Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 30 mars 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter



Tidsprogram med svenska ögon


Nedanstående sammanställning presenterar det av Europeiska Friidrottsförbundet fastställda "slutliga" tidsprogrammet redovisat med svenska klockslag.

Erfarenhetsmässigt kan det dock bli vissa smärre justeringar i det programmet när anmälningstiden löpt ut

I tablån har det svenska deltagandet prickats in.

(Naturligtvis är det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. I stav, mångkamp och 4x400m är det "final direkt".)

 

Uppdaterat: 4 mars 2017
 

FREDAG 3 MARS  
09.30 K Femkamp / 60m häck Bianca Salming (h1, kl 09.30)
09.40 M Längd / kval Michel Tornéus (direktkval 7.90)
09.45 K 400m / försök  
10.20 K Femkamp / höjd Bianca Salming
10.25 M 400m / försök  
10.50 K Kula / kval Fanny Roos (direktkval 17.70)
11.03 K 800m / försök Lovisa Lindh (h2, kl 11.10), Anna 
    Silvander (h3, kl 11.17)(topp-2 + 4 tider)
11.35 M 800m / försök Andreas Kramer (h1, kl 11.35)(topp-2 + 4 tider)
12.00 K Tresteg / kval  
12.15 K 3000m / försök Charlotta Fougberg (h2, kl 12.30)(topp-4 + 4 tider)
12.45 K 60m häck / försök Maja Rogemyr (h1, kl 12.45), Elin
    Westerlund (h2, kl 12.52), Susanna
    Kallur (h3, kl 12.59)(topp-3 + 4 tider)
13.15 K Femkamp / kula Bianca Salming
-    
16.30 K 60m häck  / semi Sanna Kallur (s1, kl 16.30),
    Maja Rogemyr (s2, kl 16.37) (topp-4)
16.35 K Femkamp / längd Bianca Salming
16.45 M 60m häck / försök Alexander Brorsson (h3, kl 16.57)(topp-2 + 2 tider)
17.00 M Stav / FINAL  
17.05 K 1500m / försök Meraf Bahta (h2, kl 17.15),
    Linn Nilsson (h3, kl 17.25)(topp-2 + 3 tider)
17.30 K Höjd / kval Sofie Skoog, Emma Green (direktkval 1.93)
17.35 K Kula / FINAL Fanny Roos
17.45 K 400m / semi  
18.05 M 400m / semi  
18.20 M Tresteg / kval  
18.25 M 3000m / försök Jonas Leanderson (h1, kl 18.25)
    Staffan Ek (h2, kl 18.38)(topp-4 + 4 tider)
18.55 K Femkamp / 800m Bianca Salming
19.15 M 1500m / försök Kalle Berglund (h2, kl 19.24), Johan
    Rogestedt (h3, kl 19.33)(topp-2 + 3 tider)
19.55 K 60m häck / FINAL Susanna Kallur, Maja Rogemyr
20.10 M 60m häck / FINAL Alexander Brorsson
     
LÖRDAG 4 MARS  
09.30 M Sjukamp / 60m Fredrik Samuelsson (h1, kl 09.30)
09.45 K 60m / försök Gladys Bamane (h1, kl 09.45), Elin
    Östlund (h5, lö 10.13)(topp-4 + 4 tider)
10.10 M Sjukamp / längd Fredrik Samuelsson
10.20 M 60m / försök Sulayman Bah (h2, kl 10.27), Austin
    Hamilton (h3, kl 10.34), Odain Rose (h4, kl 10.41)(topp-3 + 4 tider)
11.00 M Kula / kval  
11.20 M Höjd / kval Fabian Delryd (direktkval 2.28)
12.00 K Längd / kval  
-    
16.30 K Höjd / FINAL  
16.45 M Sjukamp / kula Fredrik Samuelsson
17.50 K Tresteg / FINAL  
18.05 K Stav / FINAL Angelica Bengtsson, Michaela Meijer, Lisa Gunnarsson
18.30 M Sjukamp / höjd Fredrik Samuelsson
18.35 M 60m / semi Austin Hamilton & Sulayman Bah (s1, kl 18.35),
    Odain Rose (s2, kl 18.42)(topp-4)
19.03 K 800m / semi Lovisa Lindh (s2, kl 19.10)(topp-3)
19.20 M Kula / FINAL  
19.25 M 800m / semi Andreas Kramer (s1, kl 19.25)(topp-3)
19.32 M Längd / FINAL Michel Tornéus
19.45 K 1500m / FINAL Meraf Bahta
19.58 K 400m / FINAL  
20.18 M 1500m / FINAL Kalle Berglund, Johan Rogestedt
20.33 M 400m / FINAL  
20.57 M 60m / FINAL Austin Hamilton, Odain Rose, Sulayman Bah
     
SÖNDAG 5 MARS  
13.30 M Sjukamp / 60m häck Fredrik Samuelsson
14.40 M Sjukamp / stav Fredrik Samuelsson
16.00 K 60m / semi Elin Östlund (s2, kl 16.07)(topp-2 + 2 tider)
16.04 M Tresteg / FINAL  
16.30 K 3000m / FINAL Charlotta Fougberg
16.50 M Höjd / FINAL  
16.55 M 3000m / FINAL Jonas Leanderson
17.25 K 800m / FINAL Lovisa Lindh
17.40 K Längd / FINAL  
17.50 M 800m / FINAL  
18.10 K 60m / FINAL Elin Östlund
18.25 M Sjukamp / 1000m Fredrik Samuelsson
19.00 K 4x400m / FINAL  
19.23 M 4x400m / FINAL