Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 8 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Tidsprogram med svenska ögon


Nedanstående sammanställning presenterar det av Internationella Friidrottsförbundet fastställda "slutliga" tidsprogrammet redovisat med svenska klockslag.

Erfarenhetsmässigt kan det dock bli vissa smärre justeringar i det programmet när anmälningstiden löpt ut

I tablån har det svenska deltagandet prickats in.

(Naturligtvis är det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp och 4x400m är det "final direkt".)

 

Uppdaterat: 18 mars 2016
 

TORSDAG 17 MARS  
fre 03.05 M Stav / FINAL  
fre 03.05 K Stav / FINAL  
     
FREDAG 18 MARS  
19.15 K Femkamp / 60m häck  
19.30 M Sjukamp / 60m Petter Olson (h1, kl 19.30)
19.45 M 400m / försök  
20.15 K Femkamp / höjd  
20.20 M Sjukamp / längd Petter Olson
20.25 K 400m / försök  
21.05 M 3000m / försök  
21.35 K 1500m / försök Sarah Lahti (h1, kl 21.35, topp-3 + 3 tider)
21.55 M 800m / försök Andreas Kramer (h2, kl 22.02, topp-1 + 3 tider)
22.20 M 60m / försök Odain Rose (h4, kl 22.38, topp-3 + 3 tider)
22.25 K Femkamp / kula  
-    
lör 01.15 M Sjukamp / kula Petter Olson
lör 01.15 K Femkamp / längd  
lör 01.35 K 60m häck / försök  
lör 02.00 M 60m / semi  
lör 02.20 M 1500m / försök  
lör 02.45 M Sjukamp / höjd Petter Olson
lör 02.45 M Kula / FINAL  
lör 02.55 K Längd / FINAL Khaddi Sagnia
lör 03.25 K 400m / semi  
lör 03.45 M 400m / semi  
lör 04.10 K Femkamp / 800m  
lör 04.30 K 60m häck / FINAL  
lör 04.40 M 60m / FINAL  
     
LÖRDAG 19 MARS  
19.00 M Sjukamp / 60m häck Petter Olson
19.15 K 800m / försök Lovisa Lindh (h2, kl 19.22, topp-1 + 3 tider)
19.37 K Tresteg / FINAL  
19.40 K 60m / försök  
20.00 M Sjukamp / stav Petter Olson
20.40 M 4x400m / försök  
-    
sön 01.00 M Tresteg / FINAL  
sön 01.05 M 60m häck / försök  
sön 01.45 K Kula / FINAL  
sön 01.50 K 60m / semi  
sön 02.22 M Höjd / FINAL  
sön 02.35 M 800m / FINAL  
sön 02.47 K 400m / FINAL  
sön 03.05 M 400m / FINAL  
sön 03.18 K 1500m / FINAL  
sön 03.35 M Sjukamp / 1000m Petter Olson
sön 03.53 K 60m / FINAL  
     
SÖNDAG 20 MARS  
20.40 M 60m häck / semi  
21.00 K Höjd / FINAL Erika Kinsey, Sofie Skoog
21.05 M Längd / FINAL  
21.10 M 3000m / FINAL  
21.30 K 800m / FINAL Lovisa Lindh
21.45 K 3000m / FINAL  
22.05 M 1500m / FINAL  
22.20 K 4x400m / FINAL  
22.40 M 60m häck / FINAL  
22.50 M 4x400m / FINAL  

 

 
>