Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 21 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Tidsprogram med svenska ögon

 

Nedanstående sammanställning redovisar det av Europeiska Friidrottsförbundet fastställda "slutliga" tidsprogrammet.

Observera dock att ändringar i det s k definitiva tidsprogrammet erfarenhetsmässigt görs ända in i det sista. Oftast är ändringarna marginella, dvs det kan handla om flyttningar 5-10-15 minuter i någon riktning för vissa grenar.

Tiderna nedan är angivna i svenska klockslag, som är lika med tiden i Győr.

I tablån har det svenska deltagandet prickats in.

(Naturligtvis är det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp och på distanser från 3000m och uppåt är det givet med "final direkt".)

 

 

Uppdaterat: 7 juli 2018

 
 
TORSDAG 5 JULI  
10.00 F Slägga kval 1 Hillevi Carlsson (gr1, direktkval 65.00)
10.03 F Sjukamp / 100m häck Tuvalisa Rosenquist (h1, kl 10.03),
    Klara Rådbo (h3, kl 10.17)
10.30 F 5000m gång / FINAL  
11.05 F Sjukamp / höjd Klara Rådbo & Tuvalisa Rosenquist (gr1)
11.13 F 400m / försök  
11.23 F Slägga / kval 2  
11.48 P 100m / försök  
12.23 F 100m / försök  
12.45 P Spjut / kval 1  
12.58 P 400m / försök  
13.10 P Kula / kval Arvid Mägi Theorin (gr1, direktkval 19.00)
14.05 P Spjut / kval 2  
-    
17.40 P Höjd / kval  
17.55 P Diskus / kval 1  
18.06 F 800m / försök Gaël De Coninck (h4, kl 18.30), 
    Lovisa Bivstedt (h6, kl 18.46)(topp-3 + 6 tider)
18.06 F Längd / kval Tilde Johansson (gr2, direktkval 6.15)
18.46 P 1500m / försök  
18.50 F Sjukamp / kula Klara Rådbo (gr1), Tuvalisa Rosenquist (gr2)
19.05 F Stav / kval Gabriella Jönsson (gr1), Sandra Alvero (gr2)
    (direktkval 3.95)
19.06 P 100m / semi  
19.25 P 3000m / FINAL Emil Millán de la Oliva
19.38 P Tresteg / kval Carl af Forselles (gr1, direktkval 14.75)
19.40 F 100m / semi  
19.41 P Diskus / kval 2  
20.08 F Sjukamp / 200m Tuvalisa Rosenquist (h1, kl 20.08),
    Klara Rådbo (h2, kl 20.15)
20.33 F 2000m hinder / försök Ellinor Aurell (h1, kl 20.33)
    Malin Jonson (h2, kl 20.45)(topp-5 + 5 tider)
     
FREDAG 6 JULI  
10.00 F Sjukamp / längd Klara Rådbo (gr1), Tuvalisa Rosenquist (gr2)
10.05 P Stav / kval Emil Carlsson (gr1) (direktkval 5.00)
10.05 P 110m häck / försök Thomas Jones (h4, kl 10.26)(topp-4 + 4 tider)
10.40 P 10000m gång / FINAL  
11.15 P Slägga / kval 1  
11.40 F 1500m / försök  
12.00 P 400m häck / försök Johan Claeson (h1, kl 12.00)(topp-3 + 4 tider)
12.10 F Höjd / kval  
12.12 F Kula / kval  
12.35 P Slägga / kval 2  
12.42 F 400m häck / försök  
13.22 P 800m / försök Anton Axelsson (h4, kl 13.29)(topp-3 + 4 tider)
-    
16.00 F Sjukamp / spjut 1 Klara Rådbo
17.00 P 110m häck / semi Thomas Jones
17.05 F Längd / FINAL Tilde Johansson
17.10 F Sjukamp / spjut 2 Tuvalisa Rosenquist
17.28 F 200m / försök Kajsa Kjellergren (h3, kl 17.42), Wilma
    Rosenquist (h4, kl 17.49) (topp-3 + 4 tider)
18.03 P 200m / försök  
18.20 P Diskus / FINAL  
18.25 P Kula / FINAL Arvid Mägi Theorin
18.38 F 3000m / FINAL  
18.53 P 400m / semi  
19.20 F Sjukamp / 800m Klara Rådbo, Tuvalisa Rosenquist
19.48 F 400m / semi  
19.50 P Tresteg / FINAL Carl af Forselles
19.57 F Slägga / FINAL Hillevi Carlsson
20.09 F 100m / FINAL  
20.26 F 800m / semi Lovisa Bivstedt (s1, kl 20.26), 
    Gaël De Coninck (s2, kl 20.33)(topp-2 + 2 tider)
20.47 P 100m / FINAL  
21.03 P 2000m hinder / försök Omar Nuur (h1, kl 21.03)(topp-5 + 5 tider)
     
LÖRDAG 7 JULI  
09.50 F Diskus / kval 1  
10.00 P Tiokamp / 100m Carl af Forselles & Benjamin Tinglöf (h5, kl 10.20)
10.05 P Längd / kval  
10.35 F 100m häck / försök  
11.08 F Diskus / kval 2  
11.20 P 200m / semi  
11.25 P Tiokamp / längd Benjamin Tinglöf (gr1), Carl af Forselles (gr2)
11.44 F 200m / semi Wilma Rosenquist (s1, kl 11.44), Kajsa
    Kjellergren (s2, kl 11.52)(topp-3 + 2 tider)
12.12 P 1000m stafett / försök  
12.30 F Spjut / kval 1  
12.32 F 1000m stafett / försök Sverige (h2, kl 12.42)
12.50 P Tiokamp / kula Benjamin Tinglöf (gr1), Carl af Forselles (gr2)
13.50 F Spjut / kval 2  
-    
17.00 P Slägga / FINAL  
17.05 F Stav / FINAL Sandra Alvero
17.15 P Tiokamp / höjd Carl af Forselles (gr1), Benjamin Tinglöf (gr2)
17.30 P 400m häck / semi Johan Claeson (s1, kl 17.30)(topp-3 + 2 tider)
18.05 F 400m häck / semi  
18.20 F Kula / FINAL  
18.29 F 2000m hinder / FINAL Ellinor Aurell
18.40 P 400m / FINAL  
18.40 F 400m / FINAL  
18.56 F 100m häck / semi  
19.27 P 1500m / FINAL  
19.42 F 200m / FINAL  
19.43 P Spjut / FINAL  
19.45 P Höjd / FINAL  
19.49 P 200m / FINAL  
19.50 F Tresteg / kval Maja Åskag (direktkval 12.60
20.02 P 800m / semi  
20.28 P Tiokamp / 400m Carl af Forselles (h2, kl 20.33), 
    Benjamin Tinglöf (h3, kl 20.38)
21.00 P 110m häck / FINAL  
21.18 F 800m / FINAL Gaël De Coninck
     
SÖNDAG 8 JULI  
10.00 P Tiokamp / 110m häck Benjamin Tinglöf (h4, kl 10.15)
10.55 P Tiokamp / diskus 1 Benjamin Tinglöf
12.15 P Tiokamp / diskus 2  
13.30 P Tiokamp / stav 1 Benjamin Tinglöf
14.00 P Tiokamp / stav 2  
-    
16.00 P Tiokamp / spjut 1 Benjamin Tinglöf
17.00 P Längd / FINAL  
17.15 P Tiokamp / spjut 2  
17.25 P Stav / FINAL  
18.20 F 400m häck / FINAL  
18.30 F Spjut / FINAL  
18.35 F Tresteg / FINAL Maja Åskag
18.37 P 400m häck / FINAL Johan Claeson
18.53 P 800m / FINAL  
19.10 F 1500m / FINAL  
19.35 P 2000m hinder / FINAL Omar Nuur
19.48 F Höjd / FINAL  
19.54 F 100m häck / FINAL  
20.08 P Tiokamp / 1500m Benjamin Tinglöf
20.15 F Diskus / FINAL  
20.42 F 1000m stafett / FINAL  
20.58 P 1000m stafett / FINAL  

 

 


















 
 
 
 
>