Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 14 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


IVM Birmingham 2003

 

Tidsprogram med svenska ögon


Uppdaterat: 15 mars 2003


Nedanstående sammanställning redovisar det kompletta preliminära tidsprogrammet (angivet i "svenska tider") med det nominerade svenska deltagandet infört. Naturligtvis är det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp är det "final direkt".

OBS! Det tycks i sista stund ha gjorts en del smärre justeringar av klockslag. Någon samlad information om dessa ändringar har dock inte presenterats.

Fredag    
10.00 K Femkamp/60mH Carolina Klüft
10.00 K Tresteg/kval 1  
10.15 K 200m/försök  
10.50 M 200m/försök Johan Engberg, Johan Wissman
10.50 M Kula/kval  
11.00 K Femkamp/höjd Carolina Klüft
11.15 K Tresteg/kval 2  
11.35 M 3000m/försök  
12.00 M Stav/kval 1 Patrik Kristiansson, Oscar Janson
12.15 K 60m/försök  
12.30 M Längd/kval 1  
12.50 M 60m/försök  
13.40 K 800m/försök  
13.45 M Längd/kval 2  
14.00 M Höjd/kval 1  
14.10 K 400m/försök  
14.15 K Femkamp/kula Carolina Klüft
17.00 M 60m/semi  
17.00 K Femkamp/längd Carolina Klüft
17.18 K 60m/semi  
17.35 M 400m/försök  
18.00 M Stav/kval 2  
18.07 K 200m/semi  
18.19 M 200m/semi  
18.20 M Höjd/kval 2 Stefan Holm, Staffan Strand
18.31 M 1500m/försök  
19.00 M 60m/FINAL  
19.10 M 60m/FINAL  
19.25 M 800m/försök  
20.00 M Kula/FINAL  
20.05 K Femkamp/800m Carolina Klüft
20.21 K 3000m/försök  
Lördag    
09.30 K Stav/kval 1 Kirsten Belin
10.00 M Sjukamp/60m  
10.25 K Kula/kval  
11.00 M Sjukamp/längd  
11.00 K Höjd/kval 1  
11.50 K 800m/semi  
12.15 K 60m häck/försök Susanna Kallur
12.15 K Längd/kval 1  
12.35 K Stav/kval 2  
12.55 M 60m häck/försök Robert Kronberg
13.15 K Höjd/kval 2 Kajsa Bergqvist
13.30 K 4x400m/försök  
13.45 M Sjukamp/kula  
13.55 M 4x400m/försök  
14.00 K Längd/kval 2  
15.30 M Sjukamp/höjd  
15.55 M Längd/FINAL  
17.10 M Stav/FINAL  
17.20 K 1500m/försök  
17.40 K 60m häck/semi Susanna Kallur
18.00 M Höjd/FINAL Stefan Holm, Staffan Strand
18.05 M 60m häck/semi Robert Kronberg
18.05 K Tresteg/FINAL  
18.30 K 400m/semi  
18.40 M 400m/semi  
18.55 M 800m/semi  
18.55 K Kula/FINAL  
19.10 M 1500m/FINAL  
19.20 K 200m/FINAL  
19.30 M 200m/FINAL  
19.40 K 3000m/FINAL  
Söndag    
11.30 M Sjukamp/60m häck  
12.30 M Sjukamp/stav  
14.30 K Höjd/FINAL Kajsa Bergqvist
14.40 K Längd/FINAL  
15.50 K 400m/FINAL  
15.50 K Stav/FINAL  
16.05 M 400m/FINAL  
16.25 K 800m/FINAL  
16.40 M 800m/FINAL  
16.55 K 1500m/FINAL  
17.05 M Tresteg/FINAL Christian Olsson
17.10 M 3000m/FINAL  
17.25 M 60m häck/FINAL Susanna Kallur
17.40 M 60m häck/FINAL Robert Kronberg
17.55 M Sjukamp/1000m  
18.15 K 4x400m/FINAL  
18.35 M 4x400m/FINAL  

 

>