Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 17 juli 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Tidsprogram med svenska ögon


Nedanstående sammanställning redovisar det av Internationella Friidrottsförbundet fastställda "slutliga" tidsprogrammet.

Observera dock att ändringar i det s k definitiva tidsprogrammet erfarenhetsmässigt görs ända in i det sista. Oftast är ändringarna marginella, dvs det kan handla om flyttningar 5-10-15 minuter i någon riktning för vissa grenar.

Tiderna nedan är angivna i svenska klockslag, som är en timme efter tiden i Tammerfors.

I tablån har det svenska deltagandet prickats in.

(Naturligtvis är det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp och på distanser från 5000m och uppåt är det givet med "final direkt".)

 

Uppdaterat: 14 juli 2018


 
TISDAG 10 JULI  
08.00 F Spjut / kval 1  
08.05 P Tiokamp / 100m  
08.10 P Kula / kval 1  
08.30 F 3000m hinder / försök  
08.50 P Tiokamp / längd  
09.20 F Spjut / kval 2  
09.24 P Kula / kval 2  
09.25 P 1500m / försök  
10.00 F 800m / försök  
10.20 P Längd / kval  
10.45 P Tiokamp / kula  
10.50 P 100m / försök Henrik Larsson (h5, kl 11.18)(topp-3 + 6 tider)
-    
15.00 P Tiokamp / höjd  
15.15 F Stav / kval Lisa Gunnarsson (gr1), 
    Linnea Jönsson (gr2) (direktkval 4.25)
15.45 F Diskus / kval 1 Caisa-Marie Lindfors (direktkval 53.00)
15.50 F 400m / försök  
16.40 F 5000m / FINAL  
17.05 F Diskus / kval 2  
17.10 P Kula / FINAL  
17.15 P Tiokamp / 400m  
17.50 P 10000m / FINAL  
     
ONSDAG 11 JULI  
08.00 P Tiokamp / 110m häck  
08.30 P 110m häck / försök  
08.50 P Tiokamp / diskus 1  
09.15 F Kula / kval 1  
09.30 F 400m häck / försök  
10.00 P Tiokamp / diskus 2  
10.20 P 400m / försök  
10.30 F Kula / kval 2 Axelina Johansson (direktkval 15.50)
11.20 P Slägga / kval 1 Ragnar Carlsson (direktkval 74.00)
11.27 F 100m / försök  
11.40 P Tiokamp / stav  
12.40 P Slägga / kval 2  
-    
15.30 P Tiokamp / spjut 1  
15.35 F Kula / FINAL  
15.40 P 110m häck / semi  
16.00 P Stav / kval Armand Duplantis (gr1)(direktkval 5.35)
16.10 F 800m / semi  
16.40 P Tiokamp / spjut 2  
16.50 P 100m / semi Henrik Larsson (s2, kl 16.58)(topp-2 + 2 tider)
16.55 P Längd / FINAL  
17.25 F 400m / semi  
17.50 F Spjut / FINAL  
17.55 F 3000m / FINAL  
18.25 P Tiokamp / 1500m  
19.05 P 100m / FINAL Henrik Larsson
     
TORSDAG 12 JULI  
08.30 F Sjukamp / 100m häck Erika Wärff (h1, kl 08.30), Ida Thunberg (h4, kl 08.51)
08.40 F Slägga / kval 1 Jennifer Quick (direktkval 62.00)
09.00 P 3000m hinder / försök  
09.18 F Längd / kval Amanda Hansson (gr1)(direktkval 6.25)
09.30 F Sjukamp / höjd Erika Wärff (gr1), Ida Thunberg (gr2)
09.35 P 400m häck / försök Anton Bertilsson (h1, kl 09.35),
    Carl Bengtström (h4, kl 09.56)(topp-3 + 6 tider)
09.55 F Slägga / kval 2  
10.30 P 200m / försök Kasper Kadestål (h4, kl 10.51), 
    Henrik Larsson (h5, kl 10.58)(topp-4 + 4 tider)
-    
16.55 F Sjukamp / kula Erika Wärff & Ida Thunberg (gr1)
17.00 F 100m / semi  
17.20 F Stav / FINAL Lisa Gunnarsson
17.25 P 200m / semi Henrik Larsson (s1, kl 17.25), 
    Kasper Kadestål (s2, kl 17.32)(topp-2 + 2 tider)
17.50 F 400m häck / semi  
18.15 F Sjukamp / 200m Ida Thunberg (h1, kl 18.15), Erika Wärff (h2, kl 18.21)
18.20 P Höjd / kval  
18.35 F Diskus / FINAL  
18.40 P 400m / semi  
19.10 F 400m / FINAL  
19.25 P 1500m / FINAL  
19.48 F 800m / FINAL  
20.02 P 110m häck / FINAL  
20.15 F 100m / FINAL  
     
FREDAG 13 JULI  
08.30 P Spjut / kval 1  
08.35 F 100m häck / försök Amanda Hansson (h3, kl 08.49)(topp-3 + 6 tider)
09.00 F Sjukamp / längd Ida Thunberg (gr1)
09.25 P 800m / försök  
09.45 P Spjut / kval 2  
10.20 F 1500m / försök  
10.40 F Höjd / kval Maja Nilsson (gr2)(direktkval 1.84)
11.00 F 200m / försök  
11.10 F Sjukamp / spjut 1 Ida Thunberg
12.20 F Sjukamp / spjut 2  
-    
16.50 P Slägga / FINAL Ragnar Carlsson
17.00 P Tresteg / kval  
17.05 F 4x100m / försök  
17.30 P 4x100m / försök  
18.00 F Sjukamp / 800m Ida Thunberg (h3, kl 18.16)
18.28 P 400m häck / semi Carl Bengtström (s1, kl 18.28)(topp-2 + 2 tider)
18.43 F Längd / FINAL Amanda Hansson
19.02 F 200m / semi  
19.26 F 400m häck / FINAL  
19.35 P 400m / FINAL  
19.45 F 3000m hinder / FINAL  
20.20 P 200m / FINAL Henrik Larsson (ej start)
     
LÖRDAG 14 JULI  
08.30 P Diskus / kval 1  
08.35 F 10000m gång / FINAL  
09.00 F Tresteg / kval Fatima Koné (gr1)(direktkval 13.20)
09.40 P Höjd / FINAL  
09.45 F 10000m gång / FINAL  
09.50 P Diskus / kval 2  
10.50 F 4x400m / försök  
11.15 P 4x400m / försök  
-    
12.20 F Slägga / FINAL  
12.50 P Stav / FINAL Armand Duplantis
12.55 F 100m häck / semi  
13.30 P 800m / semi  
13.59 P Tresteg / FINAL  
14.05 F 200m / FINAL  
14.20 P 5000m / FINAL  
14.25 P Spjut / FINAL  
14.52 P 400m häck / FINAL  
15.04 F 4x100m / FINAL  
15.40 P 4x100m / FINAL  
     
SÖNDAG 15 JULI  
12.30 F Höjd / FINAL Maja Nilsson
12.35 F 100m häck / FINAL  
12.40 P Diskus / FINAL  
12.45 P 3000m hinder / FINAL  
13.00 F Tresteg / FINAL  
13.15 F 1500m / FINAL  
13.34 P 800m / FINAL  
13.58 F 4x400m / FINAL  
14.28 P 4x400m / FINAL  

 




 



















































































 
>