Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 17 juni 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


IVM Moskva 2006

   
 

Tidsprogram med svenska ögon

Uppdaterat: 11 mars 2006

Nedanstående sammanställning redovisar det kompletta preliminära tidsprogrammet (angivet i "svenska tider") med det nominerade svenska deltagandet infört. Naturligtvis är det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp är det "final direkt".

FREDAG 10 MARS  
08.00 M Höjd/kval Stefan Holm, Linus Thörnblad
08.10 K Tresteg/kval  
08.15 K 3000m/försök  
08.55 M 3000m/försök  
09.20 M Kula/kval  
09.30 K Femkamp/60m häck  
10.00 K 60m/försök  
10.20 M Längd/kval  
10.30 K Femkamp/höjd  
10.40 M 60m försök Daniel Persson
-    
14.00 K Stav/kval Kirsten Belin, Hanna-Mia Persson
14.10 K 60m/semi  
14.20 K Femkamp/kula  
14.30 M 60m/semi  
14.55 K 800m/försök  
15.25 M 800m/försök  
15.55 M 400m/försök  
16.00 K Femkamp/längd  
16.30 K 400m/försök  
16.35 M Kula/FINAL  
17.00 M 1500m/försök  
17.20 K 60m/FINAL  
17.30 K Femkamp/800m  
17.40 M 60m/FINAL  
     
LÖRDAG 11 MARS  
08.00 M Stav/kval Alhaji Jeng
08.05 K Längd/kval  
08.10 M Sjukamp/60m  
08.25 K 60m häck/försök Susanna Kallur, Jenny Kallur
08.50 K Kula/kval  
08.55 M 60m häck/försök  
09.25 K Höjd/kval Emma Green
09.25 M Sjukamp/längd  
09.35 K 1500m/försök  
10.25 M Tresteg/kval  
  -  
12.45 INVIGNING  
14.15 K 3000m/FINAL  
14.20 K Tresteg/FINAL  
14.25 M Höjd/FINAL Stefan Holm, Linus Thörnblad
14.40 K 800m/semi  
14.55 M Sjukamp/kula  
15.00 M 800m/semi  
15.25 K 60m häck/semi Susanna Kallur, Jenny Kallur
15.50 M 60m häck/semi  
16.00 K Stav/FINAL  
16.15 M 400m/semi  
16.25 M Längd/FINAL  
16.30 M Sjukamp/höjd  
16.40 K 400m/semi  
17.10 M 1500m/FINAL  
17.30 K 60m häck/FINAL Susanna Kallur, Jenny Kallur
17.50 M 60m häck/FINAL  
     
SÖNDAG 12 MARS  
08.00 M Sjukamp/60m häck  
08.20 K 4x400m/försök  
08.40 M 4x400m/försök Sverige
08.50 M Sjukamp/stav  
-    
14.00 M Stav/FINAL Alhaji Jeng
14.05 K Längd/FINAL  
14.10 M Sjukamp/1000m  
14.20 K Kula/FINAL  
14.30 M 400m/FINAL  
14.50 K 400m/FINAL  
15.10 K 800m/FINAL  
15.15 K Höjd/FINAL  
15.35 M Tresteg/FINAL  
15.40 M 3000m/FINAL  
15.55 M 4x400m/FINAL Sverige
16.15 K 1500m/FINAL  
16.35 M 800m/FINAL  
16.55 K 4x400m/FINAL  
17.30 - AVSLUTNING -  

 

>