Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 19 oktober 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


 

Tidsprogram
med svenska ögon

Nedanstående sammanställning redovisar det av Internationella Friidrottsförbundet IAAF fastställda "slutliga" tidsprogrammet.

Observera dock att ändringar i det s k "definitiva" tidsprogrammet erfarenhetsmässigt görs ända in i det sista. Oftast är ändringarna marginella, dvs det kan handla om flyttningar 5-10-15 minuter i någon riktning för ett antal grenar.

(Naturligtvis är det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp är det "final direkt".)

 

Uppdaterat: 9 juli 2011
 

ONSDAG 6 JULI  
09.00 P Diskus / kval 1 Viktor Gardenkrans (kvalgr 57.25)
09.05 F 100m häck / försök  
09.10 P Längd / kval Johan Taléus, Simon Karlén (kvalgr 7.35)
09.50 P 800m / försök Andreas Almgren (h5, kl 10.18, topp-3 +3 tider)
10.15 F Kula / kval Fanny Roos (kvalgr 14.00)
10.25 P Diskus / kval 2  
10.50 F 1500m / försök  
11.10 F Höjd / kval  
11.15 P Åttakamp / 100m Fredrick Ekholm (h3, kl 11.25) 
11.40 F 400m / försök  
12.05 P Åttakamp / längd Fredrick Ekholm (gr1)
12.25 P 100m / heat Erik Hagberg (h12, kl 13.31, topp-2 + NOLL tider)
-    
16.00 F Spjut / kval 1  
16.05 P 2000m hinder / försök  
16.10 P Åttakamp / kula Fredrick Ekholm (gr2)
16.35 P 400m / heat  
16.55 F Tresteg / kval Khaddi Sagnia, Lynn Johnson (kvalgr 12.85)
17.20 K Spjut / kval 2 Sofi Flinck (kvalgr 50.00)
17.30 F 100m / heat  
18.10 F Kula / FINAL Fanny Roos
18.30 P Åttakamp / 400m Fredrick Ekholm (h2, kl 18.35)
18.45 P Diskus / FINAL Viktor Gardenkrans
18.55 F 400m häck / heat  
19.20 P 400m häck / heat  
19.55 F 3000m / FINAL  
     
TORSDAG 7 JULI  
09.00 P Kula / kval Viktor Gardenkrans (kvalgr 19.20)
09.05 P 3000m / heat  
09.15 P Slägga / kval 1  
09.45 P Åttakamp / 110m häck
Fredrick Ekholm (h4, kl 10.03)
10.00 F Stav / kval Alissa Söderberg (kvalgr 3.90)
10.15 F 800m / försök Betty Strandberg (h3, kl 10.31, topp-4 + 4 tider)
10.40 P Slägga / kval 2 Anders Eriksson (kvalgr 70.00)
10.45 P Åttakamp / höjd Fredrick Ekholm
11.15 P 1500m / heat  
11.40 P 110m häck / heat  
12.30 F 400m häck / semi  
-    
16.00 F 100m häck / semi  
16.05 P Åttakamp / spjut Fredrick Ekholm
16.15 P Höjd / kval  
16.25 P 400m / semi  
16.45 P Kula / FINAL   
16.50 K 100m / semi  
17.15 P 800m / semi Andreas Almgren (s2, kl 17.23, topp-2 + 2 tider)
17.40 P 100m / semi  
18.00 P Längd / FINAL Johan Taléus, Simon Karlén
18.05 P Åttakamp / 1000m Fredrick Ekholm
18.15 F Spjut / FINAL Sofi Flinck
18.30 F 400m / semi  
18.55 P 400m häck / semi  
19.15 F 100m / FINAL  
19.30 F 100m häck / FINAL  
19.45 P 100m / FINAL  
     
FREDAG 8 JULI  
09.00 F Slägga / kval 1  
09.05 F Sjukamp / 100m häck Sofia Linde (h1, kl 09.05), Elise Malmberg (h5, kl 09.29)
09.30 P Stav / kval Melker Svärd Jacobsson, Anders Andreasson (kvalgr 4.85)
09.35 F 200m / försök  
10.10 F Sjukamp / höjd Sofia Linde, Elise Malmberg
10.25 F Slägga / kval 2  
10.30 F 2000m hinder / heat  
11.00 P 200m / försök  
-    
16.00 P Tresteg / kval  
16.00 F Diskus / kval 1  
16.05 F Höjd / FINAL  
16.10 F Sjukamp / kula Sofia Linde, Elise Malmberg
16.15 F 5000m gång / FINAL  
17.00 P 110m häck / semi  
17.15 F Diskus / kval 2 Emma Ljungberg (kvalgr 48.50)
17.30 F Sjukamp / 200m Sofia Linde, Elise Malmberg
17.50 F Tresteg / FINAL Khaddi Sagnia, Lynn Johnson
17.55 F 800m / semi Betty Strandberg (s3, kl 18.11, topp-2 + 2 tider)
18.25 P 2000m hinder / FINAL  
18.30 P Slägga / FINAL Anders Eriksson
18.50 P 400m / FINAL   
19.05 F 400m / FINAL  
19.25 P 110m häck / FINAL  
     
LÖRDAG 9 JULI  
09.00 F Längd / kval Khaddi Sagnia (kvalgr 6.00)
09.00 P Spjut / kval 1 Axel Lönegren (kvalgr 70.00)
09.45 P 10000m gång / FINAL  
10.25 P Spjut / kval 2  
10.45 F Sjukamp / längd Sofia Linde, Elise Malmberg
10.55 F 1000m stafett / heat  
11.30 P 1000m stafett / heat  
12.20 F Sjukamp / spjut gr 1 Sofia Linde, Elise Malmberg
13.40 F Sjukamp / spjut gr 2  
-    
16.00 F Diskus / FINAL  
16.05 F Stav / FINAL Alissa Söderberg
16.10 F 200m / semi  
16.20 P Höjd / FINAL  
16.40 P 200m / semi  
17.00 P Tresteg / FINAL  
17.10 F Sjukamp / 800m Sofia Linde, Elise Malmberg
17.45 F 400m häck / FINAL  
17.45 F Slägga / FINAL  
18.00 P 400m häck / FINAL  
18.15 F 1500m / FINAL  
18.35 P 800m / FINAL  
     
SÖNDAG 10 JULI  
15.00 P Stav / FINAL Melker Svärd Jacobsson
15.05 F 2000m hinder / FINAL  
15.20 F Längd / FINAL Khaddi Sagnia
15.30 F 200m / FINAL  
15.45 P 3000m / FINAL  
16.00 P Spjut / FINAL  
16.10 P 200m / FINAL  
16.30 F 800m / FINAL  
16.45 P 1500m / FINAL  
17.15 F 1000m stafett / FINAL  
17.35 P 1000m stafett / FINAL  

 

 
 
 
 
 
>