Torsdag 30 oktober 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Magnus Fridell (vik.)
073-506 21 74
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


iem13logga.jpg

Tidsprogram med svenska ögon


Nedanstående sammanställning redovisar det av Europeiska Friidrottsförbundet fastställda "slutliga" tidsprogrammet.

Observera dock att ändringar i det s k "definitiva" tidsprogrammet erfarenhetsmässigt görs ända in i det sista. Oftast är ändringarna marginella, dvs det kan handla om flyttningar 5-10-15 minuter i någon riktning för vissa grenar.

I tablån har det svenska deltagandet prickats in.

(Naturligtvis är det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp och 4x400m är det "final direkt".)

 

Uppdaterat: 2 mars 2013
 

TORSDAG 28 FEBRUARI  
19.00 M Kula / kval Leif Arrhenius, Niklas Arrhenius (kvalgr 20.15)
     
FREDAG 1 MARS  
10.00 K Femkamp / 60m häck Ellinore Hallin (h1, kl 10.00)
    Sofia Linde (h2, kl 10.07)
10.05 K Längd / kval Erica Jarder (kvalgr 6.65)
10.30 M 60m häck / försök Alexander Brorsson (h1, kl 10.30)
    Philip Nossmy (h2, kl 10.37)
    Filip Lööv (h4, kl 10.51) (topp-3 + 4 tider)
10.40 K Femkamp / höjd Sofia Linde, Ellinore Hallin
11.00 K 400m / försök Moa Hjelmer (h1, kl 11.00) (topp-2 + 4 tider)
11.30 K 60m häck / försök  
11.40 M Tresteg / kval  
12.02 M 400m / försök Felix Francois (h3, kl 12.14) (topp-2 + 4 tider)
12.35 M 3000m / försök Adil Bouafif (h1, kl 12.35)
    Johan Hydén (h2, kl 12.47) (topp-4 + 4 tider)
12.40 K Femkamp / kula Sofia Linde, Ellinore Hallin
-    
17.00 M 60m / försök Tom Kling-Baptiste (h1, kl 17.00)
    Odain Rose (h2, kl 17.07)
    Stefan Tärnhuvud (h3, kl 17.14) (topp-4 + 4 tider)
17.01 K Femkamp / längd Sofia Linde, Ellinore Hallin
17.15 K Stav / kval Angelica Bengtsson, Malin Dahlström (kvalgr 4.56)
17.40 K 800m / försök  
17.45 M Höjd / kval  
18.05 M 60m häck /semi Philip Nossmy, Alexander Brorsson, Filip Lööv
18.20 K 60m häck / semi  
18.35 M 800m / försök Johan Rogestedt (h1, kl 18.35) (topp-2 + 2 tider)
18.40 K Tresteg / kval  
18.45 M Kula / FINAL Niklas Arrhenius
19.05 K 1500m / försök Abeba Aregawi (h2, kl 19.13) 
    Charlotte Schönbeck (h3, kl 19.21) (topp-2 + 3 tid.)
19.30 K Femkamp / 800m Sofia Linde, Ellinore Hallin
19.45 M 60m häck / FINAL Philip Nossmy, Alexander Brorsson, Filip Lööv
19.55 K 60m häck / FINAL  
     
LÖRDAG 2 MARS  
11.30 M Längd / kval 1 Andreas Otterling (kvalgr 8.05)
11.35 M Stav / kval 1 Melker Svärd Jacobsson (kvalgr 5.75)
11.55 K Höjd / kval
Ebba Jungmark, Ebba Green Tregaro,
    My Nordström (kvalgr 1.94)
12.25 K 3000m / försök Charlotta Fougberg (h1, kl 12.25) (topp-4 + 4 tider)
12.30 M Längd / kval 2 Michel Tornéus (kvalgr 8.05)
12.50 M Sjukamp / 60m Petter Olson & Fabian Rosenquist (h1, kl 12.50)
13.00 K Kula / kval Helena Engman, Catarina Andersson (kvalgr 18.00)
13.10 M 1500m / försök  
13.30 M Stav / kval 2 Alhaji Jeng (kvalgr 5.75) 
13.35 K 60m / försök  
13.45 M Sjukamp / längd Petter Olson, Fabian Rosenquist
-    
16.00 K Längd / FINAL Erica Jarder
16.05 M Sjukamp / kula Petter Olson, Fabian Rosenquist
16.10 K Stav / FINAL  
16.15 M Höjd / FINAL  
16.35 K 400m / semi Moa Hjelmer (s1, kl 16.35) (topp-3)
16.55 M 800m / semi Johan Rogestedt (s1, kl 16.55) (topp-3)
17.15 M 60m / semi Stefan Tärnhuvud, Tom Kling-Baptiste (s1, kl 17.15)
    Odain Rose (s2, kl 17.22) (topp-4)
17.25 M Tresteg / FINAL  
17.30 K 800m / semi  
17.45 M 400m / semi  
18.00 M Sjukamp / höjd Petter Olson, Fabian Rosenquist
18.05 K 1500m / FINAL Abeba Aregawi
18.20 M 3000m / FINAL Adil Bouafif
18.40 M 60m / FINAL Odain Rose, Stefan Tärnhuvud, Tom Kling-Baptiste
     
SÖNDAG 3 MARS  
11.00 M Sjukamp / 60m häck Petter Olson, Fabian Rosenquist (h1, kl 11.00)
11.05 K Tresteg / FINAL  
11.10 K Kula / FINAL  
11.15 K 400m / FINAL Moa Hjelmer
11.30 M 800m / FINAL  
11.45 K 800m / FINAL  
11.58 M Sjukamp / stav Petter Olson, Fabian Rosenquist
12.00 M 400m / FINAL  
12.10 K 3000m / FINAL  
-    
16.30 K 60m / semi  
16.33 M Stav / FINAL  
16.40 K Höjd / FINAL
Ebba Jungmark, Ebba Green Tregaro
17.00 M Längd / FINAL Michel Tornéus
17.45 M Sjukamp / 1000m Petter Olson, Fabian Rosenquist
18.00 M 1500m/ FINAL  
18.15 K 60m / FINAL  
18.30 K 4x400m / FINAL Sverige
18.45 M 4x400m / FINAL Sverige