Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 21 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Tidsprogram med svenska ögon

Uppdaterat: 2 september 2007

Nedanstående sammanställning redovisar den aktuella versionen av det kompletta tidsprogrammet med det hittills nominerade svenska deltagandet infört. Observera dock:

1. Erfarenhetsmässigt görs det ända in i det sista ändringar i det s k "definitiva" tidsprogram som fastställts. Oftast är ändringarna marginella, dvs det kan handla om flyttningar 5-10-15 minuter i någon riktning för ett antal grenar.

2. Naturligtvis är det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp och på sträckor från 10000m och uppåt är det "final direkt".

LÖRDAG 25 AUGUSTI  
00.00 M Marathon / FINAL  
03.00 M Kula/kval  
03.00 K Sjukamp / 100m häck Carolina Klüft (h1, 03.00),
    Jessica Samuelsson (h3, 03.14)
03.40 K 3000m hinder / försök Christin Johansson (h2, 03.54)
04.20 K Sjukamp / höjd Carolina Klüft, Jessica Samuelsson
04.25 M 1500m / försök  
05.10 M 100m / försök  
-    
10.00 ÖPPNINGSCEREMONI  
12.10 K Sjukamp / kula Carolina Klüft, Jessica Samuelsson
12.30 K 800m / försök  
12.30 M Slägga / kval 1  
13.15 M 100m / kvart  
13.30 M Tresteg / kval Anton Andersson (gräns 17.10)
13.40 M Kula / FINAL  
13.45 M 400m häck / försök  
14.00 M Slägga / kval 2  
14.25 K Sjukamp / 200m Jessica Samuelsson (h3, 14.35)
    Carolina Klüft (h4, 14.40)
14.50 K 10000m / FINAL  
     
SÖNDAG 26 AUGUSTI  
01.00 M 20 km gång / FINAL  
02.30 M Diskus / kval 1  
03.00 M 3000m hinder / försök Henrik Skoog (h1, kl 03.00)
    Mustafa Mohamed (h3, kl 03.30)
03.30 K Kula / kval Helena Engman (gräns 18.35)
03.50 K 400m / försök  
04.10 M Diskus / kval 2 Niklas Arrhenius (gräns 64.50)
04.40 K 100m / försök  
-    
10.15 K Sjukamp / längd Carolina Klüft, Jessica Samuelsson
11.45 K Sjukamp / spjut 1 Carolina Klüft
12.35 K 800m / semi  
12.45 K Kula / FINAL  
12.50 K Sjukamp / spjut 2 Jessica Samuelsson
13.00 K Stav / kval Hanna-Mia Persson (gräns 4.55)
13.10 M 100m / semi  
13.35 K 100m / kvart  
14.15 K Sjukamp / 800m Carolina Klüft, Jessica Samuelsson
14.45 M 400m häck / semi  
15.20 M 100m / FINAL  
     
MÅNDAG 27 AUGUSTI  
03.00 K Diskus / kval 1 Anna Söderberg (gräns 61.50)
03.10 K 100m häck / försök Jenny Kallur (h2, kl 03.18)
    Susanna Kallur (h4, kl 03.34)
03.30 K Längd / kval  
03.40 M Höjd / kval Stefan Holm, Linus Thörnblad (gräns 2.29)
03.50 K 400m häck / försök Erica Mårtensson (h4, kl 04.14)
04.30 K Diskus / kval 2  
-    
12.30 M Slägga / FINAL  
13.00 K 100m / semi  
13.20 K 3000m hinder / FINAL  
13.30 M Tresteg / FINAL  
13.40 M 1500m / semi  
14.10 K 400m / semi  
14.40 M 10000m / FINAL  
15.20 K 100m / FINAL  
     
TISDAG 28 AUGUSTI  
03.00 K Slägga / kval 1 Cecilia Nilsson (gräns 71.00)
03.10

M 400m / försök

Johan Wissman (h4, kl 03.31)
04.10 M 200m / försök  
04.25 K Slägga / kval 2  
-    
12.30 K Stav / FINAL  
12.30 M Diskus / FINAL  
12.35 K 100m häck / semi Susanna Kallur (s1, kl 12.35)
13.10 M 200m / kvart  
13.50 K Längd / FINAL  
13.55 M 3000m hinder / FINAL Mustafa Mohamed
14.20 K 800m / FINAL  
14.40 K 400m häck / semi Erica Mårtensson (s1, kl 14.40)
15.20 M 400m häck / FINAL  
     
ONSDAG 29 AUGUSTI  
03.00 K 1500m / försök  
03.00 K Spjut / kval 1  
03.20 M Längd / kval  
03.40 K 200m / försök  
04.25 K Spjut / kval 2  
04.40 M 110m häck / försök Robert Kronberg (h1, kl 04.40)
-    
12.30 K Tresteg / kval  
12.35 M Höjd / FINAL Stefan Holm, Linus Thörnblad
12.40 K 200m / kvart  
12.45 K Diskus / FINAL  
13.05 K 5000m / försök  
14.05 K 100m häck / FINAL Susanna Kallur
14.25 M 400m / semi Johan Wissman (s1, kl 14.25)
14.50 K 400m / FINAL  
15.05 M 1500m / FINAL  
15.20 M 200m / semi  
     
TORSDAG 30 AUGUSTI  
12.30 K Slägga / FINAL  
12.35 M Stav / kval Alhaji Jeng (gräns 5.75)
12.40 M 800m / försök Mattias Claesson (h3, kl 12.52)
13.25 K 400m häck / FINAL  
13.40 M Längd / FINAL  
13.45 M 5000m / försök Erik Sjöqvist (h1, kl 13.45)
14.30 M 110m häck / semi Robert Kronberg (s1, kl 14.30)
15.00 K 200m / semi  
15.20 M 200m / FINAL  
     
FREDAG 31 AUGUSTI  
01.00 K 20 km gång / FINAL  
02.30 M Spjut / kval 1 Magnus Arvidsson (gräns 82.00)
03.00 M Tiokamp / 100m  
03.10 K Höjd / kval Kajsa Bergqvist, Emma Green, Ebba Jungmark
    (gräns 1.94)
04.00 M Spjut / kval 2 Gabriel Wallin (gräns 82.00)
04.00 M Tiokamp / längd  
06.00 M Tiokamp / kula  
-    
11.30 M Tiokamp / höjd  
12.30 K Tresteg / FINAL  
12.30 K 1500m / semi  
13.05 M 800m / semi  
13.40 K Spjut / FINAL  
13.40 M 4x100m / försök  
14.15 K 200m / FINAL  
14.35 M Tiokamp / 400m  
15.05 M 400m / FINAL Johan Wissman
15.20 M 110m häck / FINAL  
     
LÖRDAG 1 SEPTEMBER  
00.00 M 50 km gång / FINAL Fredrik Svensson, Andreas Gustafsson
02.00 M Tiokamp / 110m häck  
02.45 K 4x100m / försök  
03.00 M Tiokamp / diskus 1  
04.15 M Tiokamp / diskus 2  
06.00 M Tiokamp / stav  
-    
12.00 K 1500m rullstol  
12.00 M Tiokamp / spjut 1  
12.20 M 1500m rullstol  
12.30 M Stav / FINAL  
13.05 K 4x400m / försök  
13.20 M Tiokamp / spjut 2  
13.30 K 5000m / FINAL  
14.00 M 4x400m / försök  
14.30 M Tiokamp / 1500m  
15.05 K 4x100m / FINAL  
15.20 M 4x100m / FINAL  
     
SÖNDAG 2 SEPTEMBER  
00.00 K Marathon / FINAL Anna Rahm
-    
11.30 K Höjd / FINAL Kajsa Bergqvist, Emma Green
12.15 M Spjut / FINAL Magnus Arvidsson
12.30 M 5000m / FINAL  
12.55 M 800m / FINAL  
13.10 K 1500m / FINAL  
13.30 K 4x400m / FINAL  
13.50 M 4x400m / FINAL  
14.30 AVSLUTNINGSCEREMONI  

 

>