Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 21 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


VM Saint Denis 2003

 

Tidsprogram med svenska ögon


Uppdaterat: 21 augusti 2003


Nedanstående sammanställning redovisar det kompletta slutliga tidsprogrammet (angivet i "svenska tider") med det anmälda svenska deltagandet infört. I några fall finns fortfarande skadebetingade frågetecken om det verkligen kommer att bli start.

Naturligtvis är det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast på 10000m och längre sträckor samt i mångkamp är det "final direkt".

LÖRDAG 23 AUGUSTI  
08.30 M Kula/kval  
08.30 M 20 km gång/FINAL  
08.45 K Sjukamp/100mH Carolina Klüft
09.30 M Slägga/kval 1  
09.45 K Sjukamp/höjd Carolina Klüft
10.30 K 100m/försök  
10.45 M Tresteg/kval Christian Olsson
11.00 M Slägga/kval 2  
14.00 INVIGNING  
16.10 K Diskus/kval 1 Anna Söderberg
16.10 K Sjukamp/kula Carolina Klüft
16.35 M 400m/försök Jimisola Laursen
16.40 K Stav/kval  
17.25 K 800m/försök  
17.40 M Höjd/kval Stefan Holm, Staffan Strand
17.55 K Diskus/kval 2 Anna Söderberg
18.00 M 1500m/försök  
18.30 K Sjukamp/200m Carolina Klüft
19.00 M 3000m hinder/försök Mustafa Mohamed
19.25 M Kula/FINAL  
19.40 K 100m/kvart  
20.15 K 10000m/FINAL  
     
SÖNDAG 24 AUGUSTI  
09.30 K 20 km gång/FINAL Monica Svensson
09.45 M Diskus/kval 1  
10.00 K 400m häck/försök  
10.30 K Sjukamp/längd Carolina Klüft
11.20 K 400m/försök  
11.35 M Diskus/kval 2  
15.00 K Sjukamp/spjut 1 Carolina Klüft
15.30 M 100m/försök Patrik Lövgren
16.00 K Tresteg/kval Camilla Johansson
16.55 K 100m/semi  
17.00 K Sjukamp/spjut 2 Carolina Klüft
17.10 M 400m/semi Jimisola Laursen
17.40 K 800m/semi  
18.00 M 100m/kvart Patrik Lövgren
18.35 K Sjukamp/800m Carolina Klüft
19.00 M 10000m/FINAL  
19.45 K 100m/FINAL  
     
MÅNDAG 25 AUGUSTI  
18.00 M Slägga/FINAL  
18.25 K Stav/FINAL  
18.50 M Höjd/FINAL Stefan Holm, Staffan Strand
19.05 M 100m/semi Patrik Lövgren
19.20 K 100m häck/försök Susanna Kallur
19.55 M Tresteg/FINAL Christian Olsson
20.05 K 400m häck/semi  
20.20 K Diskus/FINAL Anna Söderberg
20.35 K 400m/semi  
21.05 M 1500m/semi  
21.30 K 100m häck/kvart Susanna Kallur
22.10 M 100m/FINAL Patrik Lövgren
     
TISDAG 26 AUGUSTI  
10.00 M Tiokamp/100m  
10.05 K Slägga/kval 1 Cecilia Nilsson
10.45 K 200m/försök  
11.00 M Tiokamp/längd  
12.00 K Slägga/kval 2 Cecilia Nilsson
12.45 M Tiokamp/kula  
18.00 M Tiokamp/höjd  
18.15 M 400m häck/försök Mikael Jakobsson
18.45 M Stav/kval Patrik Kristiansson
19.05 K 5000m/försök  
19.30 K Tresteg/FINAL Camilla Johansson
19.50 M Diskus/FINAL  
20.00 K 200m/kvart  
20.30 K 100m häck/semi Susanna Kallur
20.45 K 800m/FINAL  
21.00 M Tiokamp/400m  
21.35 M 3000m hinder/FINAL Mustafa Mohamed
21.50 M 400m/FINAL Jimisola Laursen
     
ONSDAG 27 AUGUSTI  
07.50 M 50 km gång/FINAL Bengt Bengtsson, Fredrik Svensson
10.00 M Tiokamp/110m häck  
10.30 K Kula/kval  
10.40 M 110m häck/försök Robert Kronberg, Philip Nossmy
10.55 M Tiokamp/diskus 1  
12.20 M 200m/försök Johan Wissman
12.25 M Tiokamp/diskus 2  
14.00 M Tiokamp/stav  
17.35 M Tiokamp/spjut 1  
18.25 M Längd/kval  
18.50 K 200m blinda  
18.55 K Kula/FINAL  
19.00 M 400m blinda  
19.25 K 100m häck/FINAL Susanna Kallur
19.30 M Tiokamp/spjut 2  
19.40 K 200m/semi  
20.00 M 200m/kvart Johan Wissman
20.30 M 400m häck/semi Mikael Jakobsson
21.00 M 1500m/FINAL  
21.15 K 1500m/försök  
22.00 K 400m/FINAL  
22.15 M Tiokamp/1500m  
     
TORSDAG 28 AUGUSTI  
17.00 K Spjut/kval 1  
18.00 M 200m handikapp  
18.20 M 400m handikapp  
18.30 M Stav/FINAL Patrik Kristiansson
18.45 M 5000m/försök Erik Sjöqvist
18.55 K Spjut/kval 2  
19.35 M 110m häck/kvart Robert Kronberg, Philip Nossmy
19.45 K Längd/kval  
20.35 M 800m/försök Rizak Dirshe
20.45 K Slägga/FINAL Cecilia Nilsson
21.25 M 200m/semi Johan Wissman
21.45 K 200m/FINAL  
22.00 K 400m häck/FINAL  
     
FREDAG 29 AUGUSTI  
18.30 M Spjut/kval 1  
18.45 K Höjd/kval Kajsa Bergqvist
18.55 K 800m rullstol  
19.10 M 1500m rullstol  
20.00 M Längd/FINAL  
20.05 M 110m häck/semi Robert Kronberg, Philip Nossmy
20.25 M Spjut/kval 2  
20.40 M 800m/semi Rizak Dirshe
21.00 M 200m/FINAL Johan Wissman
21.15 K 4x100m/försök Sverige
21.35 K 1500m/semi  
22.05 M 400m häck/FINAL Mikael Jakobsson
     
LÖRDAG 30 AUGUSTI  
14.20 M Marathon/FINAL  
16.40 K Spjut/FINAL  
17.10 M 4x100m/försök  
18.00 M 110m häck/FINAL Robert Kronberg, Philip Nossmy
18.05 K Längd/FINAL  
18.15 K 4x400m/försök  
18.35 K 5000m/FINAL  
18.55 M 4x400m/försök  
19.25 M 4x100m/semi  
19.45 K 4x100m/FINAL Sverige
     
SÖNDAG 31 AUGUSTI  
14.20 K Marathon/FINAL Marie Söderström-Lundberg, Lena Gavelin
16.45 K Höjd/FINAL Kajsa Bergqvist
16.50 M Spjut/FINAL  
17.30 M 800m/FINAL Rizak Dirshe
17.50 M 4x100m/FINAL  
18.20 K 1500m/FINAL  
18.40 M 5000m/FINAL Erik Sjöqvist
19.10 K 4x400m/FINAL  
19.35 M 4x400m/FINAL  

 

>