Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 5 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Tidsprogram med svenska ögon


Nedanstående sammanställning redovisar det av Europeiska Friidrottsförbundet fastställda "slutliga" tidsprogrammet (inkl uppdatering 12 juli).

I tablån finns det svenska deltagandet inprickat.

(Naturligtvis är det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Final direkt förutom mångkamp och på distanser från 3000m och uppåt blir det p g a måttligt antal anmälda även i flickornas 1500m och tresteg.)

 

Uppdaterat: 16 juli 2016

 
 
TORSDAG 14 JULI  
07.00 F Sjukamp / 100m häck Erika Wärff (h3, kl 07.12),
    Ida Thunberg (h4, kl 09.18)
07.05 P Kula / kval  
07.35 F 5000m gång / FINAL  
07.40 P Slägga / kval 1 Ragnar Carlsson (direktkval 72.00)
07.55 F Sjukamp / höjd Erika Wärff (gr2), Ida Thunberg (gr2)
08.20 P 100m / försök Henrik Larsson (h2, kl 08.26),
    Michael Nyabako (h4, kl 08.38)(topp-4 + 4 tider)
09.00 F 100m / försök  
09.10 P Slägga / kval 2 Patrik Lindstedt (direktkval 72.00)
09.40 F 400m / försök  
-    
14.30 F Diskus / kval 1  
14.40 P Höjd / kval Simon Wiklund (gr2)(direktkval 2.11)
15.10 F Sjukamp / kula Erika Wärff (gr1), Ida Thunberg (gr2)
15.30 F 800m / försök  
15.45 F Diskus / kval 2  
16.00 P Längd / kval  
16.10 P 100m / semi Michael Nyabako (s1, kl 16.10),
    Henrik Larsson (s3, kl 16.22)(topp-2 + 2 tider)
16.40 F 100m / semi  
16.50 F Stav / kval  
17.00 P Spjut / kval 1  
17.10 P 1500m / försök  
17.40 F Sjukamp / 200m Erika Wärff (h2, kl 17.46), 
    Ida Thunberg (h3, kl 17.52)
18.10 P Spjut / kval 2  
18.15 F 2000m hinder / försök Sara Gunnarsson (h1, kl 18.15), 
    Mika Söderström (h2, kl 18.27)(topp-5 + 5 tider)
18.50 P 3000m / FINAL  
     
FREDAG 15 JULI  
07.00 P Stav / kval  
07.05 F Sjukamp / längd Erika Wärff (gr1), Ida Thunberg (gr2)
07.35 F 400m häck / försök  
08.10 P 400m häck / försök  
08.45 P 800m / försök  
08.50 F Höjd / kval Maja Nilsson (gr1)(direktkval 1.78)
09.25 F 100m häck / försök Victoria Almerén Hansson (h1, kl 09.25),
    Amanda Hansson (h4, kl 09.43)(topp-3 + 4 tider)
09.35 F Kula / kval Axelina Johansson (gr1)(direktkval 16.20)
10.00 P 110m häck / försök Joel Bengtsson (h4, kl 10.18)(topp-3 + 4 tider)
-    
13.30 F Sjukamp / spjut 1 Ida Thunberg
14.10 F 100m häck / semi Amanda Hansson (s1, kl 14.10), Victoria
    Almerén Hansson (s2, kl 14.16)(topp-3 + 2 tider)
14.20 F Tresteg / FINAL Fatima Koné, Klara Ekelund
14.30 P 110m häck / semi Joel Bengtsson (s2, kl 14.36)(topp-3 + 2 tider)
14.45 F Sjukamp / spjut 2 Erika Wärff
14.55 F 800m / semi  
15.15 P 2000m hinder / försök  
15.45 P Kula / FINAL  
15.55 F 200m / försök  
16.05 P Slägga / FINAL Ragnar Carlsson, Patrik Lindstedt
16.30 P 200m / försök Kasper Kadestål (h3, kl 16.42), 
    Henrik Larsson (h5, kl 16.54)(topp-4 + 4 tider)
17.10 F 400m / semi  
17.15 P Längd / FINAL  
17.25 P 400m / försök Carl Bengtström (h1, kl 17.25)(topp-2 + 2 tider)
17.45 F Sjukamp / 800m Erika Wärff, Ida Thunberg
17.50 F Diskus / FINAL  
18.15 F 3000m / FINAL Frida Karlsson
18.40 F 100m / FINAL  
18.55 P 100m / FINAL Henrik Larsson
     
LÖRDAG 16 JULI  
07.00 F Spjut / kval 1  
07.15 P Tiokamp / 100m  
07.50 P 10000m gång / FINAL  
08.00 P Tiokamp / längd  
08.20 F Spjut / kval 2  
09.10 F 1000m stafett / försök  
09.30 P Tiokamp / kula  
09.45 P Diskus / kval 1  
10.05 P 1000m stafett / försök Sverige (h2, kl 10.20)(topp-2 + 4 tider)
10.30 F Längd / kval Lovisa Karlsson (gr1), (direktkval 6.20).
11.10 P Diskus / kval 2  
-    
14.00 F Stav / FINAL  
14.05 P Tiokamp / höjd  
14.10 F 400m häck / semi  
14.30 P 400m häck / semi  
14.40 F Slägga / FINAL  
14.45 F 200m / semi  
15.05 P 200m / semi Henrik Larsson (s1, kl 15.05),
    Kasper Kadestål (s2, kl 15.11)(topp-2 + 2 tider)
15.25 P Tresteg / kval  
15.30 P 800m / semi  
15.55 F 100m häck / FINAL Amanda Hansson
16.05 P 110m häck / FINAL Joel Bengtsson
16.15 F 800m / FINAL  
16.20 P Höjd / FINAL Simon Wiklund
16.25 P Tiokamp / 400m  
16.35 P Spjut / FINAL  
16.50 F 2000m hinder / FINAL Mika Söderström
16.55 F Kula / FINAL  
17.10 F 400m / FINAL  
17.25 P 400m / FINAL  
17.40 P 1500m / FINAL  
17.55 F 200m / FINAL  
18.05 P 200m / FINAL Henrik Larsson, Kasper Kadestål
     
SÖNDAG 17 JULI  
07.00 P Tiokamp / 110m häck  
07.55 P Tiokamp / diskus   
10.10 P Tiokamp / stav  
-    
14.00 P Diskus / FINAL  
14.15 F Längd / FINAL Lovisa Karlsson
14.35 F Höjd / FINAL Maja Nilsson
15.15 F 400m häck / FINAL  
15.40 P 400m häck / FINAL  
15.50 P Tiokamp / spjut  
16.10 P 800m / FINAL  
16.15 P Stav / FINAL  
16.35 P Tresteg / FINAL  
16.40 F 1500m / FINAL Vilma Jonsson
17.15 P 2000m hinder / FINAL  
17.50 F Spjut / FINAL  
17.55 P Tiokamp / 1500m  
18.30 F 1000m stafett / FINAL  
19.00 P 1000m stafett / FINAL Sverige

 

 


















 
 
 
 
>