Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 20 september 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter



Tidsprogram med svenska ögon


Nedanstående sammanställning presenterar det av Europeiska Friidrottsförbundet fastställda "slutliga" tidsprogrammet redovisat med svenska klockslag.

Erfarenhetsmässigt kan det dock bli vissa smärre justeringar i det programmet när anmälningstiden löpt ut

I tablån har det svenska deltagandet prickats in.

(Naturligtvis är det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. I mångkamp samt på 4x400m och kvinnliga 3000m är det "final direkt".)

OBS: I alla hopp/kast eftersträvas endast 8 (åtta) - och inte som "normalt" 12 (tolv) - finalister. Dvs om färre än 8 klarar gränsen fyller man bara på upp till 8 deltagare!

 

Uppdaterat: 3 mars 2019


FREDAG 1 MARS  
11.03 M Längd / kval Thobias Nilsson Montler (direktkval 7.95)
11.05 K Femkamp / 60m häck  
11.20 M 400m / försök Carl Bengtström (h3, kl 11.36)(topp-2 + 4 tider)
11.45 K Femkamp / höjd  
12.10 K 800m / försök Lovisa Lindh (h2, kl 12.18)(topp-2 + 4 tider)
12.30 M Kula / kval  
12.50 M 1500m / försök  
13.00 K Tresteg / kval  
13.25 K 400m / försök Matilda Hellqvist (h5, kl 13.57)(topp-2 + 4 tider)
13.30 M Höjd / kval  
14.15 K Femkamp / kula  
14.20 M 3000m / försök Jonas Leanderson (h1, kl 14.20), 
    Suldan Hassan (h2, kl 14.33)(topp-4 + 4 tider)
-    
20.00 K Höjd / kval Sofie Skoog & Erika Kinsey (gr1),
    Bianca Salming (gr2)(direktkval 1.96)
20.02 K Kula / kval Fanny Roos & Frida Åkerström (direktkval 18.20)
20.04 K Femkamp / längd  
20.06 M Stav / kval Melker Svärd Jacobsson (direktkval 5.80)
20.10 K 1500m / försök Yolanda Ngarambe (h1, kl 20.10), 
    Anna Silvander (h2, kl 20.20),
    Hanna Hermansson (h3, kl 20.30)(topp-2 + 3 tider)
20.48 M 800m / försök Erik Martinsson (h1, kl 20.48),
    Andreas Kramer (h4, kl 21.12)(topp-2 + 2 tider)
21.25 M Tresteg / kval  
21.35 M Kula / FINAL  
21.36 K 400m / semi  
22.00 M 400m / semi  
22.15 K Femkamp / 800m  
22.40 K 3000m / FINAL Lisa Havell & Yolanda Ngarambe
     
LÖRDAG 2 MARS  
11.00 K Längd / kval  
11.03 K Stav / kval Angelica Bengtsson, Michaela Meijer (direktkval 4.65)
11.08 M Sjukamp / 60m Fredrik Samuelsson (h1, kl 11.08)
11.25 M 60m / försök Austin Hamilton (h2, kl 11.33), 
    Odain Rose (h4, kl 11.49),
    Henrik Larsson (h6, kl 12.05)(topp-3 + 6 tider)
12.13 K 60m / försök Irene Ekelund (h4, kl 12.37), 
    Elin Östlund (h6, kl 12.53)(topp+3 + 6 tider)
13.02 M 60m häck / försök Fredrick Ekholm (h2, kl 13.10),
    Max Hrelja (h3, kl 13.18),
    Anton Levin (h4, kl 13.26)(topp-3 + 4 tider)
13.05 M Sjukamp / längd Fredrik Samuelsson
13.35 K 60m häck / försök Tilde Johansson (h3, kl 13.51)(topp-3 + 4 tider)
-    
19.00 M Höjd / FINAL  
19.02 M Sjukamp / kula Fredrik Samuelsson
19.06 K 800m / semi Lovisa Lindh (s2, kl 19.14)(topp-3 + 0 tider)
19.10 M Stav / FINAL Melker Svärd Jacobsson (530-545-555-565-575 + 5 cm)
19.25 M 800m / semi Andreas Kramer (s2, kl 19.33)(topp-3 + 0 tider)
19.50 K 60m / semi Irene Ekelund (s3, kl 20.06)(topp-2 + 2 tider)
20.20 M 60m / semi Austin Hamilton (s1, kl 20.20),
    Henrik Larsson (s3, kl 20.36)(topp-2 + 2 tider)
20.47 M 3000m / FINAL Jonas Leanderson
20.50 M Sjukamp / höjd Fredrik Samuelsson
21.10 K 400m / FINAL  
21.22 M 400m / FINAL  
21.35 K 60m / FINAL  
21.50 M 60m / FINAL  
     
SÖNDAG 3 MARS  
11.00 K Tresteg / FINAL  
11.06 M Sjukamp / 60m häck Fredrik Samuelsson (h2, kl 11.14)
12.05 M 60m häck / semi Anton Levin (s1, kl 12.05)(topp-3 +2 tider)
12.15 M Sjukamp / stav Fredrik Samuelsson
12.25 K 60m häck / semi  
12.35 M Längd / FINAL Thobias Nilsson Montler
13.20 K Kula / FINAL Fanny Roos
-    
19.00 K Längd / FINAL  
19.05 K Stav / FINAL Michaela Meijer (430-445-455-465-475 + 5 cm)
19.10 M 60m häck / FINAL  
19.25 K 60m häck / FINAL  
19.57 M 800m / FINAL Andreas Kramer
20.15 K Höjd / FINAL Erika Kinsey (179-183-187-191-194-197 + 2 cm)
20.18 K 800m / FINAL  
20.35 M Tresteg / FINAL  
20.37 M Sjukamp / 1000m Fredrik Samuelsson
21.01 M 1500m / FINAL  
21.12 K 1500m / FINAL  
21.25 M 4x400m / FINAL  
21.40 K 4x400m / FINAL  

 













 
>