Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 21 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Tidsprogram med svenska ögon


Nedanstående sammanställning redovisar det av Europeiska Friidrottsförbundet fastställda "slutliga" tidsprogrammet.

Observera dock att ändringar i det s k definitiva tidsprogrammet erfarenhetsmässigt görs ända in i det sista. Oftast är ändringarna marginella, dvs det kan handla om flyttningar 5-10-15 minuter i någon riktning för vissa grenar.

I tablån kommer det svenska deltagandet prickas in.

(Naturligtvis är det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp och på distanser från 5000m och uppåt är det "final direkt".)

 

Uppdaterat: 19 juli 2015

 
TORSDAG 16 JULI  
09.25 P Kula / kval  
09.30 F 10000m gång / FINAL  
10.25 P Slägga / kval 1  
10.30 F Sjukamp / 100mH Johanna Dyremark (h1, kl 10.30), Emma Stenlöf
    (h2, kl 10.35). Lovisa Östervall (h3, kl 10.40)
11.00 F 100m / försök Hanna Hoff (h4, kl 11.21)
11.40 P 100m / försök Emil von Barth (h1, kl 11.40), Austin Hamilton (h3,
    kl 11.54), Gustav Kjell (h4, kl 12.01)
11.45 F Sjukamp / höjd Emma Stenlöf, Lovisa Östervall, Johanna Dyremark
12.20 F 400m / försök  
12.25 P Slägga / kval 2 Anton Andersson (direktkval 73.00)
12.50 P 400m / försök Erik Martinsson (h2, kl 12.57)
-    
15.00 F Sjukamp / kula Emma Stenlöf, Lovisa Östervall, Johanna Dyremark
15.15 F Diskus / kval 1  
15.25 P Höjd / kval  
15.50 F 800m / försök Linn Söderholm (h1, kl 15.50), Madeleine Björlin
    Delmar (h2, 16.01), Astrid Rosvall (h3, kl 16.12)
16.30 F 100m / semi  
16.35 F Diskus / kval 2  
16.50 P Längd / kval Thobias Nilsson Montler (gr2, direktkval 7.50)
16.55 P 100m / semi Emil von Barth (s1, kl 16.55), Gustav Kjell &
    Austin Hamiltin (s2, kl 17.02)
17.30 P 1500m / försök William Levay (h1, kl 17.30)
17.30 P Kula / FINAL  
18.20 F Sjukamp / 200m Emma Stenlöf & Johanna Dyremark (h2, kl 18.26),
    Lovisa Östervall (h3, kl 18.32)
18.25 F Stav / kval Sara Cannmo & Lisa Gunnarsson (gr1),
    Klara Mattsson (gr2)
18.30 P Spjut / kval 1  
19.15 F Tresteg / kval  
19.25 F 3000m hinder / försök Amélie Svensson (h1, kl 19.25), Moa Rothman &
    Carolina Johnson (h2, kl 19.40)
20.00 P 10000m / FINAL Andreas Jansson, Gabriel Steffensen
20.00 P Spjut / kval 2 Simon Litzell (direktkval 73.50)
     
FREDAG 17 JULI  
10.00 P Stav / kval  
10.05 K 400m häck / försök  
10.10 F Slägga / kval 1 Frida Bååth
10.50 F Höjd / kval Ellen Ekholm
10.50 P 400m häck / försök Isak Andersson (h3, kl 11.10),
    Alexander Lundskog (h4, kl 11.20)
11.50 F Slägga / kval 2 Emma Thor
12.00 P 800m / försök Kalle Berglund (h3, kl 12.12), 
    Andreas Kramer (h4, kl 12.24)
12.30 F Sjukamp / längd Johanna Dyremark (gr1), Emma Stenlöf & Lovisa Östervall (gr 2)
12.45 F 100m häck / försök Adriana Janic (h1, kl 12.45)
13.20 P 110m häck / försök Elias Martinsson (h1, kl 13.20), 
    Charles Mitala (h2, kl 13.27)
-    
15.00 F Sjukamp / spjut 1 Emma Stenlöf, Lovisa Östervall, Johanna Dyremark
16.00 F Sjukamp / spjut 2  
16.15 F Tresteg / FINAL  
16.30 F 100m häck / semi Adriana Janic (s2, kl 16.38)
16.50 P 110m häck / semi Elias Martinsson (s1, kl 16.50)
17.15 P 100m / FINAL Austin Hamilton, Emil von Barth, Gustav Kjell
17.25 F 100m / FINAL  
17.30 P Slägga / FINAL  
17.40 F Sjukamp / 800m Johanna Dyremark (h1, kl 17.40), 
    Emma Stenlöf & Lovisa Östervall (h2, kl 17.50)
18.00 P 3000m hinder / försök Vidar Johansson (h2, kl 18.13)
18.15 P Längd / FINAL Thobias Nilsson Montler
18.40 F 400m / semi  
19.05 P 400m / semi Erik Martinsson (s2, kl 19.12)
19.15 F Diskus / FINAL  
19.30 F 200m / försök  
20.00 P 200m / försök Felix Svensson (h3, kl 20.13)
     
LÖRDAG 18 JULI  
09.30 F Spjut / kval  
09.35 P Tiokamp / 100m Sebastian Ruthström & Axel Ohlson (h1, kl 09.35)
10.00 F Kula / kval Agnes Larsson, Sara Lennman (direktkval 14.50)
10.10 P 10000m gång / FINAL  
10.30 P Tiokamp / längd Sebastian Ruthström & Axel Ohlson (gr1)
11.05 P Diskus / kval 1  
11.50 F Längd / kval  
11.55 P 4x400m / försök  
12.00 P Tiokamp / kula 1  
12.50 P Diskus / kval 2 Jakob Gardenkrans (direktkval 58.00)
13.00 P Tiokamp / kula 2 Sebastian Ruthström & Axel Ohlson
-    
15.00 F 400m häck / semi  
15.05 P Tiokamp / höjd Sebastian Ruthström & Axel Ohlson (gr1)
15.20 P 400m häck / semi Alexander Lundskog (s1, kl 15.20), 
    Isak Andersson (s2, kl 15.28)
15.30 F Stav / FINAL Lisa Gunnarsson
15.35 P Spjut / FINAL Simon Litzell
15.50 F 200m / semi  
16.15 P 800m / semi Kalle Berglund (s1, kl 16.15), 
    Andreas Kramer (s2, kl 16.23)
16.45 F 100m häck / FINAL Adriana Janic
16.55 F Kula / FINAL Agnes Larsson
17.00 P 110m häck / FINAL  
17.15 F 800m / FINAL  
17.30 F 3000m hinder / FINAL Carolina Johnson, Amélie Svensson, Moa Rothman
17.45 P Höjd / FINAL  
17.45 F 400m / FINAL  
18.00 P 400m / FINAL  
18.15 F Slägga / FINAL Emma Thor
18.20 F 200m / FINAL  
18.35 P 200m / FINAL  
18.50 F 3000m / FINAL Ebba Andersson
19.00 P Tresteg / kval  
19.10 P 1500m / FINAL William Levay
19.20 P Tiokamp / 400m Sebastian Ruthström & Axel Ohlson (h1, kl 19.20)
19.50 P 5000m / FINAL Gustaf Stensjö
     
SÖNDAG 19 JULI  
09.30 P Tiokamp / 110m häck Sebastian Ruthström & Axel Ohlson (h1, kl 09.30)
10.25 P Tiokamp / diskus 1 Sebastian Ruthström
10.30 F 4x100m / försök  
11.10 P 4x100m / försök Sverige (h1, kl 11.10)
11.30 P Tiokamp / diskus 2 Axel Ohlson
13.10 P Tiokamp / stav Sebastian Ruthström & Axel Ohlson (gr2)
-    
14.45 P Diskus / FINAL  
15.00 F 400m häck / FINAL  
15.20 P 400m häck / FINAL  
15.35 F Höjd / FINAL Ellen Ekholm
15.40 P 800m / FINAL Kalle Berglund, Andreas Kramer
15.55 P Tresteg / FINAL  
16.06 F 4x100m / FINAL  
16.20 P 4x100m / FINAL Sverige
16.25 P Tiokamp / spjut Sebastian Ruthström & Axel Ohlson
16.45 F 1500m / FINAL  
16.55 P Stav / FINAL  
17.20 P 3000m hinder / FINAL  
17.50 F Längd / FINAL  
17.55 F 5000m / FINAL  
18.20 F Spjut / FINAL  
18.40 P Tiokamp / 1500m Sebastian Ruthström & Axel Ohlson (h1, kl 18.40)
19.10 F 4x400m / FINAL  
19.40 P 4x400m / FINAL  

 

 


















 
 
 
 
>