Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 18 december 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Tidsprogram med svenska ögon


Nedanstående sammanställning redovisar det av Europeiska Friidrottsförbundet fastställda "slutliga" tidsprogrammet uppdaterat med de smärre justeringar som gjordes den 3 mars på grundval av de definitiva anmälningssiffrorna.

I tablån har det svenska deltagandet prickats in.

(Naturligtvis är det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp och 4x400m är det "final direkt".)

 

Uppdaterat: 7 mars 2015
 

TORSDAG 5 MARS  
16.30 K Kula / kval Fanny Roos
17.00 M Längd / kval Michel Tornéus, Andreas Otterling, Thobias Nilsson Montler
18.00 M Kula / kval Leif Arrhenius
     
FREDAG 6 MARS  
09.45 K Femkamp / 60m häck  
10.00 M Tresteg / kval  
10.05 K 60m häck / försök  
10.15 M Stav / kval  
10.32 M 60m häck / försök  
11.00 K Femkamp / höjd  
11.00 K 400m / försök Elise Malmberg (h4, kl 11.18, topp-2 + 2 tider)
11.35 M 400m / försök Erik Martinsson (h3, kl 12.00, topp-2 + 6 tider)
12.15 K Längd / kval Erica Jarder, Khaddi Sagnia (direktkval 6.65)
12.15 K 800m / försök Anna Silvander (h2, kl 12.21, topp-2 + 4 tider)
12.41 M 800m / försök Andreas Kramer (h1, kl 12.41, topp-2 + 4 tider)
    Andreas Almgren (h7, kl 13.17, topp-2 + 4 tider)
13.15 K Femkamp / kula  
13.25 K 3000m / försök Charlotta Fougberg (h1, kl 13.25, topp-4 + 4 tider)
-    
16.00 K 60m häck / semi  
16.05 K Höjd / kval Sofie Skoog (direktkval 1.94)
16.10 K Femkamp / längd  
16.15 K Stav / kval Angelica Bengtsson, Michaela Meijer, Malin Dahlström (direktkval 4.60)
16.25 M 60m häck / semi  
16.40 M 400m / semi  
17.10 K 400m / semi  
17.25 M Kula / FINAL  
17.35 K Femkamp / 800m  
17.55 M Längd / FINAL Michel Tornéus, Andreas Otterling
18.00 M 3000m / försök  
18.35 K 60m häck / FINAL  
18.55 M 60m häck / FINAL  
     
LÖRDAG 7 MARS  
10.00 K 60m / försök Elin Östlund (h1, kl 10.00, topp-4 + 4 tider)
    Irene Ekelund (h3, kl 10.12, topp-4 + 4 tider)
10.05 K Tresteg / kval  
10.30 M Höjd / kval  
10.35 M 60m / försök Erik Hagberg (h2, kl 10.41, topp-4 + 4 tider)
    Odain Rose (h5, kl 10.59, topp-4 + 4 tider)
11.10 M Sjukamp / 60m Petter Olson (h1, kl 11.10)
11.50 M 1500m / försök Staffan Ek (h1, kl 11.50, topp-2 + 1 tid)
    Johan Rogestedt (h4, kl 12.14, topp-2 + 1 tid)
12.00 M Sjukamp / längd Petter Olson
-    
16.30 K Höjd / FINAL  
16.35 M Sjukamp / kula Petter Olson
16.45 K Längd / FINAL  
17.00 M Stav / FINAL  
18.00 K 800m / semi Anna Silvander (s1, kl 18.00, topp-3 + 0 tider)
18.15 K Kula / FINAL  
18.25 M 800m / semi Andreas Almgren (s2, kl 18.31, topp-2 + 0 tider)
18.30 M Sjukamp / höjd Petter Olson
18.40 M Tresteg / FINAL  
18.50 K 3000m / FINAL Charlotta Fougberg
19.10 K 400m / FINAL  
19.30 M 400m / FINAL  
19.45 M 3000m / FINAL  
     
SÖNDAG 8 MARS  
11.30 M Sjukamp / 60m häck Petter Olson (h2, kl 11.37)
12.40 M Sjukamp / stav Petter Olson
-    
14.30 K 60m / semi Irene Ekelund (s1, kl 14.30, topp-2 + 2 tider)
    Elin Östlund (s3, kl 14.44, topp-2 + 2 tider
14.55 M 60m / semi Odain Rose (s1, kl 14.55, topp-2 + 2 tider)
    Erik Hagberg (s2, kl 15.01, topp-2 + 2 tider)
15.15 K 800m / FINAL  
15.30 M 800m / FINAL Andreas Almgren
15.40 M Höjd / FINAL  
15.45 M Sjukamp / 1000m Petter Olson
16.05 K Stav / FINAL Angelica Bengtsson
16.10 K 1500m / FINAL  
16.25 K Tresteg / FINAL  
16.30 M 1500m / FINAL  
16.55 K 60m / FINAL
Irene Ekelund, Elin Östlund
17.15 M 60m / FINAL Erik Hagberg, Odain Rose
17.35 K 4x400m / FINAL  
17.55 M 4x400m / FINAL