Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 19 september 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Tidsprogram med svenska ögon

 

Nedanstående sammanställning redovisar det av Internationella Friidrottsförbundet fastställda "slutliga" tidsprogrammet.

Observera dock att ändringar i det s k "definitiva" tidsprogrammet erfarenhetsmässigt görs ända in i det sista. Oftast är ändringarna marginella, dvs det kan handla om flyttningar 5-10-15 minuter i någon riktning för ett antal grenar.

(Naturligtvis är det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp är det "final direkt".)

 

Uppdaterat: 11 juli 2008

 
TISDAG 8 JULI  
09.00 F 3000m hinder / försök Klara Bodinson (h2, kl 09.15)
09.00 P Diskus / kval 1 Johnny Karlsson
09.35 F 400m / försök Moa Hjelmer (h1, kl 09.35)
    Josefin Magnusson (h2, kl 09.41)
09.45 P Kula / kval Simon Gustafsson 
10.10 P 400m / försök  
10.20 P Diskus / kval 2  
11.00 F 100m / försök  Isabelle Eurenius (h1, kl 11.00)
    Caroline Lundahl (h8, kl 11.49)
11.00 P Längd / kval  
11.40 F Slägga / kval 1  
12.00 P 100m / försök Oskar Åhberg (h3, kl 12.14)
    Benjamin Olsson (h4, kl 12.21) 
13.00 F Slägga / kval 2  
-    
17.00 P 800m / försök Johan Svensson (h1, kl 17.00)
    Robin Rohlén (h3, kl 17.14)
17.00 F Höjd / kval Victoria Dronsfield, Ellen Björklund
17.05 F Spjut / kval 1 Anna Wessman
17.45 F 800m / försök Sofia Öberg (h3, kl 17.59)
17.50 F Tresteg / kval  
18.20 P 1500m / försök  
18.25 F Spjut / kval 2  
18.35 P Kula / FINAL Simon Gustafsson
18.50 F 100m / semi  
19.15 P 100m / semi Benjamin Olsson (s1, kl 19.15)
19.40 F 5000m / FINAL  
     
ONSDAG 9 JULI  
09.00 P Tiokamp / 100m  
09.00 P Spjut / kval 1  
09.25 P 400m häck / försök  
09.30 F Stav / kval
Petra Olsen, Madeleine Nilsson 
10.05 P Tiokamp / längd  
10.15 F 400m häck / försök Emilia Granqvist (h1, kl 10.15)
    Frida Persson (h3, kl 10.29)
10.25 P Spjut / kval 2 Kim Amb, Joni Kaartinen 
10.45 F 10000m gång / FINAL  
11.30 P Tiokamp / kula  
-    
17.00 P Tiokamp / höjd  
17.00 F Slägga / FINAL  
17.20 P 800m / semi Robin Rohlén (s2, kl 17.27)
17.45 F 400m / semi Moa Hjelmer (s1, kl 17.45) 
    Josefin Magnusson (s3, kl 17.57)
18.05 P Längd / FINAL  
18.05 P 400m / semi  
18.10 F Kula / kval  
18.25 F 800m / semi Sofia Öberg (s3, kl 18.39)
18.50 P 10000m / FINAL Mikael Ekvall
18.50 P Diskus / FINAL Johnny Karlsson
19.35 P Tiokamp / 400m  
19.55 F 100m / FINAL  
20.10 P 100m / FINAL Benjamin Olsson
     
TORSDAG 10 JULI  
09.00 P Tiokamp / 110m häck  
09.20 P 3000m hinder / försök   
09.30 P Stav / kval  
09.50 F 200m / försök Sofia Hellberg-Jonsén (h2, kl 09.56)
09.50 P Tiokamp / diskus 1  
10.00 P Tresteg / kval  
10.35 P 200m / försök Alexander Nordkvist (h5, kl 10.59) 
    Carlos Fröjd (h7, kl 11.11)
11.00 P Tiokamp / diskus 2  
11.30 F 100m häck / försök Emma Tuvesson (h1, kl 11.30)
12.10 F 400m häck / semi Frida Persson (s2, kl 12.17)
12.25 P Slägga / kval 1 Markus Johansson
12.50 P Tiokamp / stav  
13.45 P Slägga / kval 2  
-    
17.00 P Tiokamp / spjut 1  
17.20 F Höjd / FINAL Ellen Björklund
17.30 F Kula / FINAL  
17.40 P 400m häck / semi   
18.00 P Tiokamp / spjut 2  
18.05 F 200m / semi Sofia Hellberg-Jonsén
18.25 P 200m / semi Alexander Nordkvist, Carlos Fröjd
18.30 F Tresteg / FINAL  
18.45 F 3000m hinder / FINAL  
19.05 P 400m / FINAL   
19.05 F Spjut / FINAL Anna Wessman
19.20 P 1500m / FINAL  
19.40 F 400m / FINAL  
20.00 P Tiokamp / 1500m  
     
FREDAG 11 JULI  
09.00 F Sjukamp / 100m häck Andrea Nybäck (h1, kl 09.00)
    Frida Linde (h3, kl 09.12)
09.20 F Diskus / kval 1 Hanna Erlandsson
09.25 P 110m häck / försök Markus Sparrman (h5, kl 09.53)
    Amir Shaker (h8, kl 10.14)
09.45 F Sjukamp / höjd Frida Linde, Andrea Nybäck
10.15 F 1500m / försök Nathalie Rohlén (h1, kl 10.15)
10.15 F Längd / kval Caroline Lundahl
10.40 F Diskus / kval 2 Matilda Gunnarsson
10.45 P 10000m gång / FINAL  
-    
17.00 P Höjd / kval  
17.00 F Stav / FINAL Petra Olsen
17.05 F 100m häck / semi Emma Tuvesson (s3, kl 17.19)
17.10 F Sjukamp / kula Frida Linde, Andrea Nybäck
17.30 F 4x100m / försök Sverige (h2, kl 17.37)
17.50 P Tresteg / FINAL  
17.55 P 4x100m / försök Sverige (h2, kl 18.02)
18.20 F 400m häck / FINAL Frida Persson
18.30 P 400m häck / FINAL  
18.40 P Spjut / FINAL  
18.45 F Sjukamp / 200m Andrea Nybäck (h1, kl 18.45)
    Frida Linde (h2, kl 18.51)
19.15 F 800m / FINAL Sofia Öberg
19.25 P 800m / FINAL  
19.40 F 200m / FINAL  
19.55 P 200m / FINAL  
     
LÖRDAG 12 JULI  
15.00 F Sjukamp / längd Frida Linde, Andrea Nybäck
15.00 P Slägga / FINAL Markus Johansson
16.15 P Stav / FINAL  
16.40 F 4x400m / försök  
16.45 F Sjukamp / spjut 1 Frida Linde, Andrea Nybäck
17.00 P 4x400m / försök  
17.35 P 110m häck / semi  
17.40 F Längd / FINAL  
17.45 F Sjukamp / spjut 2 Frida Linde, Andrea Nybäck
17.55 F 100m häck / FINAL Emma Tuvesson
18.10 F 3000m / FINAL  
18.25 F 4x100m / FINAL Sverige
18.40 P 4x100m / FINAL Sverige
19.00 F Sjukamp / 800m Frida Linde, Andrea Nybäck
     
SÖNDAG 13 JULI  
16.00 P Höjd / FINAL  
16.05 P 3000m hinder / FINAL  
16.05 F Diskus / FINAL  
16.30 P 110m häck / FINAL  
16.35 P 5000m / FINAL  
17.00 F 1500m / FINAL  
17.15 F 4x400m / FINAL  
17.35 P 4x400m / FINAL  

 

 
 
 
 
 
>