Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 21 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Tidsprogram med svenska ögon


Sammanställningen redovisar det av Internationella Friidrottsförbundet fastställda "slutliga" tidsprogrammet.

Observera dock att ändringar i det "definitiva" tidsprogrammet erfarenhetsmässigt görs ända in i det sista. Oftast är ändringarna marginella, dvs det kan handla om flyttningar 5-10-15 minuter i någon riktning för ett antal grenar.

I programmet nedan har sedan lagts in det svenska deltagande som anmälts.

(Naturligtvis är deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp och på sträckor från 5000m och uppåt är det "final direkt".)

 

Uppdaterat: 9 augusti 2012

 
FREDAG 3 AUGUSTI  
11.00 M Kula / kval   
11.05 K Sjukamp / 100m häck Jessica Samuelsson (h3, kl 11.21)
11.25 K Tresteg / kval  
11.40 K 100m / förkval  
12.15 M 400m häck / försök  
12.15 K Sjukamp / Höjd Jessica Samuelsson (gr2)
12.20 M Slägga / kval 1  
13.00 K 400m / försök Moa Hjelmer (h5, kl 13.32, topp-3 + 3 tider)
13.45 M Slägga / kval 2  
14.00 M 3000m hinder / försök  
-    
20.00 K Sjukamp / kula Jessica Samuelsson (gr1)
20.05 K 100m / försök  
20.10 K Diskus / kval 1  
20.50 M Längd / kval Michel Tornéus (gr1)
21.05 M 1500m / försök  
21.30 M Kula / FINAL  
21.35 K Diskus / kval 2  
21.45 K Sjukamp / 200m Jessica Samuelsson (h4, kl 22.09)
22.25 K 10000m / FINAL  
     
LÖRDAG 4 AUGUSTI  
11.00 M 100m / förkval  
11.05 K Sjukamp / Längd Jessica Samuelsson (gr1)
11.20 K Stav / kval  Angelica Bengtsson (gr1)
11.35 M 400m / försök  
12.35 K 3000m hinder / försök  
12.40 K Sjukamp / Spjut 1 Jessica Samuelsson
13.30 M 100m / försök  
13.55 K Sjukamp / Spjut 2  
-    
18.00 M 20 km gång / FINAL  
20.00 M 400m häck / semi  
20.30 K Diskus / FINAL  
20.35 K 100m / semi  
20.55 M Längd / FINAL Michel Tornéus
21.05 K 400m / semi  
21.35 K Sjukamp / 800m Jessica Samuelsson
22.15 M 10000m / FINAL  
22.55 K 100m / FINAL  
     
SÖNDAG 5 AUGUSTI  
12.00 K Marathon / FINAL Isabellah Andersson
-    
20.00 K 400m häck / försök  
20.05 M Höjd / kval  
20.35 K Tresteg / FINAL  
20.45 M 100m / semi  
21.15 M 1500m / semi   
21.20 M Slägga / FINAL  
21.40 M 400m / semi  
22.10 K 400m / FINAL  
22.25 M 3000m hinder / FINAL  
22.50 M 100m / FINAL  
     
MÅNDAG 6 AUGUSTI  
11.00 M Diskus / kval 1  
11.05 K 100m häck / försök  
11.45 K Kula / kval  
11.50 M 800m / försök  
12.25 M Diskus / kval 2  
12.45 K 1500m / försök  
-    
20.00 K Stav / FINAL  
20.15 K Kula / FINAL  
20.20 K 200m / försök  
21.15 K 400m häck / semi  
21.45 M 400m häck  / FINAL  
22.05 K 3000m hinder / FINAL  
22.30 M 400m / FINAL  
     
TISDAG 7 AUGUSTI  
11.00 K Spjut / kval 1  
11.10 M 110m häck / försök  
11.45 M Tresteg / kval  
11.55 K 5000m / försök  
12.25 K Spjut / kval 2  
12.50 M 200m / försök  
-    
20.00 M Höjd / FINAL  
20.05 K Längd / kval  
20.15 K 100m häck / semi  
20.45 M Diskus / FINAL  
20.55 M 800m / semi  
21.25 K 200m / semi  
22.00 K 100m häck / FINAL  
22.15 M 1500m / FINAL  
     
ONSDAG 8 AUGUSTI  
11.00 M Stav / kval Alhaji Jeng (direktgräns 5.70)
11.00 K Slägga / kval 1  
11.10 M Tiokamp / 100m  
11.45 M 5000m / försök  
12.10 M Tiokamp / Längd  
12.25 K Slägga / kval 2  
12.35 K 800m / försök  
13.50 M Tiokamp / Kula  
-    
19.00 M Tiokamp / Höjd  
20.05 M Spjut / kval 1  
20.15 M 110m häck / semi  
20.45 K 1500m / semi  
21.05 K Längd / FINAL  
21.10 M 200m / semi  
21.35 M Spjut / kval 2 Kim Amb (direktgräns 82.00)
21.45 K 400m häck / FINAL  
22.00 K 200m / FINAL  
22.15 M 110m häck / FINAL  
22.30 M Tiokamp / 400m  
     
TORSDAG 9 AUGUSTI  
10.00 M Tiokamp / 110m häck  
10.30 K Höjd / kval Emma Green Tregaro, Ebba Jungmark (gräns 1.96)
10.55 M Tiokamp / Diskus 1  
12.35 M 4x400m / försök  
13.55 M Tiokamp / Stav  
-    
19.30 M Tiokamp / Spjut 1  
20.20 M Tresteg / FINAL  
20.30 K 800m / semi  
20.40 M Tiokamp / spjut 2  
21.00 M 800m / FINAL  
21.20 K 4x100m / försök  
21.55 M 200m / FINAL  
22.00 K Spjut / FINAL  
22.20 M Tiokamp / 1500m  
     
FREDAG 10 AUGUSTI  
20.00 M Stav / FINAL  
20.10 K 4x400m / försök  
20.35 K Slägga / FINAL  
20.45 M 4x100m / försök  
21.05 K 5000m / FINAL  
21.40 K 4x100m / FINAL  
21.55 K 1500m / FINAL  
22.20 M 4x400m / FINAL  
     
LÖRDAG 11 AUGUSTI  
10.00 M 50 km gång / FINAL  
-    
18.00 K 20 km gång / FINAL  
20.00 K Höjd / FINAL Emma Green Tregaro
20.20 M Spjut / FINAL  
20.30 M 5000m / FINAL  
21.00 K 800m / FINAL  
21.25 K 4x400m / FINAL  
22.00 M 4x100m / FINAL  
     
SÖNDAG 12 AUGUSTI  
12.00 M Marathon / FINAL  
     

 

 
>