Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 21 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Tidsprogram med svenska ögon


Nedanstående sammanställning redovisar det av Internationella Friidrottsförbundet fastställda "slutliga" tidsprogrammet.

Observera dock att ändringar i det s k "definitiva" tidsprogrammet erfarenhetsmässigt görs ända in i det sista. Oftast är ändringarna marginella, dvs det kan handla om flyttningar 5-10-15 minuter i någon riktning för ett antal grenar.

Tiderna nedan är alltså angivna i svenska klockslag (Istanbul ligger 1 timme före svensk tid).

I tablån har det svenska deltagandet prickats in.

(Naturligtvis är det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp är det "final direkt".)

 

Uppdaterat: 10 mars 2012
 

FREDAG 9 MARS  
08.30 K Höjd / kval Ebba Jungmark, Emma Green Tregaro (kvalgr 1.95)
08.30 K Tresteg / kval 1  
08.35 K 400m / försök Moa Hjelmer (heat 5, kl 08.55)
08.55 M Kula / kval  
09.10 M 800m / försök  
09.45 K 3000m / försök  
09.50 K Tresteg / kval 2  
10.25 K Femkamp / 60m häck  
10.35 M Sjukamp / 60m  
10.50 K 800m / försök  
11.05 K Femkamp / höjd  
11.20 M 400m / försök  
11.35 M Sjukamp / längd  
11.55 M 1500m / förlsök  
12.45 K Femkamp /kula  
-    
16.00 K 60m häck / försök  
16.05 K Femkamp / längd  
16.35 M 60m / försök  
16.40 M Sjukamp / kula  
17.20 M Längd / kval Michel Tornéus (kvalgr 8.00)
17.30 K 1500m / försök  
17.50 M Sjukamp / höjd  
18.05 M 3000m / försök  
18.15 M Kula / FINAL  
18.35 K Femkamp / 800m  
18.50 K 400m / semi Moa Hjelmer
19.10 M 400m / semi  
     
LÖRDAG 10 MARS  
08.30 M Sjukamp / 60m häck  
08.35 M Tresteg / kval  
08.40 M 60m häck / försök
 
09.05 K Kula / kval  
09.10 K 60m / försök  
09.30 M Sjukamp / stav  
10.20 M 4x400m / försök  
10.25 M Höjd / kval  
10.45 K Längd / kval  
10.50 M 800m / semi  
-    
16.00 M Stav / FINAL  
16.05 K Tresteg / FINAL  
16.10 K 60m häck / semi  
16.30 M 60m / semi  
17.00 K 1500m / FINAL  
17.10 K Kula / FINAL  
17.15 K Höjd / FINAL Ebba Jungmark
17.20 M Sjukamp / 1000m  
17.40 K 400m / FINAL  
17.50 M Längd / FINAL  
18.00 M 1500m / FINAL  
18.30 M 400m / FINAL  
18.45 K 60m häck / FINAL  
19.00 M 60m / FINAL  
     
SÖNDAG 11 MARS  
13.00 K Stav / FINAL  
13.05 K Längd / FINAL  
13.15 K 60m / semi  
13.45 M 60m häck / semi  
14.10 M 3000m / FINAL  
14.30 M Höjd / FINAL  
14.35 K 800m / FINAL  
14.50 K 3000m / FINAL  
15.10 M Tresteg / FINAL  
15.20 M 800m / FINAL  
15.40 K 4x400m / FINAL  
16.05 K 60m / FINAL  
16.20 M 60m häck / FINAL  
16.40 M 4x400m / FINAL  

 

 
>