Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 21 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se


Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter



 

 

Tidsprogram med svenska ögon


Nedanstående sammanställning redovisar det av Internationella Friidrottsförbundet fastställda "slutliga" tidsprogrammet.

Observera dock att ändringar i det s k "definitiva" tidsprogrammet erfarenhetsmässigt görs ända in i det sista. Oftast är ändringarna marginella, dvs det kan handla om flyttningar 5-10-15 minuter i någon riktning för ett antal grenar.

(Naturligtvis är det svenska deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp är det "final direkt".)

Daegu ligger 7 timmar före svensk tid vilket innebär att förmiddagspassen genomförs mitt i natten och kvällspassen på eftermiddagarna.

Programmet nedan redovisar som synes endast grenar med svenskt deltagande.

 

Uppdaterat: 31 augusti 2011 


LÖRDAG 27 AUGUSTI  
02.00 K Marathon / FINAL Isabellah Andersson
03.40 M Stav / kval Alhaji Jeng (gr 1, kvalgräns 5.70)
-    
13.41 K 400 m / försök Moa Hjelmer (h5, bana 6, topp-4 + 4 tider)
14.15 K Längd / kval Carolina Klüft (gr 1, kvalgräns 6.75)
15.00 M Slägga / kval 2 Mattias Jons (gr 2, kvalgräns 77.00)
     
SÖNDAG 28 AUGUSTI  
02.00 M 20 km gång / FINAL Anatole Ibanez
02.30 K Stav / kval Malin Dahlström (gr 1, kvalgräns 4.60)
-    
11.15 K Längd / FINAL Carolina Klüft
11.55 K 400 m / semi Moa Hjelmer (semi 1 av 3, bana 7, topp-2 + 2 tider)
     
MÅNDAG 29 AUGUSTI  
03.10 M Diskus / kval 1 Niklas Arrhenius (kvalgräns 65.50)
03.16 K Sjukamp / 100 m häck Jessica Samuelsson (heat 3, bana 5)
04.00 K Sjukamp / höjd Jessica Samuelsson (gr 2)
04.30 M Diskus / kval 2 Leif Arrhenius (kvalgräns 65.50)
-    
12.05 K Sjukamp / kula Jessica Samuelsson (gr 2)
13.41 K Sjukamp / 200 m Jessica Samuelsson (heat 2, bana 4)
     
TISDAG 30 AUGUSTI  
03.00 K Sjukamp / längd Jessica Samuelsson (gr 2)
05.50 K Sjukamp / spjut Jessica Samuelsson (gr 2)
13.00 K Sjukamp / 800m Jessica Samuelsson (heat 1)
     
ONSDAG 31 AUGUSTI  
-    
     
TORSDAG 1 SEPTEMBER  
03.45 K Höjd / kval Emma Green Tregaro (gr 1, kvalgräns 1.95)
    Ebba Jungmark (gr 2, kvalgräns 1.95)
04.22 K 200 m / försök Moa Hjelmer (heat 5, bana 1, topp-4 + 4 tider)
04.35 M Längd / kval 1 Michel Tornéus (kvalgräns 8.15)
-    
13.20 M Spjut / kval 2 Gabriel Wallin (gr 2, kvalgräns 82.50)
     
FREDAG 2 SEPTEMBER  
03.30 M Tresteg / kval Christian Olsson (gr 2, kvalgräns 17.10)
     
LÖRDAG 3 SEPTEMBER  
01.00 M 50 km gång / FINAL Andreas Gustafsson
-    
12.00 K Höjd / FINAL Emma Green Tregaro
     
SÖNDAG 4 SEPTEMBER  
12.05 M Tresteg / FINAL Christian Olsson

 

 
>