Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 14 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Tidsprogram med svenska ögon


Sammanställningen redovisar det av Internationella Friidrottsförbundet fastställda "slutliga" tidsprogrammet uttryckt i "svenska tider"

Observera dock att ändringar i det "definitiva" tidsprogrammet erfarenhetsmässigt görs ända in i det sista. Oftast är ändringarna marginella, dvs det kan handla om flyttningar 5-10-15 minuter i någon riktning för ett antal grenar.

Eftersom Rio de Janeiro ligger fem timmar efter centraleuropeisk tid kommer "förmiddagspassen" att vår tid gå på eftermiddagen och "kvällspassen" att pågå mitt i natten (normalt 01.30-04.00).

Observera att den traditionella uppdelningen i "försöks- och finalpass" luckrats upp genom att varje förmiddagspass innehåller en eller ett par finaler samtidigt som en hel del kval genomförs på kvällspassen.

I programmet har det svenska deltagande som anmälts lagts in.

(Naturligtvis är deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp och på sträckor från 10000m och uppåt är det "final direkt".)

 

Uppdaterat: 19 augusti 2016



FREDAG 12 AUGUSTI  
14.30 M Diskus / kval 1 Daniel Ståhl (direktkval 65.50)
14.35 K Sjukamp / 100m häck  
15.05 K Kula / kval  
15.10 M 800m / försök  
15.50 K Sjukamp / Höjd  
15.55 M Diskus / kval 2 Axel Härstedt (direktkval 65.50)
16.10 K 10000m / FINAL Sarah Lahti (37 startande!!)
16.55 K 100m / förkval  
-    
20.30 M 20 km gång  
-    
01.30 K 1500m / försök Meraf Bahta (h3, kl 01.46, topp-6 + 6 tider)
01.35 K Sjukamp / kula  
01.40 K Slägga / kval 1  
02.05 M 400m / försök  
02.20 M Längd / kval Michel Tornéus (gr1, direktkval 8.15)
03.00 K Kula / FINAL  
03.05 K Sjukamp / 200m  
03.10 K Slägga / kval 2  
03.40 K 100m / försök  
     
LÖRDAG 13 AUGUSTI  
14.30 M 100m / förkval  
14.40 K Tresteg / kval  
15.05 K 3000m hinder / försök Charlotta Fougberg (h1, kl 15.05)(topp-3 + 6 tider)
15.50 M Diskus / FINAL Axel Härstedt
16.00 K 400m / försök  
16.45 K Sjukamp / längd  
17.00 M 100m / försök  
-    
01.00 K Sjukamp / spjut 1  
01.20 M Stav / kval Melker Svärd Jacobsson (återbud)
01.30 M 400m / semi  
01.50 M Längd / FINAL  
02.00 K 100m / semi  
02.15 K Sjukamp / spjut 2  
02.25 M 10000m / FINAL  
03.05 M 800m / semi  
03.35 K 100m / FINAL  
03.53 K Sjukamp / 800m  
     
SÖNDAG 14 AUGUSTI  
14.30 K Marathon / FINAL  
-    
01.30 M Höjd / kval  
01.35 K 400m / semi  
01.55 K Tresteg / FINAL  
02.00 M 100m / semi  
02.30 K 1500m / semi  Meraf Bahta (s2, kl 02.37)(topp5 + 2 tider)
03.00 M 400m / FINAL  
03.25 M 100m / FINAL  
     
MÅNDAG 15 AUGUSTI  
14.30 M Tresteg / kval  
14.35 K 200m / försök  
15.25 M 3000m hinder / försök  
15.40 K Slägga / FINAL  
16.15 K 3000m hinder / FINAL  
16.35 M 400m häck / försök  
-    
01.30 K Diskus / kval 1  
01.35 M Stav / FINAL  
01.40 M 110m häck / försök  
02.30 K 400m häck / försök  
02.50 K Diskus / kval 2  
03.25 M 800m / FINAL  
03.45 K 400m / FINAL  
     
TISDAG 16 AUGUSTI  
14.30 K 5000m / försök  
14.45 K Stav / kval Angelica Bengtsson (gr1),
    Michaela Meijer (gr2)(direktkval 4.60)
14.50 M Tresteg / FINAL  
15.30 M 1500m / försök  
16.05 K 100m häck / försök Susanna Kallur (h1, kl 16.05)(topp3 + 6 tider)
16.20 K Diskus / FINAL  
16.50 M 200m / försök  
-    
01.30 M Höjd / FINAL  
01.35 K Spjut / kval 1  
01.40 M 110m häck / semi  
02.05 K Längd / kval Khaddi Sagnia (gr2)(direktkval 6.75)
02.10 K 400m häck / semi  
02.35 M 400m häck / semi  
02.50 K Spjut / kval 2  
03.00 K 200m / semi  
03.30 K 1500m / FINAL Meraf Bahta
03.45 M 110m häck / FINAL  
     
ONSDAG 17 AUGUSTI  
14.30 M Tiokamp / 100m  
14.40 M Slägga / kval 1  
15.05 M 5000m / försök  
15.35 M Tiokamp / längd  
15.55 K 800m / försök Lovisa Lindh (h8, kl 16.44)(topp-2 + 8 tider)
16.05 M Slägga / kval 2  
16.50 M 3000m hinder / FINAL  
17.15 M Tiokamp / Kula  
-    
22.45 M Tiokamp / Höjd  
01.30 M Spjut / kval 1 Kim Amb (direktkval 83.00)
01.45 K 100m häck / semi  
02.15 K Längd / FINAL  
02.20 M Tiokamp / 400m  
02.55 M Spjut / kval 2  
03.00 M 200m / semi  
03.30 K 200m / FINAL  
03.55 K 100m häck / FINAL  
     
TORSDAG 18 AUGUSTI  
14.30 M Tiokamp / 110m häck  
14.55 M Kula / kval  
15.00 K Höjd / kval Erika Kinsey (gr1), Sofie Skoog (gr2)(direktkval 1.94)
15.25 M Tiokamp / diskus 1  
16.20 K 4x100m / försök  
16.40 M 4x100m / försök  
16.40 M Tiokamp / diskus 2  
17.00 M 400m häck / FINAL  
18.25 M Tiokamp / stav  
-    
23.35 M Tiokamp / spjut 1  
00.45 M Tiokamp / spjut 2  
01.30 M Kula / FINAL  
01.45 M 1500m / semi  
02.10 K Spjut / FINAL  
02.15 K 800m / semi Lovisa Lindh (s2, kl 02.21)(topp-2 + 2 tider)
02.45 M Tiokamp / 1500m  
03.15 K 400m häck / FINAL  
03.30 M 200m / FINAL  
     
FREDAG 19 AUGUSTI  
13.00 M 50 km gång / FINAL  
19.30 K 20 km gång / FINAL  
-    
01.30 K Stav / FINAL  
01.40 K 4x400m / försök  
02.05 M Slägga / FINAL  
02.10 M 4x400m / försök  
02.40 K 5000m / FINAL  
03.15 K 4x100m / FINAL  
03.35 M 4x100m / FINAL  
     
LÖRDAG 20 AUGUSTI  
01.30 K Höjd / FINAL Sofie Skoog
01.55 M Spjut / FINAL  
02.00 M 1500m / FINAL  
02.15 K 800m / FINAL  
02.30 M 5000m / FINAL  
03.00 K 4x400m / FINAL  
03.35 M 4x400m / FINAL  
     
SÖNDAG 21 AUGUSTI  
14.30 M Marathon / FINAL  
     

 

























































 
>