Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 20 september 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter



Tidsprogram med svenska ögon


Nedanstående sammanställning redovisar det av Europeiska Friidrottsförbundet fastställda "slutliga" tidsprogrammet.

Observera dock att ändringar i det s k definitiva tidsprogrammet erfarenhetsmässigt görs ända in i det sista. Oftast är ändringarna marginella, dvs det kan handla om flyttningar 5-10-15 minuter i någon riktning för vissa grenar.

I tablån är det anmälda svenska deltagandet inprickat.

(Naturligtvis är det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp och på distanser från 5000m och uppåt är det "final direkt".)

 

Uppdaterat: 14 juli 2019

 
 
TORSDAG 11 JULI  
10.00 K Sjukamp / 100m häck Lovisa Östervall (h2, kl 10.07), 
    Bianca Salming (h4, kl 10.23)
10.10 M Längd / kval  
10.30 K Slägga / kval 1 Grete Ahlberg & Frida Bååth (direktkval 64.00)
10.45 M 100m / försök Henrik Larsson (h3, kl 10.37), 
    Austin Hamilton (h4, kl 10.43)(topp-3 + 4 tider)
11.00 K Sjukamp / höjd Bianca Salming & Lovisa Östervall (gr1)
11.20 M 400m / försök  
11.35 K Slägga / kval 2 Emma Thor (direktkval 64.00)
11.55 K 100m / försök Claudia Payton (h4, kl 12.13)(topp-3 + 4 tider)
-    
16.00 M Kula / kval Jesper Arbinge (gr1), Wictor Petersson (gr2)
    (direktkval 18.80)
16.00 K Diskus / kval 1 Vanessa Kamga, Ellen Pettersson (direktkval 53.00)
16.20 K 100m häck / försök Amanda Hansson (h4, kl 16.41)(topp-4 + 4 tider)
16.30 M Stav / kval  
16.55 K 800m / försök Astrid Rosvall (h2, kl 17.01)(topp-2 + 2 tider)
17.15 K Diskus / kval 2 Mathilda Eriksson (direktkval 53.00)
17.20 M 110m häck / försök Max Hrelja (h1, kl 17.20), 
    Joel Bengtsson (h3, kl 17.34)(topp-4 + 4 tider)
17.30 K Sjukamp / kula Lovisa Östervall (gr1), Bianca Salming (gr2)
17.55 K 3000m hinder / försök Julia Samuelsson (h1, kl 17.55)(topp-5 + 5 tider)
18.27 M Spjut / kval 1 Jakob Samuelsson (gr1)(direktkval 76.00)
18.30 M 100m / semi Austin Hamilton (s1, kl 18.30), 
    Henrik Larsson (s2, kl 18.36)(topp-3 + 2 tider)
18.45 K 100m / semi Claudia Payton (s2, kl 18.51)(topp-3 + 2 tider)
19.00 M 1500m / försök  
19.05 K Tresteg / kval Fatima Koné (gr1), Emelie Nyman Wänseth (gr2)
    (direktkval 13.40)
19.20 K Sjukamp / 200m Lovisa Östervall (h3, kl 19.34), 
    Bianca Salming (h4, kl 19.41)
19.35 M Spjut / kval 2  
19.50 M 10000m / FINAL  
     
FREDAG 12 JULI  
09.30 M Slägga / kval 1  
10.25 K Sjukamp / längd Bianca Salming, Lovisa Östervall
10.30 K 400m häck / försök Vendela Rydbäck (h1, kl 11.30), Amanda Holmberg (h2, 
    kl 11.37), Minna Svärd (h4, kl 11.51)(topp-3 + 4 tider)
10.35 K Höjd / kval Maja Nilsson (gr1), Louise Ekman & 
    Bianca Salming (gr2)(direktkval 1.89)
10.50 M Slägga / kval 2  
11.00 M 400m häck / försök William Frobe (h4, kl 11.21)(topp-3 + 4 tider)
11.30 K 1500m / försök Isabella Andersson (h1, kl 11.30), 
    Elin Brink (h2, kl 11.37)(topp3 + 4 tider)
11.35 K Kula / kval  
11.45 M 800m / försök Andreas Kramer (h2, kl 11.51)(topp-3 +2 tider)
12.05 K Sjukamp / spjut 1 Lovisa Östervall
13.15 K Sjukamp / spjut 2 Bianca Salming
-    
16.00 K 100m häck / semi  
16.15 K 400m / försök  
16.30 M Längd / FINAL  
16.40 K Slägga / FINAL Grete Ahlberg, Emma Thor, Frida Bååth
16.41 M 110m häck / semi Joel Bengtsson (s1, kl 16.41),
    Max Hrelja (s2, kl 16.47)(topp-2 + 2 tider)
17.05 M 400m / semi  
17.20 K Stav / kval Linnea Jönsson (gr1), Ellen Olsson (gr2)(direktkval 4.30)
17.21 M 3000m hinder / försök Simon Sundström & Leo Magnusson (h1, kl 17.21), 
    Axel Djurberg (h2, kl 17.32)(topp-5 + 5 tider)
17.46 K 100m / FINAL  
17.55 M 100m / FINAL Henrik Larsson, Austin Hamilton
18.05 K Sjukamp / 800m Bianca Salming, Lovisa Östervall
18.30 K Diskus / FINAL Vanessa Kamga
18.35 K 100m häck / FINAL  
18.45 M 110m häck / FINAL Max Hrelja, Joel Bengtsson
18.50 K Tresteg / FINAL Emelie Nyman Wänseth
18.55 K 200m / försök Emma Jansson (h3, kl 19.05), 
    Emelie Rantzow (h4, kl 19.10)(topp-3 + 4 tider)
19.00 M Kula / FINAL Wictor Petersson
19.20 M 200m / försök Kasper Kadestål (h1, kl 19.20), 
    Henrik Larsson (h3, kl 19.30), 
    Anders Pihlblad (h5, kl 19.40)(topp-4 + 4 tider)
19.52 K 10000m / FINAL  
     
LÖRDAG 13 JULI  
10.00 K Spjut / kval 1 Carolin Näslund (direktkval 54.00)
10.05 M Tiokamp / 100m Andreas Gustafsson (h2, kl 10.12)
10.30 M Höjd / kval Simon Wiklund (gr2)(direktgräns 2.19)
11.00 M Tiokamp / längd Andreas Gustafsson (gr1)
11.15 K Spjut / kval 2  
11.20 M 4x400m / försök  
12.20 K Längd / kval Kaiza Karlén (gr1), Amanda Hansson (gr2)
    (direktkval 6.40)
12.35 M Diskus / kval 1  
12.40 M Tiokamp / kula Andreas Gustafsson (gr1)
13.50 M Diskus / kval 2 Jakob Gardenkrans (direktkval 58.50)
-    
16.15 M Tiokamp / höjd Andreas Gustafsson (gr1)
16.55 M Slägga / FINAL  
17.00 K 400m häck / semi Minna Svärd (s2, kl 17.07)(topp-3 +2 tider)
17.20 M 400m häck / semi  
17.30 M Stav / FINAL  
17.35 M Tresteg / kval Gustaf Bålström (gr2)(direktkval 16.30)
17.40 K 200m / semi Emelie Rantzow (s1, kl 17.40)(topp-3 + 2 tider)
17.51 M 200m / semi Anders Pihlblad (s1, kl 17.51), 
    Kasper Kadestål (s3, kl 18.01)(topp-2 + 2 tider)
18.10 K 400m / FINAL  
18.20 M 1500m / FINAL  
18.30 K höjd / FINAL Bianca Salming, Maja Nilsson, Louise Ekman
    (1.75-1.80-1.85-1.89-1.92-1.95 + 2 cm)
18.32 M 400m / FINAL  
18.40 K 800m / FINAL  
18.40 K Kula / FINAL  
18.45 M Spjut / FINAL  
18.50 K 3000m hinder / FINAL  
19.10 M Tiokamp / 400m Andreas Gustafsson (h1, kl 19.10)
19.45 K 200m / FINAL  
19.55 M 200m / FINAL Kasper Kadestål
20.05 M 5000m / FINAL Suldan Hassan, Emil Danielsson
     
SÖNDAG 14 JULI  
09.30 M Tiokamp / 110m häck  Andreas Gustafsson
10.20 M Tiokamp / diskus 1 Andreas Gustafsson
11.00 K 4x100m / försök Sverige
11.20 M 4x100m / försök Sverige
11.35 M Tiokamp / diskus 2 Andreas Gustafsson
12.15 K 20 km gång / FINAL  
13.10 M Tiokamp / stav Andreas Gustafsson
14.15 M 20 km gång / FINAL  
-    
15.50 M Tiokamp / spjut Andreas Gustafsson
16.45 K Längd / FINAL Kaiza Karlén
17.00 K 400m häck / FINAL  
17.05 K Stav / FINAL  
17.15 M 400m häck / FINAL  
17.15 K Spjut / FINAL  
17.25 K 1500m / FINAL  
17.40 M 3000m hinder / FINAL Simon Sundström, Leo Magnusson
17.45 M Höjd / FINAL  
18.00 M 800m / FINAL  
18.15 M Tiokamp / 1500m Andreas Gustafsson
18.30 M Tresteg / FINAL  
18.35 K 5000m / FINAL Sara Christiansson
18.55 M Diskus / FINAL Jakob Gardenkrans
19.10 M 4x100m / FINAL  
19.25 K 4x100m / FINAL  
19.40 M 4x400m / FINAL  
19.55 K 4x400m / FINAL  

 

 
















 
>