Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 19 oktober 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter



Tidsprogram med svenska ögon


Nedanstående sammanställning redovisar det av Europeiska Friidrottsförbundet fastställda "slutliga" tidsprogrammet.

Observera dock att ändringar i det s k definitiva tidsprogrammet erfarenhetsmässigt görs ända in i det sista. Oftast är ändringarna marginella, dvs det kan handla om flyttningar 5-10-15 minuter i någon riktning för vissa grenar.

I tablån har det svenska deltagandet prickats in.

(Naturligtvis är det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp och på 5000m är det "final direkt".)

 

Uppdaterat: 20 juli 2019

 
TORSDAG 18 JULI  
09.55 P Slägga / kval 1 Hugo Sörby (direktkval 72.00)
10.00 P Stav / kval  
10.30 F Sjukamp / 100m häck Klara Rådbo (h2, kl 10.37), 
    Lovisa Karlsson (h3, kl 10.44)
11.08 P 110m häck / försök Benjamin Tinglöf (h2, kl 11.15)(topp-3 + 4 tider)
11.20 P Slägga / kval 2 Ivar Moisander (direktkval 72.00)
11.30 F Sjukamp / höjd Klara Rådbo (gr1), Lovisa Karlsson (gr2)
11.48 F 100m / försök Kajsa Kjellergren (h4, kl 12.09)(topp-4 + 4 tider)
12.28 P 100m / försök  
12.30 F Tresteg / kval Olivia Bojang (gr1)(direktkval 13.10)
12.45 F Diskus / kval 1 Caisa-Marie Lindfors, Daniella Persson (direktkval 51.00)
13.00 P Kula / kval Arvid Mägi Theorin (gr1)(direktkval 19.25)
13.20 F 400m / försök  
13.55 F Diskus / kval 2 Ella Andersson (direktkval 51.00)
-    
16.04 F Sjukamp / kula Lovisa Karlsson (gr1), Klara Rådbo (gr2)
16.15 F 800m / försök Lovisa Bivstedt (h2, kl 16.23)(topp-3 + 4 tider)
16.50 P 1500m / försök  
17.08 F Höjd / kval Klara Frykholm (gr1)(direktkval 183)
17.12 F 100m / semi  
17.15 F Spjut / kval 1  
17.38 P 100m / semi  
18.00 F 1500m / försök  
18.20 P Längd / kval  
18.25 F Sjukamp / 200m Klara Rådbo (h1, kl 18.25), 
    Lovisa Karlsson (h2, kl 18.31)
18.30 F Spjut / kval 2  
18.50 P 3000m / försök  
     
FREDAG 19 JULI  
09.50 P Diskus / kval 1  
10.00 P Tiokamp / 100m Emil Uhlin (h1, kl 10.00)
10.02 F Sjukamp / längd Klara Rådbo (gr1), Lovisa Karlsson (gr2)
10.05 F Stav / kval Gabriella Jönsson (gr2)(direktkval 4.15).
10.35 P 800m / försök  
11.05 P 3000m hinder / försök Omar Nuur (h1, kl 11.05)(topp-5 + 5 tider)
11.07 P Diskus / kval 2  
11.35 P Tiokamp / längd Emil Uhlin (gr1)
11.48 F 100m häck / försök Tilde Johansson (h2, kl 11.55)(topp-2 + 2 tider)
12.19 P 110m häck / semi
 
12.25 F Slägga / kval 1  
12.30 P Höjd / kval  
12.41 F 800m / semi Lovisa Bivstedt (s1, kl 12.41)(topp-3 + 2 tider)
13.13 P 400m häck / försök Johan Claeson (h1, kl 13.13), 
    Carl Bengtström (h2, kl 13.20), 
    Gustav Karlsson (h4, kl 13.34)(topp-3 + 4 tider)
13.15 P Tiokamp / kula Emil Uhlin (gr1)
13.40 F Slägga / kval 2  
13.48 F 400m häck / försök  
-    
15.05 F Sjukamp / spjut 1 Lovisa Karlsson
16.15 P 200m / försök  
16.25 F Sjukamp / spjut 2 Klara Rådbo
16.30 P Tiokamp / höjd Emil Uhlin
17.00 F 400m / semi  
17.05 P Längd / FINAL  
17.20 P 400m / försök  
17.50 F Diskus / FINAL Caisa-Marie Lindfors, Daniella Persson, Ella Andersson
17.52 F 200m / försök Wilma Rosenquist (h1, kl 17.52)(topp-3 + 4 tider)
18.30 F Sjukamp / 800m Lovisa Karlsson, Klara Rådbo
18.45 P Kula / FINAL  
18.58 F 3000m / försök Vera Sjöberg & Elsa Wallenius (h1, kl 18.58), 
    Tilda Östberg (h2, kl 19.16)(topp-5 + 5 tider)
19.35 P Slägga / FINAL  
19.48 P Tiokamp / 400m Emil Uhlin (h1, kl 19.48)
20.19 P 100m / FINAL  
20.35 F 100m / FINAL  
     
LÖRDAG 20 JULI  
09.40 P Tiokamp / 110m häck Emil Uhlin (h1, kl 09.40)
10.10 F Längd / kval Lovisa Karlsson (gr1), Tilde Johansson (gr2)
    (direktkval 6.35)
10.20 P Tiokamp / diskus 1  
10.40 F 200m / semi Wilma Rosenquist (s1, kl 10.40)(topp-3 + 2 tider)
11.10 P 200m / semi  
11.30 F Kula / kval Axelina Johansson (gr1), 
    Caisa-Marie Lindfors (gr2)(direktkval 15.40)
11.40 P Tiokamp / diskus 2 Emil Uhlin
12.00 F 4x400m / försök  
12.30 P 4x400m / försök  
13.00 P Spjut / kval 1  
12.40 P Tiokamp / stav 1  
13.25 P Tiokamp / stav 2 Emil Uhlin
14.10 P Spjut / kval 2  
-    
16.05 P Tresteg / kval Tobias Carlryd (gr1),
    Carl af Forselles (gr2)(direktkval 15.70)
16.10 P Tiokamp / spjut 1 Emil Uhlin
16.25 F Höjd / FINAL  
16.35 P 3000m / FINAL  
16.50 F 400m häck / semi  
17.15 P 400m häck / semi Carl Bengtström (s1, kl 17.15), 
    Johan Claeson & Gustav Karlsson (s2, kl 17.22)
    (topp-3 + 2 tider)
17.33 F 3000m hinder / FINAL Emilia Lillemo
17.35 P Tiokamp / spjut 2 Emil Uhlin
17.50 P Stav / FINAL  
18.00 F 800m / FINAL  
18.15 P 1500m / FINAL  
18.19 F Tresteg / FINAL  
18.25 F 200m / FINAL  
18.35 P 200m / FINAL  
18.44 F Slägga / FINAL  
18.46 F 400m / FINAL  
19.00 P 400m / FINAL  
19.16 F 100m häck / FINAL Tilde Johansson
19.31 P 110m häck / FINAL  
19.45 P Tiokamp / 1500m Emil Uhlin
     
SÖNDAG 21 JULI  
10.00 F 10000m gång / FINAL  
10.05 P Diskus / FINAL  
10.30 F Kula / FINAL  
11.05 P 10000m gång / FINAL  
11.18 F Längd / FINAL Tilde Johansson
12.05 F 400m häck / FINAL  
12.14 P Spjut / FINAL  
12.20 P 400m häck / FINAL Carl Bengtström
12.30 F 3000m / FINAL  
12.52 F 4x100m / försök Sverige (h1, kl 12.52)(topp-2 + 2 tider)
13.17 P 4x100m / försök Sverige (h1, kl 13.17)(topp-2 + 2 tider)
-    
15.54 P 3000m hinder / FINAL Omar Nuur
15.56 F Stav / FINAL Gabriella Jönsson
    (hopphöjder 3.91-4.06-4.16-4.26-4.36 + 5 cm)
16.12 P Höjd / FINAL  
16.20 P 5000m / FINAL Emil Millán de la Oliva
16.37 P Tresteg / FINAL Carl af Forselles
16.47 F 4x100m / FINAL Sverige
17.00 P 4x100m / FINAL Sverige
17.25 F 5000m / FINAL  
17.45 F Spjut / FINAL  
18.00 P 800m / FINAL  
18.33 F 1500m / FINAL  
18.50 F 4x400m / FINAL  
19.25 P 4x400m / FINAL  

 

 


















 
 
 
 
>