Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 6 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Tidsprogram med svenska ögon


Sammanställningen redovisar det av Internationella Friidrottsförbundet fastställda "slutliga" tidsprogrammet (angivet i svenska tider).

Observera dock att ändringar i det "definitiva" tidsprogrammet erfarenhetsmässigt görs ända in i det sista. Oftast är ändringarna marginella, dvs det kan handla om flyttningar 5-10-15 minuter i någon riktning för ett antal grenar.

I programmet nedan har vi lagt in det svenska aviserade deltagandet.

(Naturligtvis är deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp och på sträckor från 10000m och uppåt är det "final direkt".)


 

Uppdaterat: 26 augusti 2015

 
LÖRDAG 22 AUGUSTI  
01.35 M Marathon / FINAL David Nilsson (68 startande)
03.00 K Sjukamp / 100m häck  
03.30 M Slägga / kval 1  
04.10 K Kula / kval  
04.20 K Sjukamp / Höjd  
04.25 M 3000m hinder / försök  
04.55 M Slägga / kval 2  
05.15 K 1500m / försök Abeba Aregawi (h2, kl 05.26, topp-6 + 6 tider)
05.50 M 800m / försök Andreas Almgren (h5, kl 06.22, topp-3 + 6 tider)
06.40 M 100m / kval  
-    
11.00 Invigningsceremoni  
12.30 K Sjukamp / Kula  
12.35 M 400m häck / försök  
12.40 M Stav / kval  
13.10 K Tresteg / kval  
13.20 M 100m / försök  
14.05 K Kula / FINAL  
14.15 K Sjukamp / 200m  
14.50 M 10000m / FINAL  
     
SÖNDAG 23 AUGUSTI  
02.30 M 20 km gång / FINAL Perseus Karlström, Anatole Ibanez (61 startande)
03.00 K Sjukamp / Längd  
03.10 K 100m / kval  
04.05 M Kula / kval  
04.25 K 400m häck / försök Elise Malmberg (h1, kl 04.25, topp-4 + 4 tider)
04.50 K Sjukamp / Spjut 1  
05.10 M 400m / försök  
06.00 K 100m / försök  
06.05 K Sjukamp / Spjut 2  
-    
12.30 M Slägga / FINAL  
12.40 M 400m häck / semi  
13.10 M 100m / semi  
13.30 M Kula / FINAL  
13.40 K Sjukamp / 800m  
14.15 M 800m / semi  
14.45 K 1500m / semi Abeba Aregawi (s1, kl 14.45, topp-5 + 2 tider)
15.15 M 100m / FINAL  
     
MÅNDAG 24 AUGUSTI  
03.30 K Stav / kval Michaela Meijer (gr1), Angelica Bengtsson (gr2), 
    Malin Dahlström (gr2, direktkval 4.60)
03.35 K Diskus / kval 1  
03.45 K 3000m hinder / försök Charlotta Fougberg (h2, kl 04.01), 
    Klara Bodinson (h3, kl 04.17, topp-3 + 6 tider)
04.00 M Längd / kval Michel Tornéus (gr1, direktkval 8.15)
04.45 K 400m / försök  
04.55 K Diskus / kval 2  
-    
13.00 M Spjut / kval 1  
13.05 M Stav / FINAL  
13.10 K 400m häck / semi Elise Malmberg (s3, kl 13.26, topp-2 + 2 tider)
13.30 K Tresteg / FINAL  
13.40 K 100m / semi  
14.05 M 400m / semi  
14.25 M Spjut / kval 2 Kim Amb (direktkval 83.00)
14.35 K 10000m / FINAL  
15.15 M 3000m hinder / FINAL  
15.35 K 100m / FINAL  
     
TISDAG 25 AUGUSTI  
13.00 K Diskus / FINAL  
13.05 K 400m / semi  
13.25 M Längd / FINAL  
13.30 M 200m / försök  
14.25 M 400m häck / FINAL  
14.35 K 1500m / FINAL Abeba Aregawi
14.55 M 800m / FINAL  
     
ONSDAG 26 AUGUSTI  
03.30 K Slägga / kval 1  
03.35 M 5000m / försök  
04.00 M Tresteg / kval  
04.25 K 800m / försök  
04.55 K Slägga / kval 2 Tracey Andersson (direktkval 72.50)
05.20 M 110m häck / heat  
-    
13.00 K Stav / FINAL Angelica Bengtsson, Michaela Meijer, 
13.05 M Spjut / FINAL Kim Amb
13.15 K 200m / försök  
14.10 K 400m häck / FINAL  
14.30 M 200m / semi  
15.00 K 3000m hinder / FINAL  
15.25 M 400m / FINAL  
     
TORSDAG 27 AUGUSTI  
03.30 M Diskus / kval 1 Daniel Ståhl (direktkval 65.00)
03.35 K Höjd / kval Erika Kinsey (gr1), Sofie Skoog (gr2, direktkval 1.94)
03.40 K 5000m / försök  
04.20 K Längd / kval Erica Jarder (gr1), Khaddi Sagnia (gr2, direktkval 6.75)
04.35 M 1500m / försök  
04.50 M Diskus / kval 2 Axel Härstedt (direktkval 65.00)
05.15 K 100m häck / försök  
-    
13.00 K Slägga / FINAL  
13.05 M 110m häck / semi  
13.10 M Tresteg / FINAL  
13.35 K 200m / semi  
14.05 K 800m / semi  
14.40 K 400m / FINAL  
14.55 M 200m / FINAL  
     
FREDAG 28 AUGUSTI  
02.30 K 20 km gång / FINAL  
03.00 M Tiokamp / 100m  
03.45 M Höjd / kval  
04.05 M Tiokamp / Längd  
05.55 M Tiokamp / Kula  
-    
10.15 M Tiokamp / Höjd  
13.00 K Spjut / kval 1  
13.25 K 100m häck / semi  
13.50 K Längd / FINAL Khaddi Sagnia, Erica Jarder
13.55 M 1500m / semi  
14.20 M Tiokamp / 400m  
14.25 K Spjut / kval 2  
15.00 K 200m / FINAL  
15.20 M 110m häck / FINAL  
15.35 K 100m häck / FINAL  
     
LÖRDAG 29 AUGUSTI  
01.30 M 50 km gång / FINAL Anders Hansson, Anatole Ibanez
03.00 M Tiokamp / 110m häck  
04.05 M Tiokamp / Diskus 1  
04.15 K 4x400m / försök  
04.40 M 4x400m / försök  
05.20 M Tiokamp / Diskus 2  
06.00 K 4x100m / försök  
06.20 M 4x100m / försök  
07.15 M Tiokamp / Stav  
-    
11.00 M Tiokamp / Spjut 1  
12.20 M Tiokamp / Spjut 2  
12.30 K Höjd / FINAL  
13.15 K 800m / FINAL  
13.30 M 5000m / FINAL  
13.50 M Diskus / FINAL Daniel Ståhl
14.10 M Tiokamp / 1500m  
14.50 K 4x100m / FINAL  
15.10 M 4x100m / FINAL  
     
SÖNDAG 30 AUGUSTI  
01.30 K Marathon / FINAL Annelie Johansson, Louise Wiker,
    Charlotte Karlsson
-    
12.30 M Höjd / FINAL  
12.45 K Spjut / FINAL  
13.15 K 5000m / FINAL  
13.45 M 1500m / FINAL  
14.05 K 4x400m / FINAL  
14.25 M 4x400m / FINAL  
     
     

 

 
>