Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 5 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter



Tidsprogram med svenska ögon


Nedanstående sammanställning redovisar det av Europeiska Friidrottsförbundet fastställda "slutliga" tidsprogrammet.

Observera dock att ändringar i det s k definitiva tidsprogrammet erfarenhetsmässigt görs ända in i det sista. Oftast är ändringarna marginella, dvs det kan handla om flyttningar 5-10-15 minuter i någon riktning för vissa grenar.

I tablån kommer det svenska deltagandet prickas in.

(Naturligtvis är det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp och på distanser från 5000m och uppåt är det "final direkt".)

 

Uppdaterat: 11 juli 2015

 
 
TORSDAG 9 JULI  
09.00 K Kula / kval Fanny Roos
09.05 M Slägga / kval 1 Oscar Vestlund
09.10 M 100m / försök Christopher Brusenback, Adam Denguir
09.55 K 100m / försök Daniella Busk
10.22 M Längd / kval  
10.25 M Slägga / kval 2 Love Litzell, Alexander Larsson
10.35 K Sjukamp / 100m häck Malin Skogström
10.40 K Stav / kval Angelica Bengtsson, Michaela Meijer, Hanna Jansson
11.15 K 400m / försök  
11.35 K Sjukamp / höjd Malin Skogström
11.55 M 400m / försök  
-    
14.00 K Spjut / kval 1  
14.05 K Sjukamp / kula Malin Skogström
15.00 K 3000m hinder / försök Isabell Norstedt, Tova Eurén
15.05 M Stav / kval Carl Sténson
15.20 K Spjut / kval 2  
15.30 K Tresteg / kval  
15.40 M 1500m / försök  
16.15 K Sjukamp / 200m Malin Skogström
16.50 K 800m / försök Anna Silvander, Ida Holm
16.55 M Diskus / kval 1 Simon Pettersson
17.00 M Höjd / kval Andreas Carlsson
17.30 M 10000m / FINAL  
17.54 K Kula / FINAL Fanny Roos
18.10 M Diskus / kval 2 Viktor Gardenkrans
18.40 M 100m / semi  
     
FREDAG 10 JULI  
09.00 K Slägga / kval 1 Eleni Larsson
09.15 K 100m häck / försök  
09.50 M 110m häck / försök  
10.15 K Slägga / kval 2 Marinda Pettersson
10.30 K 1500m / försök  
10.50 K Höjd / kval Sofia Linde, Vendela von Corswant
10.55 K Sjukamp / längd Malin Skogström
11.00 M 800m / försök  
11.40 K 400m häck / försök Elise Malmberg (h2)
12.10 M 400m häck / försök  
-    
14.10 K Sjukamp / spjut 1  
14.55 M 20 km gång / FINAL  
15.00 M 3000m hinder / försök  
15.20 K Sjukamp / spjut 2  
15.35 K Tresteg / FINAL  
15.40 K 200m / försök Daniella Busk (h1), Matilda Hellqvist (h2), 
    Linnea Killander (h3)
16.10 M 200m / försök  
16.42 K 100m häck / semi  
16.50 M Slägga / FINAL  
17.00 K Stav / FINAL Angelica Bengtsson, Michaela Meijer
17.20 K 20 km gång / FINAL  
17.40 K Sjukamp / 800m  
18.05 M Längd / FINAL  
18.15 K 10000m / FINAL  
18.40 M Diskus / FINAL Simon Pettersson
18.55 K 400m / semi  
19.15 M 400m / semi  
19.38 K 100m / FINAL  
19.50 M 100m / FINAL  
     
LÖRDAG 11 JULI  
08.40 M Tiokamp / 100m Fredrik Samuelsson (h2)
09.00 K Diskus / kval 1 Heidi Schmidt
09.35 M Tiokamp / längd Fredrik Samuelsson
10.15 K Diskus / kval 2 Emma Ljungberg
11.00 K Längd / kval Khaddi Sagnia 
11.10 M Tiokamp / kula Fredrik Samuelsson
11.45 M Spjut / kval 1  
13.00 M Spjut / kval 2 Quincy Andersson
-    
14.45 M Tiokamp / höjd Fredrik Samuelsson
15.00 K 400m häck / semi Elise Malmberg (s1)
15.25 M Tresteg / kval  
16.00 M 200m / semi  
16.22 K 3000m hinder / FINAL  
16.27 K Spjut / FINAL  
16.40 M 1500m / FINAL  
16.55 K 100m häck / FINAL  
17.03 M Stav / FINAL  
17.10 M 110m häck / FINAL  
17.25 K 400m / FINAL  
17.40 M 400m / FINAL  
17.51 M Höjd / FINAL Andreas Carlsson
17.55 M 800m / semi  
18.20 K 800m / FINAL Anna Silvander
18.33 K Slägga / FINAL Eleni Larsson
18.37 M Tiokamp / 400m Fredrik Samuelsson (h1)
19.10 M 5000m / FINAL  
19.35 K 200m / FINAL Daniella Busk
19.50 M 200m / FINAL  
     
SÖNDAG 12 JULI  
09.00 M Tiokamp / 110m häck Fredrik Samuelsson (h1)
10.00 M Tiokamp / diskus  Fredrik Samuelsson
10.00 M Kula / kval  
10.40 K 4x100m / försök Sverige (h1)
11.00 M 4x100m / försök Sverige (h1)
12.15 M Tiokamp / stav Fredrik Samuelsson
-    
13.30 K Diskus / FINAL  
14.40 M Tresteg / FINAL  
15.00 K 400m häck / FINAL Elise Malmberg
15.09 K Höjd / FINAL  
15.25 M 400m häck / FINAL  
15.50 K 1500m / FINAL  
16.07 M 3000m hinder / FINAL  
16.25 M Tiokamp / spjut Fredrik Samuelsson
16.40 M 800m / FINAL  
16.55 K Längd / FINAL Khaddi Sagnia
17.00 K 5000m / FINAL  
17.30 M Kula / FINAL  
17.35 K 4x100m / FINAL Sverige
17.43 M Spjut / FINAL  
17.50 M 4x100m / FINAL Sverige
18.05 M Tiokamp / 1500m Fredrik Samuelsson
18.35 K 4x400m / FINAL  
18.50 M 4x400m / FINAL  

 

 


















 
 
 
 
>