Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 5 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Tidsprogram med svenska ögon

 

Nedanstående sammanställning redovisar det av Internationella Friidrottsförbundet fastställda "slutliga" tidsprogrammet.

Observera dock att ändringar i det s k "definitiva" tidsprogrammet erfarenhetsmässigt görs ända in i det sista. Oftast är ändringarna marginella, dvs det kan handla om flyttningar 5-10-15 minuter i någon riktning för ett antal grenar.

I programmet nedan är det anmälda svenska deltagandet redovisat. (Naturligtvis är deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp och på sträckor från 10000m och uppåt är det "final direkt".)

 

Uppdaterat: 21 augusti 2009

 
LÖRDAG 15 AUGUSTI  
10.05 M Kula / kval   
10.10 K Sjukamp / 100m häck Jessica Samuelsson (h3, 10.24)
    Nadja Casadei (h3, 10.24)
10.50 K 3000m hinder / försök Ulrika Johansson (h2, 11.04)
11.00 K Tresteg / kval  
11.20 K Sjukamp / höjd Jessica Samuelsson, Nadja Casadei
11.40 M 100m / försök  
12.00 M Slägga / kval 1  
13.00 M 20 km gång / FINAL  
13.05 K 400m / försök  
13.20 M Slägga / kval 2  
-    
18.15 M 1500m / försök  
18.20 K Sjukamp / kula Jessica Samuelsson, Nadja Casadei
18.50 M 100m / kvart  
19.00 K Stav / kval  
19.25 K 10000m / FINAL  
20.15 M Kula / FINAL  
20.20 M 400m häck / försök  
21.10 K Sjukamp / 200m Jessica Samuelsson (h1, 21.10)
    Nadja Casadei (h2, 21,17)
     
SÖNDAG 16 AUGUSTI  
10.05 K Kula / kval Helena Engman (kvalgräns 18.50)
10.10 K 800m / försök  
10.45 K Spjut / kval 1   
11.00 M 3000m hinder / försök Per Jacobsen (h1, 11.00)
    Mustafa Mohamed (h2, 11.14)
11.35 K Sjukamp / längd Jessica Samuelsson, Nadja Casadei
11.55 K 100m / försök  
12.00 K 20 km gång / FINAL Monica Svensson
12.15 K Spjut / kval 2  
-    
18.05 K Sjukamp / spjut 1  
18.35 K 100m / kvart  
19.00 M Tresteg / kval  
19.10 M 100m / semi  
19.25 K Sjukamp / spjut 2 Jessica Samuelsson, Nadja Casadei
19.40 K 400m / semi  
20.15 M 400m häck / semi  
20.20 K Kula / FINAL  
20.50 K Sjukamp / 800m Jessica Samuelsson, Nadja Casadei
21.35 M 100m / FINAL  
     
MÅNDAG 17 AUGUSTI  
18.05 M Slägga / FINAL   
18.15 K 400m häck / försök  
18.45 K Stav / FINAL  
19.05 K 100m / semi   
19.30 K 800m / semi  
20.00 K Tresteg / FINAL  
20.10 M 1500m / semi  
20.30 K 3000m hinder / FINAL  
20.50 M 10000m / FINAL  
21.35 K 100m / FINAL  
     
TISDAG 18 AUGUSTI  
10.05 M 200m / försök  
10.05 M Diskus / kval 1  
10.20 K Höjd / kval Emma Green (kvalgräns 1.95)
11.05 M 400m / försök  Johan Wissman (h5, 11.33)
11.35 M Diskus / kval 2  
12.05 K 1500m / försök  
-    
18.05 M Tresteg / FINAL  
18.10 K 100m häck / försök  
18.55 M 200m / kvart  
19.25 K Spjut / FINAL  
19.35 K 400m  / FINAL  
19.50 M 3000m hinder / FINAL Mustafa Mohamed
20.15 K 400m häck / semi  
20.50 M 400m häck / FINAL  
     
ONSDAG 19 AUGUSTI  
10.05 M Tiokamp / 100m Daniel Almgren (h4, 10.26)
    Nicklas Wiberg (h5, 10.33)
10.10 K Diskus / kval 1 Sofia Larsson (kvalgräns 61.50)
10.45 K 5000m / försök  
11.00 M Höjd / kval Linus Thörnblad (kvalgräns 2.30)
11.15 M Tiokamp / längd Nicklas Wiberg, Daniel Almgren
11.35 M 110m häck / försök  
11.40 K Diskus / kval 2 Anna Söderberg (kvalgräns 61.50)
12.10 K 200m / försök  
13.00 M Tiokamp / kula Nicklas Wiberg, Daniel Almgren
-    
18.05 M Tiokamp / höjd Nicklas Wiberg, Daniel Almgren
18.15 M 400m / semi Johan Wissman (s1, 18.15)
18.45 K 100m häck / semi  
19.25 M 200m / semi  
19.45 K 200m / kvart  
20.10 M Diskus / FINAL  
20.25 M 1500m / FINAL  
21.15 K 100m häck / FINAL  
21.35 K 800m / FINAL  
21.45 M Tiokamp / 400m Daniel Almgren (h2, 21.51)
    Nicklas Wiberg (h4, 22.03)
     
TORSDAG 20 AUGUSTI  
10.05 M Tiokamp / 110m häck Daniel Almgren (h4, 10.29)
    Nicklas Wiberg (h5, 10.37)
10.10 M Stav / kval Alhaji Jeng, Jesper Fritz (kvalgräns 5.75)
11.10 M Tiokamp / diskus 1 Nicklas Wiberg, Daniel Almgren
11.45 M 800m / försök Mattias Claesson (h2, 11.53)
12.30 M Tiokamp / diskus 2  
13.45 K Slägga / kval 1  
14.25 M Tiokamp / stav Nicklas Wiberg, Daniel Almgren
15.20 K Slägga / kval 2 Cecilia Nilsson (kvalgräns 72.00)
-    
18.05 M Tiokamp / spjut 1 Nicklas Wiberg, Daniel Almgren
18.10 M Längd / kval Michel Tornéus (kvalgräns 8.15)
18.15 M 110m häck / semi  
18.55 M 5000m / försök  
19.10 K Höjd / FINAL Emma Green
19.30 M Tiokamp / spjut 2  
19.50 K 200m / semi  
20.15 K 400m häck / FINAL  
20.35 M 200m / FINAL  
20.55 M 110m häck / FINAL  
21.15 M Tiokamp / 1500m Nicklas Wiberg, Daniel Almgren
     
FREDAG 21 AUGUSTI  
10.50 M 50 km gång / FINAL Andreas Gustafsson
-    
16.15 M Spjut / kval 1 Jonas Lohse
18.00 K Längd / kval  
18.15 M Spjut / kval 2  
19.15 M Höjd / FINAL Linus Thörnblad
19.30 M 4x100m / försök  
20.00 K 1500m / semi  
20.20 K Diskus / FINAL  
20.30 M 800m / semi  
21.00 K 200m / FINAL  
21.20 M 400m / FINAL  
     
LÖRDAG 22 AUGUSTI  
11.45 M Marathon / FINAL  
-    
18.05 M Längd / FINAL  
18.10 K 4x100m / försök  
18.15 M Stav / FINAL Alhaji Jeng
18.55 M 4x400m / försök  
19.30 K Slägga / FINAL  
19.35 K 5000m / FINAL  
20.00 K 4x100m / FINAL  
20.15 K 4x400m / försök  
20.50 M 4x100m / FINAL  
     
SÖNDAG 23 AUGUSTI  
11.15 K Marathon / FINAL  
     
16.15 K Längd / FINAL  
16.20 M Spjut / FINAL  
16.25 M 5000m / FINAL  
17.00 K 1500m / FINAL  
17.25 M 800m / FINAL  
17.50 K 4x400m / FINAL  
18.15 M 4x400m / FINAL  
     

 

 
>