Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 9 december 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


ivm14logga3XL.jpg

Tidsprogram med svenska ögon


Nedanstående sammanställning redovisar det av Internationella Friidrottsförbundet fastställda "slutliga" tidsprogrammet.

Observera dock att ändringar i det s k definitiva tidsprogrammet erfarenhetsmässigt görs ända in i det sista. Oftast är ändringarna marginella, dvs det kan handla om flyttningar 5-10-15 minuter i någon riktning för vissa grenar.

Tiderna nedan är angivna i svenska klockslag (som är samma som lokalt i Sopot).

I tablån har det svenska deltagandet prickats in.

(Naturligtvis är det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp och stav är det "final direkt".)

 

Uppdaterat: 8 mars 2014
 

FREDAG 7 MARS  
10.00 K Höjd / kval Emma Green Tregaro (direktkval 1.95)
10.05 K 400m / försök  
10.15 M Kula / kval  
10.40 M 400m / försök  
11.20 K Tresteg / kval  
11.25 K 3000m / försök  
12.00 K Femkamp / 60m häck  
12.10 M Sjukamp / 60m  
12.25 M 1500m / försök  
12.35 K Femkamp / höjd  
13.00 K 800m / försök  
13.05 M Sjukamp / längd  
13.30 M 800m / försök  
14.15 K Femkamp /kula  
-    
17.15 INVIGNING  
18.00 K Femkamp / längd  
18.05 K 60m häck / försök  
18.30 M Sjukamp / kula  
18.40 M 60m / försök Tom Kling-Baptiste (h1, kl 18.40, topp-3 + 6 tider)
    Odain Rose (h2, kl 18.47, topp-3 + 6 tider)
19.20 M Längd / kval Michel Tornéus (direktkval 8.05)
19.35 K 1500m / försök Abeba Aregawi (h2, kl 19.45, topp-2 + 3 tider)
19.55 M Sjukamp / höjd  
20.05 M Kula / FINAL  
20.10 K Femkamp / 800m  
20.25 M 3000m / försök  
20.55 K 400m / semi  
21.15 M 400m / semi  
     
LÖRDAG 8 MARS  
10.00 M Sjukamp / 60m häck  
10.05 M Tresteg / kval  
10.15 M 60m häck / försök
Philip Nossmy (h4, kl 10.36, topp-3 + 4 tider)
10.30 K Kula / kval  
10.50 K 60m / försök  
11.00 M Sjukamp / stav  
11.50 M 4x400m / försök  
12.05 M Höjd / kval  
12.15 K Längd / kval Erica Jarder (direktkval 6.70)
12.20 K 4x400m / försök  
-    
18.00 M Stav / FINAL  
18.05 K Tresteg / FINAL  
18.10 K 60m häck / semi  
18.30 M 60m / semi  
18.50 K Kula / FINAL  
19.00 K 1500m / FINAL Abeba Aregawi
19.15 K Höjd / FINAL Emma Green Tregaro
19.20 M Sjukamp / 1000m  
19.40 K 400m / FINAL  
19.50 M Längd / FINAL Michel Tornéus
20.00 M 1500m / FINAL  
20.30 M 400m / FINAL  
20.45 K 60m häck / FINAL  
20.57 M 60m / FINAL  
     
SÖNDAG 9 MARS  
15.00 K Stav / FINAL  
15.05 K Längd / FINAL Erica Jarder
15.15 K 60m / semi  
15.45 M 60m häck / semi  
16.10 M 3000m / FINAL  
16.30 M Höjd / FINAL  
16.35 K 800m / FINAL  
16.50 K 3000m / FINAL  
17.10 M Tresteg / FINAL  
17.20 M 800m / FINAL  
17.45 K 4x400m / FINAL  
18.05 K 60m / FINAL  
18.20 M 60m häck / FINAL  
18.40 M 4x400m / FINAL  

 

 
>