Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 5 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


OS Athina 2004

 

Tidsprogram med svenska ögon


Uppdaterat: 27 augusti 2004


Nedan redovisas den senaste (sista??) versionen av det kompletta tidsprogrammet (angivet i "svenska tider") med aviserat svenskt deltagande infört.

Naturligtvis är den svenska medverkan i semifinaler och finaler inte given på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast på 10000m och längre sträckor samt i mångkamp är det "final direkt".
 

ONSDAG 18 AUGUSTI OBS: Antika stadion i Olympia!
07.30 K Kula/kval  
09.00 M Kula/kval  
15.00 K Kula/FINAL  
16.30 M Kula/FINAL  
     
FREDAG 20 AUGUSTI  
08.00 M 20 km gång/FINAL  
08.15 M Slägga/kval 1  
08.30 K Sjukamp/100mH Carolina Klüft
08.55 M Tresteg/kval Christian Olsson
09.40 K Sjukamp/höjd Carolina Klüft
09.45 M Slägga/kval 2  
09.50 K 100m/försök  
-    
18.30 K Sjukamp/kula Carolina Klüft
18.35 M 1500m/försök  
19.05 K 100m/kvart  
19.20 M Höjd/kval Stefan Holm, Staffan Strand, Linus Thörnblad
19.50 K Sjukamp/200m Carolina Klüft
20.20 M 400m/försök  
20.30 K Diskus/kval 1 Anna Söderberg
21.00 K 800m/försök  
21.35 M 10000m/FINAL  
21.50 K Diskus/kval 2  
22.15 K 5000m/försök  
     
LÖRDAG 21 AUGUSTI  
08.00 M Diskus/kval 1  
08.05 K 400m häck/försök  
08.45 K 400m/försök  
09.00 K Sjukamp/längd Carolina Klüft
09.30 M Diskus/kval 2  
09.35 M 100m/försök  
-    
17.30 K Sjukamp/spjut 1 Carolina Klüft
18.00 K Stav/kval  
18.40 M 100m/kvart  
18.45 K Sjukamp/spjut 2  
19.20 K 100m/semi  
19.35 K Tresteg/kval  
19.40 K 800m/semi  
20.10 K Diskus/FINAL  
20.15 M 400m/semi  
20.40 K Sjukamp/800m Carolina Klüft
21.05 M 3000m hinder/försök Mustafa Mohamed
21.55 K 100m/FINAL  
     
SÖNDAG 22 AUGUSTI  
17.00 K Marathon/FINAL  
18.30 M Höjd/FINAL Stefan Holm
18.35 K 100m häck/försök Jenny Kallur, Susanna Kallur
19.10 M Tresteg/FINAL Christian Olsson
19.55 M 100m/semi  
20.15 M Slägga/FINAL  
20.20 K 400m häck/semi  
20.50 M 1500m/semi  
21.15 K 400m/semi  
22.10 M 100m/FINAL  
     
MÅNDAG 23 AUGUSTI  
08.00 K 20 km gång/FINAL  
08.10 K Slägga/kval 1  
08.15 M Tiokamp/100m  
09.15 M Tiokamp/längd  
09.40 K Slägga/kval 2  
10.00 K 200m/försök  
11.10 M Tiokamp/kula  
-    
17.30 M Tiokamp/höjd  
17.45 K Tresteg/FINAL  
18.00 K 100m häck/semi Susanna Kallur
18.30 M 400m häck/försök  
19.20 M Diskus/FINAL  
19.25 K 200m/kvart  
19.55 K 800m/FINAL  
20.05 M 400m/FINAL  
20.20 M Tiokamp/400m  
21.00 K 5000m/FINAL  
     
TISDAG 24 AUGUSTI  
08.00 M Tiokamp/110m häck  
08.35 M 110m häck/försök Robert Kronberg
09.00 M Tiokamp/diskus 1  
09.20 M 200m/försök Johan Wissman
10.30 M Tiokamp/diskus 2  
12.00 M Tiokamp/stav  
-    
18.30 M Tiokamp/spjut 1  
18.45 M Längd/kval  
19.00 M 200m/kvart Johan Wissman
19.30 K 1500m/försök  
19.55 K Stav/FINAL  
20.00 M Tiokamp/spjut 2  
20.05 M 400m häck/semi  
20.40 M 3000m hinder/FINAL Mustafa Mohamed
21.05 K 200m/semi  
21.30 K 100m häck/FINAL  
21.50 K 400m/FINAL  
22.05 M Tiokamp/1500m  
22.40 M 1500m/FINAL  
     
ONSDAG 25 AUGUSTI  
18.00 K Spjut/kval 1  
18.15 M Stav/kval Patrik Kristiansson
18.55 M 5000m/försök  
19.25 K Spjut/kval 2  
20.00 M 800m/försök  
20.20 K Längd/kval Carolina Klüft
20.55 K 400m häck/FINAL  
21.10 K Slägga/FINAL  
21.15 M 110m häck/kvart Robert Kronberg
21.50 M 200m/semi  
22.20 K 200m/FINAL  
     
TORSDAG 26 AUGUSTI  
19.00 K Höjd/kval  
19.20 M Längd/FINAL  
19.25 M Spjut/kval 1  
19.30 K 1500m/semi  
20.00 M 110m häck/semi Robert Kronberg
20.25 M 800m/semi  
20.50 M Spjut/kval 2  
21.00 K 4x100m/försök  
21.30 M 400m häck/FINAL  
21.50 M 200m/FINAL  
     
FREDAG 27 AUGUSTI  
06.00 M 50 km gång/FINAL  
-    
19.00 M Stav/FINAL  
19.05 K Längd/FINAL Carolina Klüft
19.10 M 4x100m/försök  
19.35 K 4x400m/försök  
19.55 K Spjut/FINAL  
20.00 M 4x400m/försök  
20.30 M 110m häck/FINAL  
20.50 K 10000m/FINAL  
21.45 K 4x100m/FINAL  
     
LÖRDAG 28 AUGUSTI  
19.00 K Höjd/FINAL  
19.30 K 1500m/FINAL  
19.40 M Spjut/FINAL  
19.50 M 800m/FINAL  
20.05 M 5000m/FINAL  
20.45 M 4x100m/FINAL  
21.00 K 4x400m/FINAL  
21.25 M 4x400m/FINAL  
     
SÖNDAG 29 AUGUSTI  
17.00 M Marathon/FINAL  

 

>