Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 5 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


VM Helsinki, FIN 2005

 

Tidsprogram med svenska ögon


Uppdaterat: 12 augusti 2005


Nedanstående sammanställning redovisar det kompletta slutliga tidsprogrammet (angivet i "svenska tider") med det anmälda svenska deltagandet infört.

Observera att den 3 augusti gjordes ett stort antal justeringar jämfört med det ursprungliga program som bl a publicerats i många tidningsbilagor! Justeringarna är införda nedan.

Naturligtvis är det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast på 10000m och längre sträckor samt i mångkamp är det "final direkt".

LÖRDAG 6 AUGUSTI  
09.00 M Kula/kval  
09.05 K Tresteg/kval  
09.10 K Sjukamp/100mH Carolina Klüft (h3 bana 5 kl 09.26)
09.55 M 100m/försök  
10.20 K Sjukamp/höjd Carolina Klüft (gr 1)
10.30 M Slägga/kval 1  
11.05 K 3000m hinder/försök Ida Nilsson (h2 kl 11.18)
11.55 K 800m/försök  
12.05 M Slägga/kval 2  
12.50 M 400m häck/försök Mikael Jakobsson (h2 bana 3 kl 12.58)
13.30 K Sjukamp/kula Carolina Klüft (gr 2)
-    
17.00 M 100m rullstol  
17.20 M Diskus/kval 1  
17.40 M 20 km gång/FINAL Bengt Bengtsson
17.45 M 100m/kvart  
17.55 K Höjd/kval Kajsa Bergqvist (gr 2), Emma Green (gr 1)
18.20 K Sjukamp/200m Carolina Klüft (h1 bana 5 kl 18.20)
18.50 M Diskus/kval 2  
19.35 M 1500m/försök  
20.00 M Kula/FINAL  
20.15 K 10000m/FINAL  
     
SÖNDAG 7 AUGUSTI  
10.30 K Diskus/kval 1  
10.35 K 20 km gång/FINAL Monica Svensson
10.55 K 400m/försök  
11.05 K Sjukamp/längd Carolina Klüft (gr 1)
11.40 K Diskus/kval 2 Anna Söderberg
12.30 K Stav/kval Kirsten Belin
12.50 M 3000m hinder/försök Mustafa Mohamed
12.55 K Sjukamp/spjut 1 Carolina Klüft
13.45 K 100m/försök  
-    
17.40 K 100m/kvart  
17.40 M Diskus/FINAL  
18.20 M 100m/semi  
18.40 K 800m/semi  
18.40 K Tresteg/FINAL  
19.10 K Sjukamp/800m Carolina Klüft
20.00 M 400m häck/semi  
20.35 M 100m/FINAL  
     
MÅNDAG 8 AUGUSTI  
17.40 M Slägga/FINAL  
17.50 K 100m/semi  
18.20 M 10000m/FINAL  
18.20 K Höjd/FINAL Kajsa Bergqvist, Emma Green
19.05 M 1500m/semi  
19.35 K 3000m hinder/FINAL  
20.00 K 400m/semi  
20.35 K 100m/FINAL  
     
TISDAG 9 AUGUSTI  
10.30 M Spjut/kval 1 Gabriel Wallin
10.35 M Tiokamp/100m  
11.10 M Stav/kval Patrik Kristiansson (gr 1)
11.20 M 200m/försök Johan Wissman (h6 bana 7, kl 12.00)
11.45 M Tiokamp/längd  
12.05 M Spjut/kval 2  
12.50 M 400m/försök  
13.15 K Längd/kval  
13.40 M Tiokamp/kula  
-    
16.30 M Tiokamp/höjd  
17.40 K 100m häck/försök Jenny Kallur (h1 bana 4, kl 17.40)
    Susanna Kallur (h3 bana 2, kl 17.54)
19.00 M 3000m hinder/FINAL Mustafa Mohamed
19.00 M Tresteg/kval  
19.25 K 800m/FINAL  
19.40 M Tiokamp/400m  
20.25 M 400m häck/FINAL  
     
ONSDAG 10 AUGUSTI  
09.05 M Tiokamp/110m häck  
09.50 M 110m häck/försök Robert Kronberg (h4 bana 1, kl 10.11)
10.10 M Tiokamp/diskus 1  
11.00 K 200m/försök  
11.35 M Tiokamp/diskus 2  
12.00 K 400m häck/försök Louise Gundert (h2 bana 6, kl 12.08)
12.45 M 200m/kvart

Johan Wissman (q2 bana 7, kl 12.52)

13.00 K Slägga/kval 1 Cecilia Nilsson
13.25 M Tiokamp/stav  
14.30 K Slägga/kval 2  
-    
16.30 M Tiokamp/spjut 1  
17.35 K Längd/FINAL  
17.40 M 200m/semi  
17.45 K Tiokamp/spjut 2  
18.15 K 100m häck/semi Jenny Kallur (s1 bana 2, kl 18.15)
    Susanna Kallur (s3 bana 1, kl18.31)
19.00 K 400m/FINAL  
19.15 M 400m/semi  
19.20 M Spjut/FINAL  
19.45 M Tiokamp/1500m  
20.15 K 5000m/försök  
21.10 M 1500m/FINAL  
     
TORSDAG 11 AUGUSTI  
17.30 M 5000m/försök  
17.35 M Stav/FINAL Patrik Kristiansson
17.45 M Spjut rullstol  
18.25 K 200m/semi  
18.50 K 400m häck/semi Louise Gundert
19.00 M Tresteg/FINAL  
19.00 K Diskus/FINAL Anna Söderberg
19.20 M 800m/försök Rizak Dirshe (h6, kl 20.00)
20.20 K 100m häck/FINAL Jenny Kallur
20.40 M 110m häck/semi Robert Kronberg
21.10 M 200m/FINAL  
     
FREDAG 12 AUGUSTI  
10.35 M 50 km gång/FINAL Fredrik Svensson
11.00 M Höjd/kval Stefan Holm
12.20 K Spjut/kval 1  
13.00 M Längd/kval  
13.40 K Spjut/kval 2  
-    
17.10 K Stav/FINAL  
17.30 K Kula/kval  
18.00 M 4x100m/försök  
18.30 K 200m/FINAL  
18.45 M 800m/semi  
18.50 K Slägga/FINAL  
19.15 K 1500m/försök  
19.45 M 110m häck/FINAL  
20.05 K 4x100m/försök Sverige
20.35 M 400m/FINAL  
     
LÖRDAG 13 AUGUSTI  
13.20 M Marathon/FINAL  
-    
17.40 K Kula/FINAL  
18.05 K 400m häck/FINAL  
18.30 M 4x400m/försök Sverige
18.45 M Längd/FINAL  
19.10 K 5000m/FINAL  
19.40 K 4x100m/FINAL Sverige
20.05 K 4x400m/försök  
20.40 M 4x100m/FINAL  
     
SÖNDAG 14 AUGUSTI  
13.20 K Marathon/FINAL  
-    
17.35 M Höjd/FINAL Stefan Holm
17.40 K 200m synskadade  
18.10 M 200m rullstol  
18.25 K Spjut/FINAL  
18.30 M 800m/FINAL  
18.55 K 1500m/FINAL  
19.20 M 5000m/FINAL  
19.55 K 4x400m/FINAL  
20.20 M 4x400m/FINAL Sverige

 

>