Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 25 september 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter



 

Tidsprogram med svenska ögon


Nedanstående sammanställning presenterar det av Internationella Friidrottsförbundet fastställda "slutliga" tidsprogrammet redovisat med svenska klockslag.

Erfarenhetsmässigt kan det dock bli vissa smärre justeringar i det programmet när anmälningstiden löpt ut

I tablån har det svenska deltagandet prickats in.

(Utom i final-direkt-grenarna är naturligtvis det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond.)

 

Uppdaterat: 3 mars 2018
 

TORSDAG 1 MARS  
19.45 M Höjd / FINAL  
19.45 K Höjd / FINAL Sofie Skoog, Erika Kinsey
21.15 K 3000m / FINAL Meraf Bahta
     
FREDAG 2 MARS  
11.00 M Sjukamp / 60m  
11.18 K Femkamp / 60m häck  
11.35 K 60m / försök  
11.40 M Sjukamp / längd  
12.20 M 400m / försök  
12.55 K Femkamp / höjd  
13.00 M Sjukamp / kula  
13.10 K 400m / försök  
13.50 M 3000m / försök  
14.15 K Femkamp / kula  
-    
19.00 K Femkamp / längd  
19.05 K 60m häck / försök Elin Westerlund (h3, kl 19.21, topp-4 + 4 tider)
19.50 K 60m / semi  
20.13 M 800m / försök Andreas Kramer (h1, kl 20.13, topp-2 + 2 tider)
20.35 M Längd / FINAL  
20.45 M Sjukamp / höjd  
20.48 K 1500m / försök Meraf Bahta (h2, kl 20.50, topp-2 + 3 tider)
    Linn Nilsson (h3, kl 20.58, topp-2 + 3 tider)
21.10 K Kula / FINAL Fanny Roos
21.17 K Femkamp / 800m  
21.32 K 400m / semi  
22.06 M 400m / semi  
22.38 K 60m / FINAL  
     
LÖRDAG 3 MARS  
11.00 M Sjukamp / 60m häck  
11.15 M 60m / försök Odain Rose (h1, kl 11.15, topp-3 + 3 tider)
    Austin Hamilton (h3, kl 11.27, topp-3 + 3 tider)
12.00 K Tresteg / FINAL  
12.05 M Sjukamp / stav  
12.15 M 1500m / försök Kalle Berglund (h2, kl 12.18, topp-2 + 3 tider)
12.45 M Kula / FINAL  
12.50 K 800m / försök  
13.31 M 4x400m / försök  
14.05 K 4x400m / försök  
-    
19.00 K Stav / FINAL Angelica Bengtsson
19.05 K 60m häck / semi  
19.30 M 60m häck / försök  
20.08 M Tresteg / FINAL  
20.11 M 60m / semi Odain Rose (s2, kl 20.18, topp-2 + 2 tider)
20.35 M 800m / FINAL  
20.50 M Sjukamp / 1000m  
21.05 K 400m / FINAL  
21.20 M 400m / FINAL  
21.39 K 1500m / FINAL Meraf Bahta
21.55 K 60m häck / FINAL  
22.08 M 60m / FINAL  
     
SÖNDAG 4 MARS  
16.00 M Stav / FINAL Armand Duplantis, Melker Svärd Jacobsson
16.05 M 60m häck / semi  
16.27 K Längd / FINAL Khaddi Sagnia
16.35 M 3000m / FINAL  
16.58 K 800m / FINAL  
17.12 M 1500m / FINAL  
17.30 K 4x400m / FINAL  
18.00 M 60m häck / FINAL  
18.25 M 4x400m / FINAL  

 

 
>