K Stav / kval  
16.00 K Femkamp / längd  
16.10 M 60m häck / semi Robert Kronberg (s1, kl 16.10)
16.25 K 800m / försök  
16.25 M Höjd / kval Linus Thörnblad
16.55 M 800m / försök  Mattias Claesson (h2, kl 17.02)
17.00 K Kula / FINAL  
17.25 K 1500m / försök Ulrika Johansson (h1, kl 17.25)
17.40 K Tresteg / kval  
17.45 K 400m / semi  
18.05 M 400m / semi Johan Wissman (s1, kl 18.05)
18.20 K Femkamp / 800m  
18.40 K 60m häck / FINAL  
18.50 M 60m häck / FINAL  
     
LÖRDAG 7 MARS  
09.30 K 60m / försök Emma Rienas (h1, kl 09.30)
    Lena Berntsson (h4, kl 09.48)
09.30 M Längd / kval Michel Tornéus
09.35 M Stav / kval Alhaji Jeng
09.35 K Höjd / kval  
10.00 M 60m / försök  
10.40 M Sjukamp / 60m  
11.05 K 3000m / försök  
11.30 M Kula / kval  
12.00 M Sjukamp / längd  
-    
15.00 M Höjd / FINAL  
15.05 M Tresteg / FINAL  
15.10 M Sjukamp / kula  
15.15 K Stav / FINAL  
15.50 M 1500m / försök  
16.15 K 800m / semi  
16.30 M 800m / semi Mattias Claesson (s2, kl 16.37)
16.40 K Längd / FINAL  
16.45 K 60m / semi Lena Berntsson, Emma Rienas
17.00 M 60m / semi  
17.15 M 3000m / FINAL Olle Walleräng
17.30 M Sjukamp / höjd  
17.35 K 1500m / FINAL  
17.45 K 400m / FINAL  
17.55 M 400m / FINAL Johan Wissman
     
SÖNDAG 8 MARS  
09.15 M Sjukamp / 60m häck  
10.30 M Sjukamp / stav  
-    
15.15 K Tresteg / FINAL  
15.20 M Kula / FINAL  
15.25 M Stav / FINAL Alhaji Jeng
15.40 K Höjd / FINAL   
15.45 M Sjukamp / 1000m  
16.00 K 800m / FINAL  
16.15 M 800m / FINAL Mattias Claesson
16.30 K 3000m / FINAL  
16.45 M Längd / FINAL   
16.50 M 1500m / FINAL  
17.05 K 60m / FINAL Lena Berntsson
17.20 M 60m / FINAL  
17.35 K 4x400m / FINAL  
17.55 M 4x400m / FINAL  

 

 
>