Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 17 juni 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


 

Tidsprogram
med svenska ögon

Nedanstående sammanställning redovisar det av Europeiska Friidrottsförbundet EAA fastställda "slutliga" tidsprogrammet.

Observera dock att ändringar i det s k "definitiva" tidsprogrammet erfarenhetsmässigt görs ända in i det sista. Oftast är ändringarna marginella, dvs det kan handla om flyttningar 5-10-15 minuter i någon riktning för ett antal grenar.

(Naturligtvis är det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp är det "final direkt".)

 

Uppdaterat: 16 juli 2011
 

TORSDAG 14 JULI  
10.00 M Tiokamp / 100m Marcus Nilsson (h1, kl 10.00), Petter Olson (h3,
    kl 10.12), David Kallebäck (h3, kl 10.12)
10.00 M Stav / kval  
10.00 M Kula / kval  
10.00 K Diskus / kval 1  Sandra Andersson (kvalgr 54.00)
10.15 K Höjd / kval Victoria Dronsfield, Ellen Björklund (kvalgr 1.86)
10.20 K 100m / heat  
10.50 K 3000m hinder / heat Klara Bodinson (h1, kl 10.00, topp-4 + 4 tider)
11.00 M Tiokamp / längd Petter Olson, Marcus Nilsson, David Kallebäck
11.05 K Diskus / kval 2  
11.30 K 400m häck / försök  
12.00 M 400m häck / heat  
12.20 M Tiokamp / kula Petter Olson, Marcus Nilsson, David Kallebäck 
-    
15.30 M Spjut / kval 1 Kim Amb (kvalgr 76.00)
16.15 M Längd / kval  
16.30 M Tiokamp / höjd Petter Olson, Marcus Nilsson, David Kallebäck
16.35 K 800m / heat  
16.40 M Spjut / kval 2  
16.55 M 800m / heat Johan Svensson (h3, kl 17.11, topp-2 + 2 tider)
17.20 M Kula / FINAL  
17.25 K 100m / semi  
17.40 M 100m / heat Tom Kling-Baptiste (h1, kl 17.40, topp-2 + 2 tider)
    Benjamin Olsson (h2, kl 17.47)
18.05 M 10000m / FINAL Mikael Ekvall
18.05 K Spjut / kval 1 Anna Wessman (kvalgr 54.00)
18.40 K Tresteg / kval Kristin Franke Björkman (kvalgr 13.60) 
18.45 K 400m / heat Josefin Magnusson (h1, kl 18.45, topp-3 + 4 tider)
19.10 M 400m / heat  
19.15 K Spjut / kval 2  
19.40 M Tiokamp / 400m Marcus Nilsson (h2, kl 19.46), David Kallebäck (h2,
    kl 19.46), Petter Olson (h3, kl 19.52)
     
FREDAG 15 JULI  
10.00 K Kula / kval Frida Åkerström (kvalgr 15.50)
10.00 K Slägga / kval 1  
10.10 K Stav / kval Malin Dahlström (kvalgr 4.20)
10.30 M Höjd / kval Emil Svensson (kvalgr 2.20)
10.45 M 110m häck / heat  
11.05 K Slägga / kval 2 Ida Storm (kvalgr 63.00)
11.15 M Tiokamp / 110m häck Marcus Nilsson (h2, kl 11.22)
    Petter Olson (h3, kl 11.29)
11.45 M 3000m hinder / heat Andreas Åhwall (h1, kl 11.45, topp-4 + 4 tider)
    Eric Senorski (h2, kl 12.00)
12.15 M Tiokamp / diskus 1  
13.15 M Tiokamp / diskus 2 Petter Olson, Marcus Nilsson
-    
15.15 M Tiokamp / stav Petter Olson, Marcus Nilsson
15.25 K Diskus / FINAL  
15.30 K 400m häck / semi  
15.45 K Tresteg / FINAL   
15.50 M 400m häck / semi  
16.10 K 100m / FINAL  
16.25 M 100m / FINAL  
16.40 K 800m / FINAL  
16.55 M 800m / FINAL  
17.20 K 10000m / FINAL  
17.30 M Tiokamp / spjut 1 Petter Olson, Marcus Nilsson
17.35 K Kula / FINAL  
18.20 M Längd / FINAL  
18.25 K 200m / försök Moa Hjelmer (h1, kl 18.25, topp-3 + 4 tider)
18.30 M Tiokamp / spjut 2 Petter Olson, Marcus Nilsson,
18.45 M 400m / semi  
19.05 M 200m / försök Alexander Nordkvist (h4, kl 19.23, topp-3 + 4 tider)
19.45 M Tiokamp / 1500m Petter Olson, Marcus Nilsson
     
LÖRDAG 16 JULI  
10.00 M Slägga / kval 1 Markus Johansson (kvalgr 72.00)
10.05 K 1500m / försök Mary Alenbratt (h1, kl 10.05, topp-4 + 4 tider)
    Sofia Öberg (h2, kl 10.15)
10.30 K Längd / kval Malin Olsson (kvalgr 6.45)
10.35 M 1500m / heat Johan Hydén (h2, kl 10.40, topp-4 + 4 tider)
11.00 K Sjukamp / 100m häck Ellinor Rosenquist (h1, kl 11.00)
11.10 M Slägga / kval 2  
11.15 K 200m / semi Moa Hjelmer (s1, kl 11.15, topp-3 + 2 tider)
11.30 M 200m / semi  
11.50 K Sjukamp / höjd Ellinor Rosenquist
11.50 K 4x400m / heat  
12.05 M Tresteg / kval  
12.10 M 4x400m / heat  
12.25 M Diskus / kval 1 Johnny Karlsson (kvalgr 58.50)
13.35 M Diskus / kval 2  
-    
15.25 K Slägga / FINAL  
16.00 K 400m häck / FINAL  
16.00 K Sjukamp / kula Ellinor Rosenquist
16.15 M 400m häck / FINAL   
16.25 K Höjd / FINAL  
16.30 K 400m / FINAL  
16.40 M 400m / FINAL  
17.00 M Stav / FINAL  
17.05 K 100m häck / heat Emma Tuvesson (h3, kl 17.17, topp-2 + 2 tider)
17.25 M Spjut / FINAL Kim Amb
17.30 M 110m häck / semi  
17.50 K 200m / FINAL Moa Hjelmer
18.05 M 200m / FINAL  
18.15 K Sjukamp / 200m Ellinor Rosenquist (h1, kl 18.15)
18.35 K 100m häck / FINAL Emma Tuvesson
18.50 M 110m häck / FINAL  
19.00 K Spjut / FINAL Anna Wessman
19.20 M 5000m / FINAL Erik Johansson, Anton Danielson
20.00 K 3000m hinder / FINAL  
     
SÖNDAG 17 JULI  
08.00 M 20 km gång / FINAL Perseus Karlström
-    
13.30 K Sjukamp / längd Ellinor Rosenquist 
13.30 M Slägga / FINAL Markus Johansson
15.00 K Längd / FINAL  
15.05 M Höjd / FINAL  
15.15 K Stav / FINAL Malin Dahlström
15.20 K 4x100m / heat  
15.25 K Sjukamp / spjut Ellinor Rosenquist
15.45 M 4x100m / heat Sverige (h2, kl 15.52, topp-3 + 2 tider)
16.00 K 1500m / FINAL  
16.20 M 1500m / FINAL  
16.35 K 5000m / FINAL  
17.05 M Tresteg / FINAL  
17.10 K 4x100m / FINAL  
17.20 M Diskus / FINAL  
17.25 M 4x100m / FINAL  
17.40 M 3000m hinder / FINAL Eric Senorski
18.10 K Sjukamp / 800m  
18.40 K 4x400m / FINAL  
19.05 M 4x400m / FINAL  

 

 
 
 
 
 
>