Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 21 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter



Tidsprogram med svenska ögon


Nedanstående sammanställning redovisar det av Internationella Friidrottsförbundet fastställda "slutliga" tidsprogrammet.

Observera dock att ändringar i det s k definitiva tidsprogrammet erfarenhetsmässigt görs ända in i det sista. Oftast är ändringarna marginella, dvs det kan handla om flyttningar 5-10-15 minuter i någon riktning för vissa grenar.

Eftersom Cali i Colombia ligger sju timmar efter centraleuropeisk tid kommer försökspassen att vår tid gå sen eftermiddag / tidig kväll och finalpassen att pågå mitt i natten (normalt 00.00-04.00).

I tablån kommer det svenska deltagandet prickas in.

(Naturligtvis är det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp och på distanser från 5000m och uppåt (även 3000m för flickor) är det "final direkt".)

 

Uppdaterat: 19 juli 2015


Onsdag Torsdag Fredag Lördag Söndag
 
ONSDAG 15 JULI  
16.30 P Tiokamp/100m Jakob Samuelsson (h1, kl 16.30)
16.40 P Kula / kval Wictor Petersson (gr2, direktkval 19.45)
16.55 P 100m / försök  
17.20 P Tiokamp / längd Jakob Samuelsson (gr2)
17.30 F Diskus / kval 1  
17.50 P 1500m / försök  
18.10 F Höjd / kval  
18.15 F 100m häck / försök  
18.45 F Diskus / kval 2 Anna Karlsson (direktkval 47.50)
18.50 P 400m / försök  
19.00 P Tiokamp / kula Jakob Samuelsson (gr1)
19.10 P Längd / kval  
19.40 F 400m / försök  
-    
24.00 P Tiokamp / höjd Jakob Samuelsson (gr2)
00.00 F Spjut / kval 1 Carolin Näslund (direktkval 52.00)
00.10 P 400m häck / försök  
00.55 F 400m häck / försök Amanda Holmberg (h2, kl 01.01)
01.20 F Spjut / kval 2 Maja Gustavsson (direktkval 52.00)
01.20 P Tresteg / kval  
01.25 P 100m / semi  
01.50 F 2000m hinder / försök  
02.15 P Kula / FINAL Wictor Petersson
02.25 P Tiokamp / 400m Jakob Samuelsson
02.45 F Diskus / FINAL Anna Karlsson
02.55 P 800m / försök Warsame Doley (h2, 03.02)
03.35 F 3000m / FINAL  
04.00 P 100m / FINAL  
     
TORSDAG 16 JULI  
16.30 P Tiokamp / 110m häck Jakob Samuelsson (h1, kl 16.30)
16.35 F Kula / kval  
17.00 P Höjd / kval  
17.05 P 3000m / försök Suldan Hassan (h2, kl 17.20)
17.15 P Tiokamp / diskus 1 Jakob Samuelsson
17.40 F 100m / försök  
18.25 P Tiokamp / diskus 2  
18.35 F 1500m / försök  
19.05 F 800m / försök  
19.45 P 110m häck / försök Max Hrelja (h1, kl 19.45)
19.50 P Slägga / kval 1  
20.00 P Tiokamp / stav Jakob Samuelsson (gr1)
20.30 F 400m häck / semi Amanda Holmberg (s1, kl 20.30)
21.00 P Slägga / kval 2  
-    
24.00 P Tiokamp / spjut 1 Jakob Samuelsson
00.05 F Stav / kval Elienor Werner (gr2, direktkval 3.95)
00.15 F 100m häck / semi  
00.40 P 400m / semi  
01.10 F 100m / semi  
01.15 P Tiokamp / spjut 2  
01.30 P Längd / FINAL  
01.35 P 800m / semi Warsame Doley (s1, kl 01.35)
02.05 F 400m / semi  
02.30 F Kula / FINAL  
02.35 F Spjut / FINAL  
02.40 P 400m häck / semi  
03.05 F 100m / FINAL  
03.20 P Tiokamp / 1500m Jakob Samuelsson
03.50 F 100m häck / FINAL  
     
FREDAG 17 JULI  
16.30 F Sjukamp / 100m häck Bianca Salming (h2, kl 16.36),
    Emelie Nyman Wänseth (h4, kl 16.48)
16.35 P Diskus / kval 1 Wictor Petersson (direktkval 58.50)
16.45 P Stav / kval Armand Duplantis (gr1, direktkval 4.95)
16.50 F Tresteg / kval Fanny Ernestam (gr1, direktkval 12.80)
17.05 P 2000m hinder / försök Leo Magnusson (h1, kl 17.05), 
    Simon Sundström (h2, kl 17.17)
17.35 F 200m / försök  
17.35 F Sjukamp / höjd Bianca Salming & Emelie Nyman Wänseth (gr1)
17.50 P Diskus / kval 2  
18.35 P 200m / försök  
-    
24.00 F Sjukamp / kula Bianca Salming & Emelie Nyman Wänseth (gr1)
00.10 F Slägga / kval 1  
01.05 P 110m häck / semi Max Hrelja (s2, kl 01.12)
01.10 F Slägga / kval 2 Grete Ahlberg (direktkval 63.00)
01.25 P Tresteg / FINAL  
01.30 F 800m / semi  
01.45 F Höjd / FINAL  
01.50 F Sjukamp / 200m Bianca Salming (h1, kl 01.50), 
    Emelie Nyman Wänseth (h3, kl 02.02)
02.25 P 1500m / FINAL  
02.35 P Slägga / FINAL  
02.50 F 2000m hinder / FINAL  
03.10 F 400m / FINAL  
03.25 P 400m / FINAL  
03.50 P 110m häck / FINAL Max Hrelja
     
LÖRDAG 18 JULI  
16.30 P Spjut / kval 1 Rasmus Eriksson (direktkval 73.00)
16.45 P 10000m gång / FINAL  
17.00 F Sjukamp / längd Bianca Salming, Emelie Nyman Wänseth
17.55 P Spjut / kval 2 Gustav Eichmüller (direktkval 73.00)
18.00 F 5000m gång / FINAL  
18.45 Mix 4x400m / försök  
18.50 F Längd / kval Kaiza Karlén (gr2, direktkval 610)
19.15 F Sjukamp / spjut 1  
20.45 F Sjukamp / spjut 2 Bianca Salming, Emelie Nyman Wänseth
-    
24.00 P Diskus / FINAL Wictor Petersson
00.05 F Stav / FINAL Elienor Werner
00.10 F Tresteg / FINAL Fanny Ernestam
00.15 F 200m / semi  
00.45 P 200m / semi  
01.05 P Höjd / FINAL  
01.15 F Sjukamp / 800m Bianca Salming & Emelie Nyman Wänseth (h4, kl 01.36)
01.45 F Slägga / FINAL  
01.55 F 400m häck / FINAL Amanda Holmberg
02.15 P 400m häck / FINAL  
02.35 F 1500m / FINAL  
03.00 P 800m / FINAL  
     
SÖNDAG 19 JULI  
22.00 P Stav / FINAL Armand Duplantis
22.10 P Spjut / FINAL  
22.30 F 200m / FINAL  
22.35 F Längd / FINAL Kaiza Karlén
22.45 P 200m / FINAL  
23.05 F 800m / FINAL  
23.30 P 3000m / FINAL Suldan Hassan
23.50 P 2000m hinder / FINAL Leo Magnusson
24.15 Mix 4x400m / FINAL  
     

 

 











































 
 
 
 
>